Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Liverpool skreślony z Listy UNESCO

 

Czas czytania: ~2 min


Liverpool, a dokładnie zabytkowe portowe nabrzeże Maritime Mercantile City w tym mieście zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2004 roku. Liverpoolskie doki doceniono jako cenny relikt XVIII- i XIX-wiecznych miejskich zabudowań w jednym z największych portów tamtych czasów, zapis ważnego etapu w rozwoju europejskiej cywilizacji, handlu, a przede wszystkim przestrzeni zurbanizowanych.

 

Liverpool znika z Listy UNESCO

Everton FC Stadium

Cenne zabytki z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO

Komitet UNESCO, który zarządza Listą, już kilka lat temu wysyła do Liverpoolu sygnały, że nowe inwestycje czynione na terenie doków są zagrożeniem dla spójności i wartości tego terenu. W lipcu, podczas zjazdu UNESCO podjęto decyzję, aby brytyjskie miasto skreślić z listy ze względu na zniszczenie obszaru objętego wpisem. Przysłowiowym gwoździem do trumny okazała się decyzja o budowie na terenie doków stadionu piłkarskiego Everton, który w największym stopniu ma się przyczynić do dezintegracji charakteru tej okolicy.

Liverpool znika z Listy UNESCO

Museum of Liverpool

W ciągu ostatnich dziesięciu lat nabrzeże w Liverpoolu wzbogaciło się o szereg nowych budowli. Część z nich ma na tyle dużą skalę i wyraziste bryły, że wzbudziły niepokój Komitetu UNESCO. Wśród tych kontrowersyjnych inwestycji znalazł się zbudowany w 2009 roku terminal portowy (proj. Hamilton Architects), „nagrodzony” zresztą w konkursie Carbuncle Cup dla najbrzydszych nowo powstałych budowli w Wielkiej Brytanii (odpowiednik polskiej Makabryły).

Liverpool znika z Listy UNESCO

Pier Head Ferry Terminal

Liverpool znika z Listy UNESCO

Pier Head

W 2011 roku przy tym samym nabrzeżu stanął gmach Muzeum Liverpoolu (proj. 3XN), którego masywna, dynamiczna bryła jest bardzo wyraźnie widoczna na tle historycznej zabudowy. Sześć lat później do krytyki inwestycji na wybrzeżu przyczynił się także Królewski Instytut Brytyjskich Architektów (Royal Institute of British Architects, RIBA), który w historyczną przestrzeń wstawił nową siedzibę swojego oddziału RIBA North. Ta ciemna, kanciasta bryła projektu pracowni Broadway Malyan okazała się najbardziej wyrazistą częścią nowej zabudowy tego terenu.

Liverpool znika z Listy UNESCO

RIBA North

Nowe budynki w Liverpoolu

Wszystkie trzy nowe bryły UNESCO akceptowało, szalę przeważyła jednak decyzja o budowie w tej okolicy stadionu piłkarskiego Everton, który miałby zaburzyć w opinii Komitetu UNESCO nie tylko wygląd nabrzeża, ale i historyczny układ doków. Władze Liverpoolu chcą się odwoływać od tej decyzji, jednocześnie jednak podkreślają, że tym, co przyciąga turystów do miasta są raczej piłka nożna i Beatlesi, a nie zabytki. Liverpool jest trzecim obiektem skreślonym z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wcześniej los ten podzieliły Sanktuarium Oryksa Arabskiego w Omanie (skreślone w 2007 roku) i Dolina Łaby w okolicach Drezna (usunięta w 2009 roku).

 

Źródło zdjęć: Wikimedia.org, architecture.com


Podepnij swój artykuł

tagi

Zabytek, Architektura Zagraniczna

Dom Mława. Ponadczasowy dom z cegły i betonu – prezentacja online i wywiad
Dom Mława. Ponadczasowy dom z cegły i betonu – prezentacja online i wywiad

Parterowy dom w Mławie to przykład tego jak wpisać bryłę w klimat niewielkiej miejscowości, z zachow ...

Przebudowa domu kostki w Koszalinie
Przebudowa domu kostki w Koszalinie

Pracownia AMJ studio przeprojektowała dom jednorodzinny typu kostka z lat 70. w Koszalinie. Nazwa te ...

Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.
Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.

Zapraszamy na webinarium firmy Bauder, podczas którego zostanie przedstawione zastosowanie hydroizol ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera