Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Tysiącmetrowy dom

 

Czas czytania: ~2 min


Czeski przedsiębiorca, Tomáš Maršík przelatywał niegdyś nad tą okolicą helikopterem. Z jego pokładu zobaczył działkę po dawnej fabryce i tak bardzo się nią zachwycił, że natychmiast kupił. Po jakimś czasie zaprosił trzy pracownie, spomiędzy których w ramach mini-konkursu wybrał najciekawszą – najlepszy projekt w mniemaniu inwestora zgłosiła pracownia ADR.

 

Tysiącmetrowy dom w Czechach
Tysiącmetrowy dom w Czechach

Laureat konkursu architektonicznego

Dom, będący przedmiotem tego prywatnego konkursu architektonicznego niedawno został zamieszkały. Na rozległej działce powstała nie tylko bryła mieszkalna, ale i m.in. dom dla zarządcy rezydencji, stajnie dla koni, budynek, w którym produkowane jest wino, a także hangar oraz lądowisko dla helikoptera, który jest ulubionym środkiem transportu pana domu. Część mieszkalna zawiera w sobie liczne przestrzenie do życia, oferujące wygody o różnych porach dnia i roku (jest tu na przykład otwarta, letnia kuchnia i jadalnia, jest jacuzzi pod gołym niebem, kryty basen, boiska i kort tenisowy, teren d jazdy konnej itp.).

Tysiącmetrowy dom w Czechach
Tysiącmetrowy dom w Czechach

Mimo tak bogatego programu funkcjonalnego oraz dużych powierzchni zabudowanych architekci postawili sobie za cel stworzenie architektury, która nie będzie się rzucała w oczy. Tak powstał układ podłużnych, horyzontalnych brył, rozstawionych luźno na działce. Najbliżej wjazdu znalazł się dom zarządcy, na zboczu ulokowano winiarnię, w oddaleniu od nich lądowisko dla helikoptera. Na szczycie pochyłego terenu, od strony zawietrznej stanął główny dom. To jednopoziomowa bryła rozciągnięta w poprzek zbocza tak, aby z większości pomieszczeń rozchodził się widok na położoną poniżej dolinę.

 

Zobacz galerię zdjęć domu jednorodzinnego

Luksus w prostej bryle domu

Zamknięty w minimalistycznej bryle o płaskim dachu dom został zaaranżowany także w bardzo oszczędny sposób – luksus tej rezydencji ujawnia się w użytych materiałach, a nie nadmiarze dekoracji. Płaski, podłużny budynek posiada płaski, zielony dach i liczne przeszklenia oraz zagłębienia, w których „ukryto” atrakcje dla mieszkańców, miejsca na taras, basen, letnią jadalnię itp. Walorem domu jest zestawienie ze sobą materiałów o różnych charakterze – od surowego betonu po lśniący trawertyn, od cedrowych desek po chłodne szkło.

 

Zdjęcia: BoysPlayNice, boysplaynice.com

www.adr.cz


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Dom Jednorodzinny, Architektura Zagraniczna, Realizacje Zagraniczne, Bryła Domu, Realizacja Domu

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

Dla nowych mieszczan
Dla nowych mieszczan

419 kawalerek oraz 33 dwupokojowych mieszkań o metrażach od 25,58 do 37 m2 mieści budynek mieszkalny ...

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera