Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Toruńska kamienica czynszowa w latach 1850–1914: funkcje, formy, treści - wykład architektoniczny

 

Czas czytania: ~1 min


W ramach cyklu Architektura w Wozowni, Galeria zaprasza na wykład architektoniczny pt. Toruńska kamienica czynszowa w latach 1850–1914: funkcje, formy, treści. Spotkanie online, które poprowadzi prof. Michał Pszczółkowski odbędzie się 15 czerwca 2021 o godz. 18:30. Transmisja na facebookowy fanpage i kanał YouTube Galerii Sztuki Wozownia.

 

Toruńska kamienica czynszowa w latach 1850–1914

Historia kamienicy czynszowej nie jest długa w porównaniu z innymi typami architektury miejskiej, ale pod względem zasobu nie ma sobie równych. Kamienica to podstawowa forma miejskiej zabudowy mieszkaniowej przed I wojną światową, świadectwo kultury materialnej i obyczajów mieszkańców XIX-wiecznych miast. To właśnie kamienice tworzą krajobraz miast historycznych, stanowią najliczniejszy, często nietknięty przebudowami fragment naszego dziedzictwa kulturowego. Choć nie tworzyły dominant, to stanowiły spoiwo i tło sylwety ulic, wypełniając ich pierzeje odgrywały kluczową rolę w kształtowaniu przestrzeni.

 

Jeszcze do niedawna tematyka ta nie cieszyła się szczególnym zainteresowaniem naukowym, co z jednej strony wynikało z niedostrzegania historyzmu przez historię i krytykę sztuki, z drugiej zaś strony odium spuścizny niemieckiej, ciążącej na tym okresie w czasach powojennych. Jeśli temat ten się pojawiał, to niemal wyłącznie z pozycji krytyki złych warunków mieszkaniowych oraz dyskusyjnych gustów estetycznych. Obecnie ponadstuletnia perspektywa czasowa pozwala spojrzeć na architekturę wielorodzinną tego okresu bez ideologicznych uprzedzeń i podjąć próbę zdefiniowania jej wartości i znaczenia.

 

Na wykładzie zostaną przedstawione wyniki prac badawczych, których celem jest poszerzenie i pogłębienie dotychczasowego stanu wiedzy o toruńskiej kamienicy czynszowej – charakterystycznej wizytówce miasta, tworzącej zasadniczą część jego tkanki: wydobycie cech charakterystycznych, przedstawienie procesu ewolucji rozwiązań funkcjonalnych, typologii układów przestrzennych, form i treści umieszczanych na elewacjach.

 

Więcej informacji o wykładzie architektonicznym znajdziesz na stronie organizatora.

Podepnij swój artykuł

tagi

Wykład Architektoniczny, Wykład Dla Architektów, Wykład Dla Studentów Architektury

Lektury na Światowy Dzień Architektury
Lektury na Światowy Dzień Architektury

Ostatnia dekada w Polsce miłośnikom architektury mija zapewne pod znakiem zakupów: bardzo dynamiczni ...

Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły
Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły

Przemysłowa historia terenu, na którym swoją siedzibę wzniosła firma NT Industry sięga początku XIX ...

Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio
Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio

W czerwcu 2021 roku pracownia Mirosława Nizio podpisała umowę z Muzeum Podlaskim w Białymstoku na pr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera