Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zaha Hadid Architects zaprojektują superszybki pociąg

 

Czas czytania: ~1 min


Pracownia Zaha Hadid Architects nawiązała niedawno współpracę z włoską firmą Hyperloop Italia, która chce budować superszybkie koleje. Poruszające się w specjalnych tunelach pociągi miałyby osiągać ogromne prędkości, a zarazem być ekonomiczne i ekologiczne, ba zasilane wyłącznie energią ze źródeł odnawialnych. Te nowoczesne koleje miałyby służyć zarówno pasażerom, jak i przewozom towarowym.

 

Superszybki pociąg Hyperloop Italia

Architektura dla transportu

Zaha Hadid Architects podjęła się współpracy z firmą Hypeloop Italia, bo, jak mówił jej obecny szef, Patrik Schumacher, pracownia chce brać czynny udział w dokonującej się właśnie kolejnej rewolucji przemysłowej. „Chcemy łączyć najnowocześniejszą architekturę, inżynierię i planowanie urbanistyczne dla stworzenia najbardziej wydajnej i zrównoważonej sieci transportowej, aby znacznie poprawić dostępność, łączność i dobrobyt w naszych miastach Podzielamy multidyscyplinarne podejście Hyperloop Italia, które łączy innowacje w projektowaniu i technologiach z postępami w zakresie materiałów i praktyk budowlanych przyjaznych dla środowiska, aby tworzyć najbardziej przyszłościowe projekty” – mówi szef Zaha Hadid Architects.  

Superszybki pociąg Hyperloop Italia
Superszybki pociąg Hyperloop Italia

Pociąg  Hyperloop Italia, w projektowaniu którego bierze udział pracownia Zaha Hadid Architects ma się poruszać w specjalnych tunelach – rurach niskociśnieniowych za pomocą zjawiska lewitacji magnetycznej. Technologia ma w radykalny sposób obniżyć koszty oraz zapotrzebowanie na energię takich pociągów (w tunelach ma być minimalne tarcie), co uczyni ten środek transportu przyjaznym środowisku (tunele mają być z zewnątrz w całości obłożone panelami fotowoltaicznymi, które zapewnią energię).

Superszybki pociąg Hyperloop Italia

Nowa rewolucja technologiczna

Dzięki zamknięciu pociągów w tunelach będą mogły one nie tylko osiągać wielkie prędkości, ale ich ruch będzie się także dobywał bezkolizyjnie. Same wagony mają otrzymać futurystyczny, maksymalnie opływowy kształt, będą wykonane z lekkich, a zarazem wytrzymałych materiałów – będą zamkniętymi i niezależnymi od warunków zewnętrznych kapsułami.

 

Wizualizacje: Hyperloop Italia System

Źródło: zaha-hadid.com


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Architektoniczny, Architektura Zagraniczna

Ceglana rozbudowa hospicjum dla dzieci Caritas
Ceglana rozbudowa hospicjum dla dzieci Caritas

„To spełnienie naszych marzeń i naszych pacjentów. Kiedy w szpitalu rodzice dowiadują się, że dzieck ...

Lektury na Światowy Dzień Architektury
Lektury na Światowy Dzień Architektury

Ostatnia dekada w Polsce miłośnikom architektury mija zapewne pod znakiem zakupów: bardzo dynamiczni ...

Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły
Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły

Przemysłowa historia terenu, na którym swoją siedzibę wzniosła firma NT Industry sięga początku XIX ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera