Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Laureaci konkursu na siedzibę Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage

 

Czas czytania: ~2 min


Konkurs architektoniczny na siedzibę Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu był jednym z ważniejszych w ostatnich latach. Nie tylko z powodu rekordowo wysokich nagród, ale także ze względu na skalę obiektu, jego znaczenie dla miasta, lokalizację. Już od wielu lat nie projektuje się w Polsce tak dużych obiektów kultury, czasy wielkich inwestycji, jak Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, Muzeum Sląskie w Katowicach czy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku raczej już minęły. Podobnych gmachów na pewno będzie w kolejnych latach powstawało znacznie mniej, tym bardziej więc konkurs na jeden z nich – ECF Camerimage – wzbudzał ogromne zainteresowanie.

 

Laureata konkursu architektonicznego na projekt siedziby Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage  w Toruniu poznaliśmy 3 września 2021 roku. W opinii międzynarodowego jury najlepsza okazała się propozycja pracowni Baumschlager Eberle Lustenau GmbH, o której przewodniczący jury, Bolesław Stelmach mówił, że: „w najbardziej atrakcyjny sposób spełnia bardzo skomplikowane założenia programowe w wymagających ramach lokalizacji obiektu. Koncepcja wielofunkcyjnych przestrzeni wspólnych harmonijnie współgra z pożądaną typologią rozczłonkowanej bryły. Pozwala to na właściwe relacje przestrzenne z placem festiwalowym i plantami.

 

Jednak w przypadku tak znaczącego konkursu warto poświęcić uwagę także projektom, które zdobyły dwie kolejne nagrody – tym bardziej, że w tym konkretnym wypadku różnią się one znacząco od zwycięskiej koncepcji, proponując zupełnie inne rozwiązania.

 

Poznaj laureatów konkursu architektonicznego

Drugą nagrodę w konkursie na siedzibę Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu zdobył projekt pracowni Ingarden & Ewý powstały we współpracy z Kengo Kuma and Associates. Rozłożystą, miękko rozciągniętą w przestrzeni bryłę architekci chcieli skryć za elewacjami wyposażonymi w poziome żyletki. Ten detal architektoniczny miał jeszcze wyraźniej podkreślić rozfalowany kształt budynku. Jury doceniło także zaproponowane rozwiązania przestrzenne, na przykład sprawne połączenie wielu funkcji w jednym gmachu.

Zupełnie inny pomysł nadesłali na konkurs laureaci trzeciej nagrody, czyli pracownia P2PA. Ten projekt wydaje się być najbliższy współczesnym trendom w architekturze Zachodu, gdzie nie buduje się już spektakularnych ikon, ale raczej wznosi obiekty szanujące kontekst, skromne, wypływające z idei zrównoważonego rozwoju. Architekci z P2PA zaproponowali zespół prostych, niewielkich budynków, sprawiających wrażenie luźno rozstawionych na terenie. Znacznie mniejsza skala zabudowy oraz sporo miejsca pomiędzy poszczególnymi pawilonami czyni tej projekt skromnym, dopasowanym do otoczenia zupełnie inaczej niż projekty, które zdobyły pierwszą i drugą nagrodę.

Źródło: facebook.com/INGARDEN-EW%C3%9D-342501132521508, p2pa.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego

Nowe biura dla Warszawy
Nowe biura dla Warszawy

Duńska pracownia Arrow Architects i polska Grupa 5 Architekci wspólnie stworzyły projekt kompleksu b ...

Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.
Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.

Zapraszamy na webinarium firmy Bauder, podczas którego zostanie przedstawione zastosowanie hydroizol ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera