Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


W Łodzi stanie ażurowa kamienica

 

Czas czytania: ~1 min


„Chcemy, aby to miejsce diametralnie się zmieniło. Chcemy nie tylko przywrócić dawną świetność, ale wnieść tu także nową jakość. W pasażu Schillera stały kiedyś charakterystyczne domy sukienników. W przeciwieństwie do innych działek przy ul. Piotrkowskiej, w ich miejscu nie stanęły wielkomiejskie kamienice. Stąd po obu stronach ślepe ściany. Chcemy to zmienić” – mówi Adam Pustelnik, wiceprezydent miasta Łodzi o projekcie ażurowej kamienicy, jaką architekt miasta, Marek Janiak stworzył dla działki przy ulicy Piotrkowskiej, na której wciąż jeszcze znajduje się dawna kawiarnia Hortexu.

 

Projekt ażurowej kamienicy w Poznaniu

Architektura postmodernistyczna

W Łodzi wciąż planowane są spektakularne budynki – czy to znanych architektów czy wybierane w drodze konkursów (Nowy Ratusz w Łodzi). W tym mieście, które po upadku przemysłu zmagać się musiała z ogromnym problemem szukania na nowo swojej wartości i atrakcyjności, przywiązuje się wagę do architektury i wierzy, że niebanalne, efektowne budowle mogą pomóc rozsławić miasto i przywrócić mu świetność. Niestety wiele z proponowanych dla Łodzi nowych brył wzbudza kontrowersje.

Projekt ażurowej kamienicy w Poznaniu

Tak jest i zaprezentowaną pod koniec czerwca 2021 roku wizją zbudowania ażurowej kamienicy w miejscu niskiego budynku mieszącego lubianą, niegdyś wręcz kultową kawiarnię Hort Cafe. Architekt miasta, Marek Janiak, zaprojektował postmodernistyczną w swoim duchu konstrukcję, która ma nasuwać skojarzenia z historyczną zabudową, ale jednocześnie, poprzez nietypową formę, ma zwracać uwagę i stać się atrakcją okolicy.

Projekt ażurowej kamienicy w Poznaniu

Niezwykła bryła budynku w centrum miasta

Ażurowa kamienica w Łodzi ma powstać przy okazji przebudowy Pasażu Schillera, przy którym znajduje się istniejący jeszcze pawilon Hort Cafe. „Będzie to ażurowa konstrukcja nawiązująca do sąsiedniej kamienicy, wysoka na cztery kondygnacje. Znajdzie się w niej i lokal z wielopoziomowym ogródkiem i zieleń urządzona na jednym z pięter. Będzie to też świetny punkt obserwacyjny na pasaż Schillera i na Piotrkowską, bo są tam trzy tarasy widokowe” - mówi autor projektu ażurowej kamienicy, architekt miasta Łodzi, Marek Janiak. Prace mają ruszyć już w przyszłym roku.

 

Źródło: uml.lodz.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku

Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP
Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP

Nagroda Roku SARP – to konkurs ceniony i znaczący. To sami architekci nagradzają w nim realizacje sw ...

Nagroda Roku SARP 2022 przyznana
Nagroda Roku SARP 2022 przyznana

Przyznawana od 1983 roku Nagroda Roku SARP - to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera