Hypérion – taką nazwę nosi drewniany budynek mieszkalny zbudowany w Bordeaux. - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Hypérion – drewniana bryła z Bordeaux

 

Czas czytania: ~2 min


Hypérion – taką nazwę nosi drewniany budynek mieszkalny zbudowany w Bordeaux wg projektu architekta Jeana-Paula Viguiery. 17-kondygnacyjny obiekt oddano do użytku pod koniec czerwca 2021 roku. Inwestorem i wykonawcą w tym niezwykłym przedsięwzięciu była firma Eiffage.

 

Hypérion

Drewniana architektura przyszłości

 

Od wielu lat mówi się o tym, że drewno powinno być w architekturze wykorzystywane na większą skalę. Że jest budulcem odnawialnym ekologicznym, przyjaznym ludziom i środowisku, a więc w obliczy kryzysu klimatycznego sprawdzi się w budownictwie o wiele lepiej niż beton. Wciąż trwają więc kolejne próby stosowania drewna w wielkomiejskich bryłach – Hypérion jest kolejną z nich.

Hypérion
Hypérion

Hypérion został zaprojektowany w 2015 roku, po ogłoszeniu przez Zakład Publiczny Zagospodarowania Przestrzennego dzielnicy Bordeaux Euratlantique (Établissement public d’aménagement, EPA) konkursu na projekt budowy wieżowca w technologii drewnianej o wysokości przewyższającej wszystkie konstrukcje tego typu wybudowane do tej pory na terytorium Francji. Celem tego przedsięwzięcia było nie tylko znalezienie nowej formy dla architektury drewnianej w mieście, ale i wsparcie rozwoju francuskiego sektora drewna budowlanego.

Hypérion
Hypérion

Odpowiedzialna za realizację tego innowacyjnego projektu firma Eiffage Construction sięgnęła po dość nowatorski pomysł konstrukcyjny: wieżowiec powstał z wykorzystaniem 3-kondygnacyjnej podstawy, betonowego trzonu oraz konstrukcji drewnianej z belek z drewna warstwowego klejonego, stropów drewnianych warstwowych łączonych poprzecznie i 304 ścian o drewnianej konstrukcji szkieletowej. Jak wylicza wykonawca robót, firma Eiffage, „do budowy tego obiektu, częściowo z elementów prefabrykowanych, wykorzystano ponad 1 500 komponentów wykonanych poza placem budowy, w tym elementy elewacyjne wyprodukowane w zakładach firmy Savare, zmontowane w zaledwie 5 miesięcy”.

Hypérion

Nowoczesny i ekologiczny projekt

 

Hypérion, którego budowa zakończyła się kilka tygodni temu ma 50 metrów wysokości i mieści w sobie setkę lokali mieszkalnych. Do budowy Hypériona potrzebne było 1 400 m3 drewna litego posiadającego certyfikat pochodzenia – bo warunkiem inwestycji było wykorzystanie lokalnego materiału. Tu sięgnięto po drewno z upraw leśnych regionu Nowej Akwitanii.

Hypérion

17-kondygnacyjny Hypérion zaprojektowany przez architekta Jean-Paul Viguiera stanowi część większego zespołu zabudowy - jest elementem wielofunkcyjnego kompleksu składającego się czterech budynków, w których znajdują się 182 lokale mieszkalne, parking z 151 miejscami, 360 m2 powierzchni handlowych i 3 820 m2 powierzchni biurowych.


Źródło: www.eiffage.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Architektura, Architektura Zagraniczna, Architektura Mieszkaniowa, Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku, Hot

Most w Siekierkach – atrakcja na granicy
Most w Siekierkach – atrakcja na granicy

Kiedyś most w miejscowości Siekierki służył komunikacji kolejowej; z czasem jednak nieco przestarzał ...

Projekt z Polski na krótkiej Liście World Architecture Festival 2021
Projekt z Polski na krótkiej Liście World Architecture Festival 2021

Od 1 do 3 grudnia 2021 roku w Lizbonie odbywać się będzie World Architecture Festival 2021. Jednym z ...

WXCA projektuje dom dla młodych matek
WXCA projektuje dom dla młodych matek

Na warszawskim Ursynowie powstanie pierwszy w Polsce dom dla usamodzielniających się nastoletnich ma ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera