Architekt nurtu brutalizmu - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zmarł Paulo Mendes da Rocha

 

Czas czytania: ~2 min


Paulo Mendes da Rocha jest razem z Oscarem Niemeyerm uważany za najważniejszą postać we współczesnej brazylijskiej architekturze. Wiązany z nurtem awangardy, ma na koncie dzieła w stylu brutalizmu; mówi się, że to właśnie on wniósł do brazylijskiej architektury radykalną nowoczesność.

 

Paulo Mendes da Rocha

Paulo Mendes da Rocha

Architekt nurtu brutalizmu

Paulo Mendes da Rocha urodził się w 1921 roku w miejscowości Vitória na północno-wschodnim wybrzeżu Brazylii. W 1954 roku skończył studia architektoniczne na uniwersytecie w São Paulo i z tym miastem związał swoje zawodowe życie – to właśnie w tej liczącej dziś ponad 22 miliony mieszkańców metropolii powstały jego najważniejsze dzieła. Paulo Mendes da Rocha pracę projektanta łączył z działalnością edukacyjną: przez wiele lat był wykładowcą na uniwersytecie w São Paulo, był także szefem Brazylijskiego Związku Architektów.

 

O tym brazylijskim architekci mówi się, że szczególnie chętnie projektował obiekty kultury. Rzeczywiście, zajmują one ważne miejsce w jego dorobku. W 1970 roku Paulo Mendes da Rocha zaprojektował pawilon Brazylii na wystawę Expo w Osace. To dzieło uważa się za kluczowe w kształtowaniu się stylu architekta: minimalistyczny, horyzontalny obiekt z betonu jest, wbrew użytemu materiałowi, lekki – dzięki posadowieniu na zboczu wzgórza i łukowatym podcięciom przyziemia wygląda, jakby unosił się nad ziemią.

 

Zobacz ważne projekty Paulo Mendesa da Rochy

Beton był z pewnością ulubionym materiałem brazylijskiego architekta. Pojawia się on z bryle Muzeum Sztuki Nowoczesnej zbudowanej na terenie kampusu Uniwersytetu São Paulo z lat 70. i Brazylijskim Muzeum Rzeźby MuBE (Museu Brasileiro da Escultura) z lat 90.

Paulo Mendes da Rocha

Museu de Arte Contemporânea da Universidade de São Paulo

Paulo Mendes da Rocha

Muzeum Rzeźby Mube, São Paulo

Paulo Mendes da Rocha

Muzeum Rzeźby Mube, São Paulo

Bardzo surowe w wyrazie, skomponowane tylko w gładkich płaszczyzn jasnych elewacji jest Museu dos Coches w Lizbonie, zbudowane w 2015 roku, beton i szkło stanowią siłę wyrazu Kaplicy pw. św. Piotra w Campos de Jordão w Brazylii.

Paulo Mendes da Rocha

Museu dos Coches, Lizbona

Paulo Mendes da Rocha

Museu dos Coches, Lizbona

O ile jeszcze w latach 60. czy 70. Paulo Mendes da Rocha z betonu kreował efektowne budowle – rzeźby (np. klub portowy Ginásio do Clube Atlético Paulistano), z czasem jego styl kierował się w stronę surowości formy, prostoty najbardziej podstawowych brył i gładkich płaszczyzn – na co dowodem jedna z ostatnich jego realizacji, czyli  Museu dos Coches w Lizbonie.

Paulo Mendes da Rocha

Capela de São Pedro Apóstolo

Paulo Mendes da Rocha

Patriarch Plaza, São Paulo

Przyznające architektowi w 2006 roku Nagrodę Pritzkera jury podkreślało, że mimo formalnej odwagi i nowoczesności projektowanych brył Paulo Mendes da Rocha zawsze pozostawał w relacji z otoczeniem, z budowlaną i architektoniczną tradycją swojego kraju.

 

Źródło zdjęć: Wikimedia.org


Podepnij swój artykuł

tagi

Słynny Architekt, Architekt

Osiedle Bolko - metamorfoza poprzemysłowego terenu Bytomia
Osiedle Bolko - metamorfoza poprzemysłowego terenu Bytomia

Osiedle Bolko – to projekt pracowni Medusa Group, której współtwórca, Przemo Łukasik jest zarazem au ...

Porta Mare  - nowa zabudowa w dawnym stylu
Porta Mare - nowa zabudowa w dawnym stylu

Porta Mare – taką nazwę ma nosić nowa inwestycja, która planowana jest na Wyspie Spichrzów w Elblągu ...

Pomysł na rozbudowę ASP we Wrocławiu
Pomysł na rozbudowę ASP we Wrocławiu

21 stycznia 2022 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na koncepcję nowego budynku dyda ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera