Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Przyszłość architektoniczna w rozwiązaniach przeciwpożarowych (przegrody przeciwpożarowe)

 

Czas czytania: ~3 min


Pożary to jedne z najbardziej niszczycielskich żywiołów zagrażających ludziom i budowlom istniejącym w miastach. Ścisła zabudowa, brak odpowiednich zabezpieczeń, nawet pomimo ostrego reżimu budowlanego w krajach europejskich, doprowadzały do wielu ogromnych pożarów i zniszczeń.

 

Ścisła zabudowa, brak odpowiednich zabezpieczeń, nawet pomimo ostrego reżimu budowlanego w krajach europejskich, doprowadzały do wielu ogromnych pożarów i zniszczeń. Przykładem może być, chociażby ostatni pożar w miejscowości Nowa Biała, gdzie spłonęło kilkadziesiąt budynków ze względu na ścisłą zabudowę i brak odpowiednich zabezpieczeń. Architekt projektując budynek, szczególnie użyteczności publicznej, musi spełnić szereg warunków.Nie tylko opierając się na estetyce, ale przede wszystkim na tych związanych z prawem budowlanym, które obecnie jakby nie patrząc, kształtuje formy i rozwiązania architektoniczne. Pytanie zadane w tytule wydaje się hipotetyczne, ale wcale takie nie jest! Spełnianie norm to jedna sprawa, drugą sprawą jest łączenie tych rozwiązań z architektonicznymi pomysłami.

 

Co jeśli muszę zaprojektować budynek spełniający normy przeciwpożarowe?

Jasne jest to, że obecnie normy przeciwpożarowe są maksymalnie wyśrubowane, jednak często dla architektów stanowią one problem. Oczywiście, zespoły architektoniczne radzą sobie, szczególnie, jeśli są to standardowe projekty, gdzie nie chodzi o sztukę, a po prostu wykonanie rzemieślnicze, inżynieryjne.

Obecne materiały i rozwiązania pozwalają projektować budynki w miastach z różnych materiałów, nie musi to być stal i szkło. Również drewno odpowiednio zabezpieczone jest w stanie spełniać normy przeciwpożarowe. Nie ograniczajmy się w doborze materiałów! Niechaj nasza architektoniczna twórczość nie będzie zdefiniowana ograniczeniami, a raczej starajmy się dopasować nasz pomysł do obecnie istniejących rozwiązań przeciwpożarowych. Niezależnie, czy chodzi o stolarkę ppoż, przegrody, czy samą konstrukcję budynku. Jeśli jako architekt musisz spełnić normy przeciwpożarowe – szukaj, a znajdziesz! Odpowiednie rozwiązania są kluczem do zbliżenia się do doskonałości w projekcie.

 

Wdrażanie nowych rozwiązań ppoż. w istniejących budynkach

Przyszłość rozwiązań architektonicznych kryje się w estetyce. Czy jesteśmy w stanie powiązać estetykę razem ze spełnianiem norm prawa budowlanego? Żeby odpowiedzieć na to pytanie sięgnijmy do najtrudniejszych przypadków. Wdrożenie rozwiązań przeciwpożarowych w istniejących budynkach to dopiero wyzwanie, szczególnie jeśli jest to budynek zabytkowy. Możemy przyjrzeć się projektowi Brighton University w Wielkiej Brytanii, chodzi dokładnie o budynek kampusu zaprojektowany przez Hopkins Architects. W istniejącym budynku konieczne było wdrożenie przegród przeciwpożarowych. Wykorzystano do tego systemy szklanych ścian Vison Line, na patencie marki Alufire. Jak się okazuje, wdrożenie systemu nie tylko było wpasowane w projekt, ale zachowano wartości (które nawet wzrosły) estetyczne. W projekcie wykorzystano prawie 10 ton szklanych przegród.

Przegrody przeciwpożarowe od alufire

Uniwersytet w Brighton

Przegrody przeciwpożarowe od alufire

Uniwersytet w Brighton

Innym bardzo ciekawym projektem jest realizacja przegród i stolarki przeciwpożarowej w TrinityBaptist Church w Croydon (UK). Wrażenie robi kilkutonowa przeszklona ściana wewnątrz kościoła oddzielająca główną salę od holu. Dzięki temu sala jest świetnie doświetlona światłem dziennym, a co więcej zachowuje wszystkie normy budowlane. Dodaje lekkości przestrzeni, a rozwiązanie oddaje ducha wspólnoty i pozytywnej energii.

Przegrody przeciwpożarowe od alufire

Trinity Babtist Church

Przegrody przeciwpożarowe od alufire

Trinity Babtist Church

Przegrody przeciwpożarowe od alufire

Trinity Babtist Church

Inspiruj się gotowymi rozwiązaniami ppoż i wykorzystaj technologię!

Jeśli musisz zrealizować projekt warunkowany przeciwpożarowymi normami, zainspiruj się!Na przykładzie projektu w Brighton czy TrinityBaptist Church, takie rozwiązania, nie muszą blokować twojej inwencji, a mogą być ciekawe i wyjątkowe. Co jeśli połączyć cegłę i drewno wraz z ppoż taflami szkła? Nigdy nie dowiemy się, jeśli jakiś architekt nie wykorzysta takiego rozwiązania. Odpowiadając na pytanie w tytule, dotyczące przyszłości rozwiązań przeciwpożarowych, to tak, są one oczywiście wykorzystywane obecnie i z pewnością technologia w tym zakresie będzie się rozwijać, ponieważ są takie potrzeby. Już teraz wiadomo, że istnieją projekty spełniające fantazje architektów, a zarazem normy związane z prawem  budowlanym.

 

Artykuł Partnera


Podepnij swój artykuł

tagi

Technologie

Pomysł na wielorodzinne budynki modułowe
Pomysł na wielorodzinne budynki modułowe

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) ogłosiło jakiś czas temu konkurs dla samorządów na koncepcj ...

Food Hall Browary w Browarach Warszawskich. Industrialne wnętrze pełne dobrego designu – prezentacja online i wywiad
Food Hall Browary w Browarach Warszawskich. Industrialne wnętrze pełne dobrego designu – prezentacja online i wywiad

Food Hall Browary to wyjątkowe miejsce na gastronomicznej mapie Warszawy. Nowoczesny street food pre ...

Architektura o niskim śladzie węglowym
Architektura o niskim śladzie węglowym

Kompleksowość działania branży architektonicznej i budowlanej sprawia, że nie jest łatwo mierzyć jej ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera