Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zmarł Gottfried Böhm

 

Czas czytania: ~2 min


Gottfried Böhm urodził się 23 stycznia 1920 roku w Offenbach am Main w Hesji, zmarł 9 czerwca 2021 roku w Kolonii. Był synem Dominikusa Böhma, architekta, który w pierwszej połowie XX wieku zaprojektował wiele kościołów, dziś uważanych za kamienie milowe w rozwoju nowoczesnej architektury sakralnej. Jedną z surowych, a zarazem monumentalnych brył Dominikusa Böhma jest kościół pod wezwaniem św. Józefa w Zabrzu.

 

Gottfried Böhm

Gottfried Böhm

Między architekturą a rzeźbą

Gottfried Böhm odziedziczył po swoim ojcu pasję to tworzenia przestrzeni sakralnych – także opracował wiele projektów kościołów. I były one nie mniej wyraziste, przy czym młodszy z rodu sięgał w swojej twórczości po nieco inną stylistykę i materiały. O ile Dominikus Böhm sięgał po najprostsze formy geometryczne, a z materiałów szczególnie lubił cegłę, jego syn tworzył bryły z niezwykle ekspresyjnie kształtowanego betonu.

 

Gottfried Böhm z wykształcenia był nie tylko architektem, ale i rzeźbiarzem – co uzasadnia niezwykłą swobodę, z jaką kreował nietypowe formy architektury. Najbardziej znanym tego przykładem jest realizacja Böhma z 1968 roku, czyli kościół pielgrzymkowy Maria, Königin des Friedens (pw. Marii, Królowej Pokoju) w Neviges niedaleko Wuppertalu, niezwykle ekspresyjna, betonowa struktura o ewidentnie rzeźbiarskiej formie, daleka od form, do jakich przyzwyczajeni jesteśmy w architekturze.

Gottfried Böhm

Kościół Maria Königin des Friedens, Neviges, Niemcy

Jedną z pierwszych realizacji Gottfrieda Böhma była zbudowana w 1949 roku kaplica „Madonny wśród ruin”, zbudowana wśród gruzów zniszczonej w czasie II wojny światowej Kolonii; bryła projektu Böhma stanęła w miejscu pochodzącego z X wieku kościoła. Budowla zyskała nowe życie i znaczenie w 2007 roku, kiedy to rozbudowana przez Petera Zumthora stała się siedzibą muzeum St. Kolumba.

 

Gottfried Böhm z nagrodą Pritzkera

Gottfried Böhm w swoim długim życiu zaprojektował setki budowli, wśród nich ponad 70 świątyń różnych wyznań. Architekt posiadał niezwykłą umiejętność tworzenia zawsze stosownych i funkcjonalnych, a jednocześnie autorskich, oryginalnych brył z betonu. Choć wpisywany do nurtu brutalizmu miał swój własny styl, który nie poddaje się łatwym klasyfikacjom. To właśnie ten indywidualny rys i twórczą odwagę niemieckiego architekta uhonorowano w 1986 roku przyznając mu Nagrodę Pritzkera.

Źródło zdjęć: Wikimedia.org


Podepnij swój artykuł

tagi

Słynny Architekt, Architekt

Ceglana rozbudowa hospicjum dla dzieci Caritas
Ceglana rozbudowa hospicjum dla dzieci Caritas

„To spełnienie naszych marzeń i naszych pacjentów. Kiedy w szpitalu rodzice dowiadują się, że dzieck ...

Lektury na Światowy Dzień Architektury
Lektury na Światowy Dzień Architektury

Ostatnia dekada w Polsce miłośnikom architektury mija zapewne pod znakiem zakupów: bardzo dynamiczni ...

Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły
Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły

Przemysłowa historia terenu, na którym swoją siedzibę wzniosła firma NT Industry sięga początku XIX ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera