Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Polskie dworce odzyskują blask

 

Czas czytania: ~3 min


W czasie letnich wędrówek warto zaplanować podróże koleją. Polecamy wtedy zwrócić uwagę na malownicze i cenne architektonicznie dworce w mniejszych miejscowościach. Kolejne polskie dworce odzyskują blask – stają się na powrót funkcjonalne i wygodne, ale i przywracane są im ich walory architektoniczne.

 

Architektura na wakacje

Polskie dworce przez lata były zaniedbane, a wraz z likwidowaniem kolejnych połączeń kolejowych traciły też sens swojego istnienia. Od mniej więcej dekady znów zaczynamy doceniać kolej i ten sposób transportu na nowo jest modernizowany. Wśród inwestycji PKP są te wielkie, jak budowy ogromnych stacji (Dworzec Łódź Fabryczna), ale i mniejsze, zapewniające mieszkańcom niewielkich miejscowości komfort podróżowania transportem publicznym (Centrum przesiadkowe w Pszczynie).

 

Osoby wrażliwe na piękno architektury nie mogą też nie docenić remontów zabytkowych dworców. Tych odbywa się wciąż bardzo wiele, dzięki czemu na trasach wakacyjnych podroży coraz częściej można się natknąć na perełki dawnej architektury, którzy przywrócono nie tylko funkcjonalność, ale i urok. Coraz trudniej wyliczyć wszystkie dworce, które w ostatnich latach przeszły remonty, kolejne czekają na rozpoczęcie robót. Zobaczmy kilka z nich.

 

Kilka miesięcy temu zakończył się remont i modernizacja dworca w miejscowości Pszczółki w województwie pomorskim. Pochodzący z 1908 roku neogotycki gmach znów zachwyca: odczyszczono ceglane elewacje wraz z detalami architektonicznymi, wśród których znalazły się także  cztery herby: województwa pomorskiego, powiatu gdańskiego oraz Gdańska i Pszczółek. Stolarka okienna i drzwiowa została odtworzona na wzór historycznej, a dworzec zyskał też efektowną iluminację.

Polskie dworce kolejowe

Pszczółki

Zabytkowe budynki odzyskują blask

„Prabuty to drugi po Pszczółkach dworzec w województwie pomorskim, który w tym roku udostępniamy podróżnym po modernizacji. Dzięki inwestycji ten zabytkowy obiekt odzyskał historyczne piękno i jednocześnie stał się dworcem nowoczesnym zapewniającym komfort i odpowiedni standard obsługi podróżnych. Jestem przekonany, że będzie on dobrze służył podróżnym” – mówił Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A. podczas otwarcia po remoncie stacji w Prabutach. Choć wymieniana razem z Pszczółkami, reprezentuje zupełnie inny styl architektoniczny, udowadniając, że zabytkowe dworce w Polsce – to szeroki przegląd form i stylów.

Polskie dworce kolejowe

Prabuty

W maju 2021 roku zakończyła się modernizacja i remont dworca Wałbrzych Główny. To gmach pochodzący z 1867 roku. Dzięki pracom remontowym stał się przyjazny niepełnosprawnym, funkcjonalny, przy okazji odnaleziono też zapomniane walory jego architektury - po oczyszczeniu cegły, z której wzniesiony jest obiekt odkryto na niej geometryczne wzory wykonane z ciemnozielonej szkliwionej cegły. Warte uwagi są w budynku stacji również grafitowe kolumny zlokalizowane przy wejściach głównych oraz pomiędzy niektórymi oknami.

Polskie dworce kolejowe

Wałbrzych Główny

Blask odzyskał także niedawno XIX-wieczny dworzec w dolnośląskiej miejscowości Boguszów-Gorce Zachód. I tu, poza poprawieniem funkcjonalności i dostępności budynku przywrócono pierwotny urok niewielkiej, zdobnej, ceglanej budowli, utrzymanej w charakterystycznym dla tego regionu stylu architektonicznym.

Polskie dworce kolejowe

Boguszów-Gorce Zachód

Źródło: pkp.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Przestrzeń Publiczna

Drewniany dom na Warmii
Drewniany dom na Warmii

W urokliwej okolicy wsi Cerkiewnik na Warmii wznosi się parterowy dom o powierzchni 75 mkw, który st ...

Architektura do codziennych zakupów
Architektura do codziennych zakupów

O tym, jak zmienił się w ostatnich latach nasz sposób robienia zakupów powstały już analizy i badani ...

E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.

Światło odgrywa dużą rolę w każdej dziedzinie życia. Zwłaszcza w architekturze, ponieważ ma znaczący ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera