Film i miasto vol. 3 - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Promocja książki Spodek w zenicie i pokaz filmu Archikosmos

 

Czas czytania: ~2 min


Kino Kosmos w Katowicach zaprasza na trzecią edycję cyklu Film i miasto. Tym razem w programie promocja książki "Spodek w zenicie" i pokaz filmu "Archikosmos". Wydarzenia odbędzie się 1 lipca 2021 godz. 19.00 w Światowy Dzień Architektury i 50. rocznicę otwarcia Hali Widowiskowo-Sportowej.

 

Archikosmos

W programie wydarzenia:

1. Promocja książki Anny Syski „Spodek w Zenicie. Przewodnik po architekturze lat 1945–1989 w województwie śląskim“ | spotkanie z autorką poprowadzi Mariusz Ciszewski.

 

120 realizacji w 33 miejscowościach. Dzieła ikoniczne, założenia i budynki okresu socrealizmu, interesujące przykłady architektury poodwilżowej, eksperymenty konstrukcyjne i technologiczne, duże osiedla mieszkaniowe, a nawet zupełnie nowe miasta. Publikacja inaugurująca serię przewodników Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki ukazuje fenomen architektury województwa śląskiego.

 

Rozmowa o książce Anny Syski „Spodek w Zenicie. Przewodnik po architekturze lat 1945–1989 w województwie śląskim” stanie się pretekstem do dyskusji o zmieniających się funkcjach miasta będącego złożoną siecią powiązań między architekturą, przyrodą a człowiekiem. Uczestnicy porozmawiają o Katowicach jako przestrzeni, w której łączą się różne narracje tworzone przez zmieniające się okoliczności społeczne, polityczne, ekonomiczne czy też ekologiczne. Wspólnie z autorką prześledzą losy najbardziej spektakularnych, symbolicznych katowickich obiektów.

 

2. Pokaz filmu archiwalnego z budowy Spodka

3.  Pokaz filmu „Archikosmos”, reż. Marcin Zasada, Marcin Nowak, Polska 2018, 33 min.

Film dokumentalny o katowickiej powojennej architekturze modernistycznej i o tym jak era kosmicznych odkryć inspirowała śląskich architektów. Pół wieku temu Katowice nie wychowywały astronautów. Produkowały rzesze górników przodowych. W Polsce nie było jednak drugiego miasta o tak pozaziemskich horyzontach. Choć z orbitalnej perspektywy Katowice wyglądały jak gęsta chmura dymu, to tu w latach 50., 60. i 70. snuto i spełniano architektoniczne wizje marsjańskiej przystani na Ziemi, gdy cały świat oddawał się najróżniejszym rozważaniom na temat nadchodzącej kolonizacji kosmosu. Epoka zwana space age pozostawiła w Katowicach fascynujące, ale i zupełnie zapomniane dziś cywilizacyjne dziedzictwo.

 

Więcej informacji o wydarzeniu architektonicznym znajdziesz na stronie organizatora.

Podepnij swój artykuł

tagi

Film Architektoniczny, Książka Architektoniczna, Wydarzenia Dla Architektów, Wydarzenie Architektoniczne, Zaproszenie Dla Studentów Architektury

Dom o prostej bryle
Dom o prostej bryle

Dom o prostej bryle zamówili prywatni klienci u projektantów z pracowni trzy.be Architekci. Inwestor ...

Most w Siekierkach – atrakcja na granicy
Most w Siekierkach – atrakcja na granicy

Kiedyś most w miejscowości Siekierki służył komunikacji kolejowej; z czasem jednak nieco przestarzał ...

Projekt z Polski na krótkiej Liście World Architecture Festival 2021
Projekt z Polski na krótkiej Liście World Architecture Festival 2021

Od 1 do 3 grudnia 2021 roku w Lizbonie odbywać się będzie World Architecture Festival 2021. Jednym z ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera