Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Stajnie Kubickiego – nowa atrakcja w Łazienkach Królewskich

 

Czas czytania: ~2 min


Stajnie Kubickiego zostały zbudowane w latach 1825-1826 na wschodnich obrzeżach terenu Łazienek Królewskich. Utrzymany w stylu klasycystycznym gmach mieścił stajnie, wozownie i stancje. To dlatego zlokalizowano go na terenie folwarku, na tyłach Pałacu Myślewickiego – był obiektem czysto użytkowym. Jednak dziś trudno nie docenić jego starannie zaprojektowanej, stylowej bryły.

 

Stajnie Kubickiego w Warszawie
Stajnie Kubickiego w Warszawie

Zabytek przywrócony do życia

Stajnie Kubickiego swoją dzisiejszą nazwę zawdzięczają osobie ich projektanta, Jakuba Kubickiego,  intendenta generalnego budowli królewskich, ucznia architekta królewskiego, Dominika Merliniego. Choć zespół pałacowo-parkowy, jakim są Łazienki wydaje się zamkniętą i chronioną przez konserwatora zabytków przestrzenią, pojawiają się czasami projekty wprowadzenia na ten teren obiektów współczesnych. W przypadku Stajni Kubickiego nie ma jednak mowy o nowej architekturze – położone na uboczu i nieco zapomniane zabytkowe stajnie doczekały się remontu i zostały przywrócone do życia.

Stajnie Kubickiego w Warszawie

Założony na planie prostokątnej podkowy budynek niegdyś był miejscem „zamieszkania” dla 48 koni, a także ośmiu powozów. Obiekt był na we czasy bardzo nowoczesny, zapewniał odpowiednią wentylację, miał rynsztoki do odprowadzania nieczystości czy specjalne zamykane otwory do podawania siana. Część detali wyposażenia stajni zachowała się do dziś i można je zobaczyć w wyremontowanym obiekcie.

Stajnie Kubickiego w Warszawie

Stajnie Kubickiego przestrzenią wystawienniczą

Jednak Stajnie Kubickiego dziś pełnią przede wszystkim funkcję wystawienniczą. Mieszczą się w nich dwie ciekawe ekspozycje. Jedna – to Powozownia im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego. „Wystawa obejmuje kolekcję pojazdów konnych oraz uprzęży w stylach: angielskim, krakowskim, śląskim i bałagulskim, chomąta, latarnie powozowe, siodła, akcesoria dla koni wierzchowych i zaprzęgowych, akcesoria dla jeźdźców, powożących, hodowców koni, lekarzy weterynaryjnych i kowali, stroje osób związanych z hodowlą koni oraz uczestników konkursów hipicznych, wyścigów konnych i polowań” – można przeczytać w opisie wystawy.

Stajnie Kubickiego w Warszawie
Stajnie Kubickiego w Warszawie

Druga z wystaw dotyczy innego rzemiosła – tkactwa. Można na niej zobaczyć XIX-wieczne krosna żakardowe, dekoracyjne materiały, dziurkarka oraz karty perforowane z zapisanymi wzorami tkanin. Przedstawione na ekspozycji warsztaty tkackie stanowią spuściznę po powojennej spółdzielni "Ład" i Manufakturze Królewskiej Gobelinów. Ekspozycja nawiązuje zarazem do tradycji królewskiej manufaktury tkanin jedwabnych i pasów kontuszowych, założonej z polecenia Stanisława Augusta ok. 1768 roku w Grodnie.

 

Zdjęcia: Paweł Czarnecki,

Źródło: lazienki-krolewskie.pl, facebook.com/Muzeum.Lazienki.Krolewskie


Podepnij swój artykuł

tagi

Przebudowa Zabytku, Zabytek, Hot, Realizacja Architektoniczna

Pomysł na wielorodzinne budynki modułowe
Pomysł na wielorodzinne budynki modułowe

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) ogłosiło jakiś czas temu konkurs dla samorządów na koncepcj ...

Food Hall Browary w Browarach Warszawskich. Industrialne wnętrze pełne dobrego designu – prezentacja online i wywiad
Food Hall Browary w Browarach Warszawskich. Industrialne wnętrze pełne dobrego designu – prezentacja online i wywiad

Food Hall Browary to wyjątkowe miejsce na gastronomicznej mapie Warszawy. Nowoczesny street food pre ...

Architektura o niskim śladzie węglowym
Architektura o niskim śladzie węglowym

Kompleksowość działania branży architektonicznej i budowlanej sprawia, że nie jest łatwo mierzyć jej ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera