Zodiak Warszawski Pawilon Architektury już gotowy - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zodiak Warszawski Pawilon Architektury gotowy

 

Czas czytania: ~3 min


Zodiak Warszawski Pawilon Architektury – to nietypowa inwestycja władz Warszawy, zorganizowana wspólnie z SARP. Aby powstał rozebrano oryginalny pawilon kawiarniany, stanowiący część założenia Ściany Wschodniej, w jego miejscu budując podobny, nowocześniejszy obiekt.

 

Zodiak Warszawski Pawilon Architektury

fot. Juliusz Sokołowski

Zodiak Warszawski Pawilon Architektury

fot. Juliusz Sokołowski

Historię pawilonu Zodiak śledziliśmy od początku – relacjonowaliśmy konkurs architektoniczny na jego projekt, poszukiwania funkcji i programu oraz samą budowę. Teraz – w najbliższy weekend – będzie okazja, aby osobiście zobaczyć realizację tego projektu architektonicznego.

Zodiak Warszawski Pawilon Architektury

fot. Juliusz Sokołowski

Zodiak Warszawski Pawilon Architektury

fot. Ewa Lach

Projekt architektoniczny dla mieszkańców miasta

Zodiak Warszawski Pawilon Architektury -  to projekt architektoniczny pracowni Kalata Architekci. Plac przed przeszklonym budynkiem zaprojektowało biuro Gowin&Siuta. „Oddajemy dziś naszemu miastu modernistyczny Zodiak, który powraca w nowej odsłonie i z nowymi funkcjami. Pawilon ma przede wszystkim służyć Warszawie i jej mieszkańcom. Tu będą odbywały się dyskusje o architekturze, planach, studium Warszawy, przyszłości i potencjale gospodarczym. Nie zabraknie wystaw. Zapowiada się forum debaty publicznej, laboratorium pomysłów na nowoczesne miasto, miejsce badań i refleksji nad wyzwaniami, które stoją przed metropoliami w XXI wieku - mówi Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy.

Zodiak Warszawski Pawilon Architektury

fot. Ewa Lach

Zodiak Warszawski Pawilon Architektury

fot. Ewa Lach

Poznaj wnętrze pawilonu Zodiak

Bryła architektoniczna pawilonu Zodiak ma trzy kondygnacje. Na poziomach -1 oraz 0 ma się znaleźć „kompendium wiedzy o architekturze i mieście”. Będzie to  centrum informacji, dokumentacji i ekspozycji architektury oraz urbanistyki Warszawy, a także miejsce do dyskusji. Na dwóch poziomach już powstały:  sala wykładowa i elastyczne w aranżacji przestrzenie ekspozycyjne, wkrótce zacznie działać także kawiarnia. Wydarzenia na obu poziomach organizowane są przy współpracy Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy (poziom 0) oraz Oddziału Warszawskiego SARP (poziom -1).

Zodiak Warszawski Pawilon Architektury

fot. Ewa Lach

Zodiak Warszawski Pawilon Architektury

fot. Ewa Lach

Zodiak Warszawski Pawilon Architektury ma także służyć biznesowemu rozwojowi stolicy. Na pierwszym piętrze powstała gospodarcza wizytówka Warszawy. Jak opisują to twórcy pawilonu: to „miejsce spotkań przedstawicieli jednostek naukowych, wiodących centrów transferu technologii oraz instytucji otoczenia biznesu, a także przyjmowania delegacji krajowych i zagranicznych w ramach obsługi inwestorów prowadzonej przez Biuro Rozwoju Gospodarczego Urzędu m.st. Warszawy”.

Zodiak Warszawski Pawilon Architektury

fot. Ewa Lach

Zodiak Warszawski Pawilon Architektury

fot. Ewa Lach

Uzupełnieniem przestrzeni pawilonu Zodiak jest pond pięciusetmetrowy plac przed budynkiem. „Miejsce to uwzględnia dwie funkcje - rekreacyjną z elementami zieleni oraz przestrzeń na angażujące mieszkańców działania (czyli wyjście z programem poza budynek pawilonu)” - podkreślają zarządzający tą przestrzenią. Posadzkę placu ułożono z gładkich płyt z białego granitu, na których dzięki powłoce  hydrofobowej można pisać i rysować. Uzupełniają ją kubiki z całoroczną zielenią.

 

Galeria zdjęć realizacji architektonicznej

Niewątpliwego uroku prostej architekturze pawilonu dodaje neon, inspirowany oryginalnym projektem Jana Bogusławskiego, który zdobił pierwotną bryłę pawilonu (współczesny neon powstał w pracowni Jacka Hanaka, który pracował wcześniej przy oryginalnej konstrukcji). Drugim elementem dekoracyjnym jest mozaika „Kosmos”, zdobiąca klatkę schodową pawilonu na trzech kondygnacjach. To projekt Magdaleny Łapińskiej-Rozenbaum, inspirowany dziełem Marii Leszczyńskiej, której mozaika pokrywała oryginalnie ścianę tarasu pawilonu.

 

Zodiak Warszawski Pawilon Architektury rozpocznie działalność 1 grudnia. Przez pierwszy weekend na gości czeka wiele atrakcji – od dużej wystawy, której kuratorem jest Jakub Szczęsny, po wykłady i warsztaty dla dzieci. Szereg wydarzeń zaplanowano też na kolejne dni i miesiące. Ich pełny program można znaleźć na pawilonzodiak.pl.

 

Zodiak Warszawski Pawilon Architektury - metryczka realizacji architektonicznej

Lokalizacja: Warszawa, Pasaż Wiecha

Inwestor: m. st. Warszawa

Projektanci: Kalata Architekci

Projektanci placu przed budynkiem: Gowin&Siuta

Wykonawca: ZAB-BUD Andrzej Zaboklicki

Powierzchnia całkowita: 841 m2

Kubatura: 2902 m3

Projekt: 2015

Realizacja: 2018
Fot. Juliusz Sokołowski, Ewa Lach

Źródło zdjęć: um.warszawa.pl

 

Polska Architektura XXL 2018

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Realizacja Architektoniczna, Obiekt Architektoniczny

Porta Mare  - nowa zabudowa w dawnym stylu
Porta Mare - nowa zabudowa w dawnym stylu

Porta Mare – taką nazwę ma nosić nowa inwestycja, która planowana jest na Wyspie Spichrzów w Elblągu ...

Pomysł na rozbudowę ASP we Wrocławiu
Pomysł na rozbudowę ASP we Wrocławiu

21 stycznia 2022 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na koncepcję nowego budynku dyda ...

Efektowna przebudowa domu z lat 60. - projekt Domu R
Efektowna przebudowa domu z lat 60. - projekt Domu R

Architekci z pracowni Stoprocent opracowali interesujący projekt przebudowy budynku pochodzącego z l ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera