Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


FUTUWAWA - Jak będziemy mieszkać w Warszawie za 30 lat?

 

Czas czytania: ~2 min


FUTUWAWA powstała w 2012 roku. To wtedy narodziła się interaktywna przestrzeń wystawiennicza miejskich projektów związanych z Warszawą, wymyślona i opracowana przez Fundację Puszka. Z czasem Fundacja Puszka i Miasto Stołeczne Warszawa zdecydowały o organizowaniu w ramach tego przedsięwzięcia konkursu dla najciekawszych wizjonerskich pomysłów na przyszłość dla Warszawy. Właśnie poznaliśmy wyniki jego piątek edycji.

 

Hasło piątej edycji konkursu FUTUWAWA brzmiało: „Jak będziemy mieszkać w Warszawie za 30 lat?”. Wyniki konkursu poznaliśmy 2 czerwca i od tego dnia przed warszawskim pawilonem Zodiak można oglądać wystawę konkursowych projektów. Nadesłane na konkurs FUTUWAWA  242 prace oceniało jury w składzie: Justyna Biernacka, Joanna Erbel, Marlena Happach, Monika Konrad, Aleksandra Litorowicz, Zbigniew Maćków, Michał Olszewski, Aleksandra Przegalińska, Filip Springer, Bogna Świątkowska.

 

Główną ideą konkursu FUTUWAWA jest poszukiwanie i promowanie nowatorskich i wizjonerskich koncepcji rozwoju miast na przykładzie stolicy Polski. Forma konkursowych projektów może być dowolna, mogły mieć one charakter teoretyczny, jak i stanowić już zrealizowany projekt. Co więcej, w konkursie brały udział zarówno prace profesjonalistów, jak i amatorów w dziedzinie organizacji życia w mieście, a wśród nich młodzież i dzieci (dla nich przeznaczona była część konkursu o nazwie „Futuwawka”).

 

Zobacz najlepsze projekty dla Warszawy

Pierwszą nagrodę jur w konkursie FUTUWAWA w 2021 roku trzymał projekt Simone De Iacobis i Małgorzaty Kuciewicz pt. „Powietrze jest architekturą. Warszawa mikroklimatów”. Jak opisują go sami autorzy: „Na Warszawę przyszłości wpływ ma lokalna meteorologia – struktura miasta jest przekształcana tak, by wzmacniać naturalne przewietrzanie, obieg wody w krajobrazie, tworzenie się korzystnych mikroklimatów. Wspólnota ludzi, zwierząt i roślin potęguje wybrane cechy pogody, by przeciwdziałać przyszłym problemom z klimatem i umożliwić celebrowanie ulotnych zjawisk atmosferycznych”. Jury doceniło autorską i świadomą refleksją nad znaczeniem powietrza w mieście, a także to, że proponuje on kreację przyszłości nie przez budowanie, ale przez odwrót od tradycyjnie rozumianej infrastruktury na rzecz podtrzymywania mikroklimatów, symbiozy z naturą, powietrzem i wodą.

Wyniki konkursu FUTUWAWA

I nagroda: Simone De Iacobis, Małgorzata Kuciewicz

Wyniki konkursu FUTUWAWA

I nagroda: Simone De Iacobis, Małgorzata Kuciewicz

Wyniki konkursu FUTUWAWA

I nagroda: Simone De Iacobis, Małgorzata Kuciewicz

Druga nagroda FUTUWAWA trafiła do Kamila Kopacewicza i Bartłomieja Lisa za projekt „Warszawa 2050: Notatki etnograficzne z miasta idealnego”, którą jury uznało za „najciekawszą wizję postapokaliptyczną”.

Wyniki konkursu FUTUWAWA

II nagroda: Kamil Kopacewicz, Bartłomiej Lis

Wyniki konkursu FUTUWAWA

II nagroda: Kamil Kopacewicz, Bartłomiej Lis

Wyniki konkursu FUTUWAWA

II nagroda: Kamil Kopacewicz, Bartłomiej Lis

Jury przyznało dwie równorzędne trzecie nagrody. Otrzymał ją zespół w składzie: Joanna Hernik, Katarzyna Kobierska, Joanna Paniec, Maja Skibińska, Kamila Służewska, Aleksandra Wiktorko-Rakoczy, Joanna Woźniak za projekt pt. „Warszawski szept” (będący pomysłem na aplikację umożliwiającą holistyczną partycypację międzygatunkową) oraz Michał Augustyn i Witold Dąbrowski za projekt „Biopolis. Osiedle biocentryczne”, osiedla zrównoważonego ekologicznie i społecznie opracowaną na przykładzie Jazdowa.

Te i pozostałe prace nadesłane na konkurs FUTUWAWA można obejrzeć na wystawie pokonkursowej oraz na stronie mieszkamy.futuwawa.pl/wyniki.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

Najwyższy w Chorzowie
Najwyższy w Chorzowie

W czerwcu 2023 roku na chorzowskim Osiedlu Różanka rozpoczęła się budowa najwyższego budynku mieszka ...

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera