Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Hypérion – drewniana bryła z Bordeaux

 

Czas czytania: ~2 min


Hypérion – taką nazwę nosi drewniany budynek mieszkalny zbudowany w Bordeaux wg projektu architekta Jeana-Paula Viguiery. 17-kondygnacyjny obiekt oddano do użytku pod koniec czerwca 2021 roku. Inwestorem i wykonawcą w tym niezwykłym przedsięwzięciu była firma Eiffage.

 

Hypérion

Drewniana architektura przyszłości

 

Od wielu lat mówi się o tym, że drewno powinno być w architekturze wykorzystywane na większą skalę. Że jest budulcem odnawialnym ekologicznym, przyjaznym ludziom i środowisku, a więc w obliczy kryzysu klimatycznego sprawdzi się w budownictwie o wiele lepiej niż beton. Wciąż trwają więc kolejne próby stosowania drewna w wielkomiejskich bryłach – Hypérion jest kolejną z nich.

Hypérion
Hypérion

Hypérion został zaprojektowany w 2015 roku, po ogłoszeniu przez Zakład Publiczny Zagospodarowania Przestrzennego dzielnicy Bordeaux Euratlantique (Établissement public d’aménagement, EPA) konkursu na projekt budowy wieżowca w technologii drewnianej o wysokości przewyższającej wszystkie konstrukcje tego typu wybudowane do tej pory na terytorium Francji. Celem tego przedsięwzięcia było nie tylko znalezienie nowej formy dla architektury drewnianej w mieście, ale i wsparcie rozwoju francuskiego sektora drewna budowlanego.

Hypérion
Hypérion

Odpowiedzialna za realizację tego innowacyjnego projektu firma Eiffage Construction sięgnęła po dość nowatorski pomysł konstrukcyjny: wieżowiec powstał z wykorzystaniem 3-kondygnacyjnej podstawy, betonowego trzonu oraz konstrukcji drewnianej z belek z drewna warstwowego klejonego, stropów drewnianych warstwowych łączonych poprzecznie i 304 ścian o drewnianej konstrukcji szkieletowej. Jak wylicza wykonawca robót, firma Eiffage, „do budowy tego obiektu, częściowo z elementów prefabrykowanych, wykorzystano ponad 1 500 komponentów wykonanych poza placem budowy, w tym elementy elewacyjne wyprodukowane w zakładach firmy Savare, zmontowane w zaledwie 5 miesięcy”.

Hypérion

Nowoczesny i ekologiczny projekt

 

Hypérion, którego budowa zakończyła się kilka tygodni temu ma 50 metrów wysokości i mieści w sobie setkę lokali mieszkalnych. Do budowy Hypériona potrzebne było 1 400 m3 drewna litego posiadającego certyfikat pochodzenia – bo warunkiem inwestycji było wykorzystanie lokalnego materiału. Tu sięgnięto po drewno z upraw leśnych regionu Nowej Akwitanii.

Hypérion

17-kondygnacyjny Hypérion zaprojektowany przez architekta Jean-Paul Viguiera stanowi część większego zespołu zabudowy - jest elementem wielofunkcyjnego kompleksu składającego się czterech budynków, w których znajdują się 182 lokale mieszkalne, parking z 151 miejscami, 360 m2 powierzchni handlowych i 3 820 m2 powierzchni biurowych.


Źródło: www.eiffage.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura, Architektura Zagraniczna, Architektura Mieszkaniowa, Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku, Hot

Proekologiczne przedszkole w Regułach
Proekologiczne przedszkole w Regułach

Pełny program dydaktyczny z uwzględnieniem wyrównywania dysfunkcji i dostępność dla osób z ogranicze ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera