Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


#ArchitectsDeclare – architekci dla środowiska

 

Czas czytania: ~2 min


To pewne, że doprowadziliśmy naszą planetę na skraj wytrzymałości i z roku na rok konsekwencje tych działań stają się coraz bardziej dramatyczne. Rosnące temperatury i ekstremalne zjawiska pogodowe, jak coraz silniejsze huragany, ulewy, susze, burze zwiastują dla nas, mówiąc delikatnie, kłopoty. Są także przyczyną zanikania kolejnych setek gatunków zwierząt i roślin, a więc utratą niezbędnej dla ziemskiej równowagi bioróżnorodności.

 

Architects Declare

Architektura musi być ekologiczna

O tym, co należałoby zrobić, jak warto zmieniać nasze życie, aby owe negatywne zjawiska zatrzymać mówi się bardzo dużo. Architektura, czy też raczej budownictwo jest także tematem tych rozmów, bo produkcja materiałów budowlanych, tworzenie kolejnych budynków, a co za tym idzie – parkingów czy dróg dojazdowych także negatywnie oddziałuje na naszą planetę.

 

Szukanie sposobów na to, jak architekci w swojej praktyce zawodowej mogą działać na rzecz mian w budownictwie służących minimalizowaniu skutków zmian klimatycznych stało u podstaw projektu #ArchitectsDeclare. Jego pomysłodawcami byli brytyjscy architekci Steve Tompkins i Michael Pawlyn, którzy w maju 2019 roku zachęcili do współpracy 17 projektantów – laureatów jednej z najważniejszych brytyjskich nagród architektonicznych, Stirling Prize, i uruchomili platformę #ArchitectsDeclare.

 

Dziś deklaracja #ArchitectsDeclare ma już kilka wersji w różnych krajach – w tym w Polsce. Jak do tej pory podpisało się pod nią ponad 60 pracowni architektonicznych, od niewielkich, autorskich zespołów po te najbardziej znane. Sygnatariuszami-założycielami tej inicjatywy w Polsce były biura: JEMS Architekci, JSK Architekci, Kuryłowicz & Associates, Maćków Pracownia Projektowa, WWAA, WXCA.

 

Architekci zaangażowani w ochronę klimatu

#ArchitectsDeclare – to zestaw zasad czy koncepcji, którymi sygnatariusze chcą się  kierować w swojej pracy zawodowej i które chcą promować jako najbardziej przystające do współczesnych czasów i wyzwań. Wśród kilkunastu haseł są m.in. mówiące o tym, że architekci powinni dążyć do „szerzenia wśród klientów i kontrahentów świadomości zagrożeń związanych z klimatem i bioróżnorodnością oraz pilnej potrzeby działania”, „oceniania wszystkich nowych projektów pod kątem aspiracji do przeciwdziałania niekorzystnym zmianom klimatycznym i zachęcania naszych klientów do przyjęcia takiego podejścia”, „modernizowania istniejących budynków w celu ich dłuższego wykorzystania jako bardziej efektywnej pod względem emisji dwutlenku węgla alternatywy dla rozbiórek i nowych projektów budowlanych, gdy tylko jest to możliwe” czy „minimalizacji marnotrawstwa zasobów w architekturze i planowaniu urbanistycznym, zarówno pod względem ilościowym, jak i szczegółowym”.

 

Pełną treść #ArchitectsDeclare, listę architektów, którzy deklarację podpisali oraz miejsce do złożenia własnego podpisu można znaleźć na stronie: pl.architectsdeclare.com/


Podepnij swój artykuł

tagi

Polscy Architekci, Polscy Architekci Za Granicą

Nowe biura dla Warszawy
Nowe biura dla Warszawy

Duńska pracownia Arrow Architects i polska Grupa 5 Architekci wspólnie stworzyły projekt kompleksu b ...

Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.
Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.

Zapraszamy na webinarium firmy Bauder, podczas którego zostanie przedstawione zastosowanie hydroizol ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera