Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Światowy Dzień Architektury – jaki budynek mógłby być jego znakiem?

 

Czas czytania: ~2 min


Według kalendarza ustalonego przez Międzynarodową Unię Architektów UIA Światowy Dzień Architektury obchodzony jest każdego roku w pierwszy poniedziałek października. W niektórych krajach na świecie jednak święto to obchodzi się w inne dni. W Polsce przyjęta została data 1 lipca – to dzień, w którym w 1948 roku założona została Międzynarodowa Unia Architektów UIA.

 

Ikony światowej architektury

 

Przy okazji tego święta warto się może zastanowić nad tym, czy istnieje najbardziej znany budynek świata? Czy da się wybrać sposób wszystkich istniejących na świecie brył architektonicznych tę jedną, którą zna każdy obywatel naszej planety?

 

Czy najbardziej znanych budowli świata należałoby szukać wśród bezcennych zabytków starożytności? Trudno sobie wyobrazić, żeby ktoś nie znał kształtów egipskich piramid czy rzymskiego Koloseum. Od czasu ich powstania tyle wydarzyło się w architekturze, że stawianie obiektów sprzed tysięcy lat jako symboli architektonicznego dorobku byłoby chyba niesprawiedliwe wobec kolejnych pokoleń…

 

Może więc sięgnąć po najnowsze budowle. Burdż Chalifa w Dubaju, imponujący najwyższy gmach świata nie jest chyba jednak powszechnie znany. Muzeum Guggenheima w Bilbao sporo namieszało w światowej architekturze, ale czy jego kształt zna każdy? Ojcem współczesnej architektury jest Le Corbusier – może więc jego Villa Savoye powinna reprezentować światową architekturę? A może lepiej uczyniłby to dom projektu Franka Lloyda Wrighta – Fallingwater? Ze względu na swój wyjątkowo oryginalny kształt wiele osób także niezainteresowanych architekturą zna na pewno Operę w Sydney czy Katedrę w Brasilli. Wątpliwe jednak, aby na całym świecie te bryły były tak samo rozpoznawalne.

 

Najbardziej znany budynek świata

 

A może w takim razie należy wziąć pod uwagę siedziby władzy? W końcu architektura zawsze z władzą była powiązana, a budynkami ilustruje się często decyzje, jakie najważniejsi światowi przywódcy podejmują. Tu należałoby zapewne wziąć pod uwagę Biały Dom czy londyński Westminster. W Polsce charakterystyczną bryłę Sejmu zna pewnie każdy, ale czy każdy rozpozna bryły, w których zapadają ważne dla świata decyzje?

 

A może jednak ikon światowej architektury należy szukać wsród zabytków nie pełniących żadnej szczególnej funkcji, czyli istniejące głównie po to, by je podziwiać? Czy to właśnie nie te budynki znane są najlepiej? Paryska Wieża Eiffela czy Krzywa Wieża w Pizie, choćby ze względu na istnienie na prawie każdej francuskiej i włoskiej pocztówce, folderze reklamującym kraj, są naprawdę powszechnie znane.

 

A które budynki Wy byście wybrali?

Zdjęcia: Wikimedia.org


Podepnij swój artykuł

tagi

Hot, Architektura, Architektura Zagraniczna

Ceglana rozbudowa hospicjum dla dzieci Caritas
Ceglana rozbudowa hospicjum dla dzieci Caritas

„To spełnienie naszych marzeń i naszych pacjentów. Kiedy w szpitalu rodzice dowiadują się, że dzieck ...

Lektury na Światowy Dzień Architektury
Lektury na Światowy Dzień Architektury

Ostatnia dekada w Polsce miłośnikom architektury mija zapewne pod znakiem zakupów: bardzo dynamiczni ...

Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły
Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły

Przemysłowa historia terenu, na którym swoją siedzibę wzniosła firma NT Industry sięga początku XIX ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera