Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Promocja książki Spodek w zenicie i pokaz filmu Archikosmos

 

Czas czytania: ~2 min


Kino Kosmos w Katowicach zaprasza na trzecią edycję cyklu Film i miasto. Tym razem w programie promocja książki "Spodek w zenicie" i pokaz filmu "Archikosmos". Wydarzenia odbędzie się 1 lipca 2021 godz. 19.00 w Światowy Dzień Architektury i 50. rocznicę otwarcia Hali Widowiskowo-Sportowej.

 

Archikosmos

W programie wydarzenia:

1. Promocja książki Anny Syski „Spodek w Zenicie. Przewodnik po architekturze lat 1945–1989 w województwie śląskim“ | spotkanie z autorką poprowadzi Mariusz Ciszewski.

 

120 realizacji w 33 miejscowościach. Dzieła ikoniczne, założenia i budynki okresu socrealizmu, interesujące przykłady architektury poodwilżowej, eksperymenty konstrukcyjne i technologiczne, duże osiedla mieszkaniowe, a nawet zupełnie nowe miasta. Publikacja inaugurująca serię przewodników Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki ukazuje fenomen architektury województwa śląskiego.

 

Rozmowa o książce Anny Syski „Spodek w Zenicie. Przewodnik po architekturze lat 1945–1989 w województwie śląskim” stanie się pretekstem do dyskusji o zmieniających się funkcjach miasta będącego złożoną siecią powiązań między architekturą, przyrodą a człowiekiem. Uczestnicy porozmawiają o Katowicach jako przestrzeni, w której łączą się różne narracje tworzone przez zmieniające się okoliczności społeczne, polityczne, ekonomiczne czy też ekologiczne. Wspólnie z autorką prześledzą losy najbardziej spektakularnych, symbolicznych katowickich obiektów.

 

2. Pokaz filmu archiwalnego z budowy Spodka

3.  Pokaz filmu „Archikosmos”, reż. Marcin Zasada, Marcin Nowak, Polska 2018, 33 min.

Film dokumentalny o katowickiej powojennej architekturze modernistycznej i o tym jak era kosmicznych odkryć inspirowała śląskich architektów. Pół wieku temu Katowice nie wychowywały astronautów. Produkowały rzesze górników przodowych. W Polsce nie było jednak drugiego miasta o tak pozaziemskich horyzontach. Choć z orbitalnej perspektywy Katowice wyglądały jak gęsta chmura dymu, to tu w latach 50., 60. i 70. snuto i spełniano architektoniczne wizje marsjańskiej przystani na Ziemi, gdy cały świat oddawał się najróżniejszym rozważaniom na temat nadchodzącej kolonizacji kosmosu. Epoka zwana space age pozostawiła w Katowicach fascynujące, ale i zupełnie zapomniane dziś cywilizacyjne dziedzictwo.

 

Więcej informacji o wydarzeniu architektonicznym znajdziesz na stronie organizatora.

Podepnij swój artykuł

tagi

Film Architektoniczny, Książka Architektoniczna, Wydarzenia Dla Architektów, Wydarzenie Architektoniczne, Zaproszenie Dla Studentów Architektury

Ceglana rozbudowa hospicjum dla dzieci Caritas
Ceglana rozbudowa hospicjum dla dzieci Caritas

„To spełnienie naszych marzeń i naszych pacjentów. Kiedy w szpitalu rodzice dowiadują się, że dzieck ...

Lektury na Światowy Dzień Architektury
Lektury na Światowy Dzień Architektury

Ostatnia dekada w Polsce miłośnikom architektury mija zapewne pod znakiem zakupów: bardzo dynamiczni ...

Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły
Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły

Przemysłowa historia terenu, na którym swoją siedzibę wzniosła firma NT Industry sięga początku XIX ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera