Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Metamorfoza ulicy we Włocławku – wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~2 min


14 maja 2021 roku ogłoszono wyniki konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej przebudowy ulicy 3 Maja we Włocławku. Przedsięwzięcie odbywa się w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek. Jedna z głównych ulic miasta ma się dzięki niemu zmienić w przestrzeń przyjazną mieszkańcom.

 

Projekt przebudowy ulicy

Konkurs architektoniczny na projekt przebudowy ulicy 3 Maja we Włocławku nie jest pierwszym przedsięwzięciem, dokonywanym w ramach rewitalizacji poszczególnych kwartałów miasta. Kilka lat temu rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt Centrum Rewitalizacji, niedawno poznaliśmy projekty nowej zabudowy mieszkaniowej, jaka miałaby się pojawić w centrum miasta. Teraz dowiedzieliśmy się, jaką wizję dla jednej z głównych ulic we Włocławku mają autorzy zwycięskiej koncepcji konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej przebudowy ulicy 3 Maja. Jak można było przeczytać w założeniach konkursu, „główna ulica obszaru rewitalizacji, pełniąca dawniej funkcję deptaka i ulicy handlowej, zostanie zmieniona w bezpieczną i komfortową dla pieszych przestrzeń z ograniczoną przejezdnością dla samochodów. Ulica ma stać się woonerfem (podwórcem miejskim), częścią przestrzeni publicznej, która zachęcając do obecności zacznie wspierać lokalny biznes. Dzięki temu przedsięwzięciu przewiduje się wzrost jakości przestrzeni publicznej, wzmocnienie roli centrum miasta oraz zwiększenie atrakcyjności gospodarczej obszaru i jego wizerunku”.

 

Poznaj zwycięzców konkursu architektonicznego

W konkursie na projekt przebudowy ulicy 3 Maja we Włocławku przyznano trzy nagrody i dwa wyróżnienia. Pierwszą nagrodę otrzymała koncepcja nadesłana przez pracownię SAWAWA z Warszawy. Wśród głównych celów, jakie postawili sobie autorzy zwycięskiego projektu była: „ochrona i wyeksponowanie historycznej przestrzeni ulicy 3-go Maja poprzez podkreślenie jej wartości urbanistycznych i architektonicznych, stworzenie przyjaznego i bezpiecznego obszaru dla wszystkich użytkowników ulicy, urządzenie reprezentacyjnej, wielofunkcyjnej i atrakcyjnej przestrzeni miejskiej, która przyczyni się do aktywizacji parterów usługowych oraz wnętrz kwartałów zabudowy powiązanych funkcjonalnie z ulicą 3-go Maja i Śródmieściem”.

 

Zobacz galerię zdjęć projektu ulicy

Drugą nagrodę jury konkursu postanowiło przyznać projektowi biura Trektura Pracownia Architektoniczna z Warszawy, trzecią – pracowni FRANTA & FRANTA Architekci z Chorzowa. Wyróżnienia w konkursie otrzymali: Autorska Pracownia architektury CAD z Warszawy i SAB Studio Architektoniczne Dominik Barszczewski ze Szczecina.

 

Źródło: wloclawek.pl, sawawa.com.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Przestrzeń Publiczna, Projekt Architektoniczny

Ceglana rozbudowa hospicjum dla dzieci Caritas
Ceglana rozbudowa hospicjum dla dzieci Caritas

„To spełnienie naszych marzeń i naszych pacjentów. Kiedy w szpitalu rodzice dowiadują się, że dzieck ...

Lektury na Światowy Dzień Architektury
Lektury na Światowy Dzień Architektury

Ostatnia dekada w Polsce miłośnikom architektury mija zapewne pod znakiem zakupów: bardzo dynamiczni ...

Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły
Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły

Przemysłowa historia terenu, na którym swoją siedzibę wzniosła firma NT Industry sięga początku XIX ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera