Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Sou Fujimoto projektuje pływające wyspy

 

Czas czytania: ~1 min


Sou Fujimoto dla chińskiego miasta Shenzhen projektuje pływającą wyspę. Obiekt ma się stać lokalną atrakcją i znakiem rozpoznawczym w tym wciąż rozbudowywanym i liczącym już grubo ponad 12 milionów mieszkańców mieście. Projekt Sou Fujimoto został wybrany w konkursie architektonicznym, którego celem było przedefiniowanie idei wieży czy wieżowca w metropolii XXI wieku. Projekt został pomyślany dla nowej, dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Shenzhen, w której wciąż przybywa wysokich i wielkoskalowych obiektów.

 

Pływające wyspy od Sou Fujimoto
Pływające wyspy od Sou Fujimoto

Wieżowiec XXI wieku

Czy współcześnie wysokościowy obiekt może jeszcze czymś zaskoczyć? Czy w epoce drapaczy chmur można jeszcze wymyślić coś oryginalnego? Na te pytania daje twierdzącą odpowiedź projekt Sou Fujimoto. Japoński architekt zaprojektował bowiem wysoki, bo liczący 268 metrów obiekt, który na pewno nie przypomina wieżowca. Na pierwszy rzut oka obiekt przypomina unoszący się wysoko nad taflą wody dysk, „podparty” na soplach lodu lub wodospadach.

Pływające wyspy od Sou Fujimoto
Pływające wyspy od Sou Fujimoto

W rzeczywistości Sou Fujimoto opracował wyjątkową, bardzo innowacyjną konstrukcję 99 super smukłych wież ze stali i kevlaru, które mają podtrzymywać wieńczący budowlę dysk. Japoński projekt proponuje więc wzniesienie budynku, który nie posiada tradycyjnej konstrukcji, wyspy, która jest konstrukcją inżynieryjną; chce sięgać po mało jeszcze znane i używane materiały oraz zaskakującą, ale wg architekta przyszłościową formę obiektu na wodzie.

Pływające wyspy od Sou Fujimoto

Innowacyjna architektura przyszłości

 

Dysk, dźwigany przez lekkie i smukłe z wyglądu, a w rzeczywistości bardzo wytrzymałe słupy, ma mieścić głównie miejsca atrakcyjne dla turystów – tarasy widokowe, bary, restauracje. Każdy z 99 dźwigających ów dysk słupów ma być zwieńczony zieloną platformą – dzięki takiemu układowi z góry konstrukcja ma wyglądać jak archipelag 99 niewielkich, unoszących się w powietrzu wysp. Z każdej strony projekt  Sou Fujimoto ma być niezwykły. Na razie nie wiadomo, kiedy mógłby być zrealizowany.

 

Źródło: instagram.com/sou_fujimoto/, sou-fujimoto.net


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Architektura Zagraniczna

Dom jak azyl
Dom jak azyl

Projekt domu, który zaplanowano jako schronienie dla dzieci pozostających w pieczy zastępczej powsta ...

Kameralny budynek biurowy
Kameralny budynek biurowy

Budynek usługowo-biurowy projektu pracowni ArchiSTYL stanął przy ulicy Jana Brzechwy w miejscowości ...

Osiedle z solarnymi żaglami
Osiedle z solarnymi żaglami

Osiedle Domów z Żaglami Solarnymi znajduje się w północnej części Krakowa, przy granicy z Zielonkami ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera