Konkurs architektoniczny dla młodych projektantów Koło 2020 rozstrzygnięty - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wyniki Konkursu Koło 2020

 

Czas czytania: ~3 min


Konkurs Koło organizowany jest już kilkanaście lat. Co roku jego cel jest ten sam: zwrócenie uwagi na problem deficytu toalet publicznych w polskich miastach oraz zachęcenie projektantów do tworzenia koncepcji architektonicznych takich obiektów. Konkurs cieszy się prestiżem i wielką popularnością – co roku nadsyłanych jest na niego ponad 300 projektów.

 

Konkurs architektoniczny dla młodych projektantów

Choć organizatorzy Konkursu Koło chcą pobudzać debatę i aktywizować architektów, ale nie poprzestają na teoretyzowaniu. Co roku uczestnicy konkursu tworzą projekt dla ściśle określonej działki, położonej często w niełatwej do aranżacji okolicy. W 2019 roku w ramach Konkursu Koło powstawały projekty dla działki nad Jeziorem Długim w Olsztynie, w 2018 – dla bulwaru nad rzeką w Słupsku.

 

W 2020 roku zadanie projektowe wydawało się szczególnie trudne – należało opracować projekt architektoniczny dostępnej dla każdego toalety, położonej na terenie jednego z najcenniejszych warszawskich zabytków – założenia parkowo-pałacowego Łazienki Królewskie. „Projektowanie w przestrzeni zabytkowej stanowi wyzwanie intelektualne, oparte na interdyscyplinarnej wiedzy, rzetelnej interpretacji przeszłości oraz analizie potrzeb współczesności” - zauważali organizatorzy konkursu.

 

Poznaj zwycięzców konkursu architektonicznego

330 nadesłanych na Konkurs Koło 2020 projektów architektonicznych oceniało jury w składzie: prof. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz, Wydział Architektury PW, Kuryłowicz & Associates, sędzia SARP Warszawa; arch. Robert Konieczny, KWK Promes; arch. Marta Sękulska Wrońska, WXCA, Prezes Oddziału Warszawskiego SARP, sędzia SARP; Aleksandra Kozłowska, Laureat Konkursu Koło; Przemysław Powalacz, Prezes Zarządu Geberit Sp. z o.o.; Kamilla Pereta, Główny Konserwator i Kierownik Działu Konserwacji w Muzeum Łazienki Królewskie; mgr inż. Dorota Knopp, zastępca kierownika Działu Inwestycji w Muzeum Łazienki Królewskie; Marzena Jaśczak, zastępca kierownika Działu Obsługi Publiczności w Muzeum Łazienki Królewskie.

 

Grand Prix w Konkursie Koło 2020 jury zdecydowało się przyznać projektowi architektonicznemu Dominiki Bugajskiej i Marcina Trzaski. Zaproponowana przez nich bryła jest nowoczesna i nie naśladuje historycznych brył, jakie można oglądać w Łazienkach. Jury doceniło jej stonowanie, elegancję, powściągliwość oraz poszanowanie przyrody – bo w kubicznym, surowym obiekcie architekci zaproponowali zielony dziedziniec z rosnącym pośrodku drzewem. Jurorzy uznali, że tak właśnie należy łączyć historyczny kontekst z nowoczesną architekturą. Dyskretny i elegancki budynek pasuje zarówno do specyficznego, zabytkowego otoczenia, jak i do funkcji, którą ma pełnić.

Konkurs Koło 2020

Grand Prix, Dominiki Bugajska, Marcin Trzaska

W Konkursie Koło 2020 przyznano także wyróżnienia, swoją nagrodę przyznali także internauci. Wyróżnienie I stopnia w konkursie architektonicznym na projekt toalety w Łazienkach otrzymali Klaudia Walaszek-Wieczorek i Mikołaj Wieczorek, zaś wyróżnienie II stopnia otrzymał projekt Marcina Gierbienisa.

Konkurs Koło 2020

Wyróżnienie I stopnia i nagroda specjalna Klaudia Walaszek-Wieczorek, Mikołaj Wieczorek

Konkurs Koło 2020

Wyróżnienie II stopnia Marcin Gierbienis

W konkursie przyznano także trzy równorzędne wyróżnienia III stopnia. Otrzymały je zespoły w składzie: Iwona Golik i Katarzyna Pyczek; Klaudia Gołaszewska, Marek Grodzicki, Kinga Grzybowska, Michał Hondo, Jakub Wójtowicz i Filip Zieliński; Kuba Kozaczenko, Łukasz Modrzejewski, Apolonia Slesaro i Konrad Zaborski.

Konkurs Koło 2020

Wyróżnienie równorzędne III stopnia Iwona Golik, Katarzyna Pyczek

Konkurs Koło 2020

Wyróżnienie równorzędne III stopnia Klaudia Gołaszewska, Marek Grodzicki, Kinga Grzybowska, Michał Hondo, Jakub Wójtowicz, Filip Zieliński

Konkurs Koło 2020

Wyróżnienie równorzędne III stopnia Kuba Kozaczenko, Łukasz Modrzejewski, Apolonia Slesaro, Konrad Zaborski

Internauci za najlepszy uznali projekt Jacka Czudaka i Dominika Kowalskiego.

Konkurs Koło 2020

Nagroda internautów Jacek Czudak, Dominik Kowalski

Źródło: konkurskolo.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny

Drewniany dom dla potrzebujących
Drewniany dom dla potrzebujących

Środowiskowy Dom Samopomocy stanie przy ulicy Izabelli na warszawskim Żoliborzu. Obiekt, za powstani ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad
Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad

W historycznych murach dawnego Monopolu Wódczanego w Łodzi powstało nowe biuro szwajcarskiego koncer ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera