Zmarł Gottfried Böhm architekt i rzeźbiarz - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zmarł Gottfried Böhm

 

Czas czytania: ~2 min


Gottfried Böhm urodził się 23 stycznia 1920 roku w Offenbach am Main w Hesji, zmarł 9 czerwca 2021 roku w Kolonii. Był synem Dominikusa Böhma, architekta, który w pierwszej połowie XX wieku zaprojektował wiele kościołów, dziś uważanych za kamienie milowe w rozwoju nowoczesnej architektury sakralnej. Jedną z surowych, a zarazem monumentalnych brył Dominikusa Böhma jest kościół pod wezwaniem św. Józefa w Zabrzu.

 

Gottfried Böhm

Gottfried Böhm

Między architekturą a rzeźbą

Gottfried Böhm odziedziczył po swoim ojcu pasję to tworzenia przestrzeni sakralnych – także opracował wiele projektów kościołów. I były one nie mniej wyraziste, przy czym młodszy z rodu sięgał w swojej twórczości po nieco inną stylistykę i materiały. O ile Dominikus Böhm sięgał po najprostsze formy geometryczne, a z materiałów szczególnie lubił cegłę, jego syn tworzył bryły z niezwykle ekspresyjnie kształtowanego betonu.

 

Gottfried Böhm z wykształcenia był nie tylko architektem, ale i rzeźbiarzem – co uzasadnia niezwykłą swobodę, z jaką kreował nietypowe formy architektury. Najbardziej znanym tego przykładem jest realizacja Böhma z 1968 roku, czyli kościół pielgrzymkowy Maria, Königin des Friedens (pw. Marii, Królowej Pokoju) w Neviges niedaleko Wuppertalu, niezwykle ekspresyjna, betonowa struktura o ewidentnie rzeźbiarskiej formie, daleka od form, do jakich przyzwyczajeni jesteśmy w architekturze.

Gottfried Böhm

Kościół Maria Königin des Friedens, Neviges, Niemcy

Jedną z pierwszych realizacji Gottfrieda Böhma była zbudowana w 1949 roku kaplica „Madonny wśród ruin”, zbudowana wśród gruzów zniszczonej w czasie II wojny światowej Kolonii; bryła projektu Böhma stanęła w miejscu pochodzącego z X wieku kościoła. Budowla zyskała nowe życie i znaczenie w 2007 roku, kiedy to rozbudowana przez Petera Zumthora stała się siedzibą muzeum St. Kolumba.

 

Gottfried Böhm z nagrodą Pritzkera

Gottfried Böhm w swoim długim życiu zaprojektował setki budowli, wśród nich ponad 70 świątyń różnych wyznań. Architekt posiadał niezwykłą umiejętność tworzenia zawsze stosownych i funkcjonalnych, a jednocześnie autorskich, oryginalnych brył z betonu. Choć wpisywany do nurtu brutalizmu miał swój własny styl, który nie poddaje się łatwym klasyfikacjom. To właśnie ten indywidualny rys i twórczą odwagę niemieckiego architekta uhonorowano w 1986 roku przyznając mu Nagrodę Pritzkera.

Źródło zdjęć: Wikimedia.org


Podepnij swój artykuł

tagi

Słynny Architekt, Architekt

Dom o prostej bryle
Dom o prostej bryle

Dom o prostej bryle zamówili prywatni klienci u projektantów z pracowni trzy.be Architekci. Inwestor ...

Most w Siekierkach – atrakcja na granicy
Most w Siekierkach – atrakcja na granicy

Kiedyś most w miejscowości Siekierki służył komunikacji kolejowej; z czasem jednak nieco przestarzał ...

Projekt z Polski na krótkiej Liście World Architecture Festival 2021
Projekt z Polski na krótkiej Liście World Architecture Festival 2021

Od 1 do 3 grudnia 2021 roku w Lizbonie odbywać się będzie World Architecture Festival 2021. Jednym z ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera