Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowe Miasto - zielona dzielnica powstanie na południu Krakowa

 

Czas czytania: ~2 min


860 hektarów oraz 100 tysięcy użytkowników ma liczyć „Nowe Miasto”, ogromna, nowa, zielona dzielnica, którą władze Krakowa projektują w południowej części miasta. Maja tu wyrosnąć biurowe wieżowce, liczne obiekty kulturalne, sportowe, a także szpital oraz duży, 65-hektarowy park.

 

Nowa dzielnica Krakowa

Nowa wizja dla Krakowa

Media co jakiś czas donoszą o nowych projektach nowoczesnych (Wioska Olimpijska), wielofunkcyjnych (osiedle przyszłości), ekologicznych (ekologiczne miasto) założeń urbanistycznych, nowych dzielnic i miast. Część z nich pozostanie zapewne na papierze, ale wiele z nich będzie miało wpływ na życie tysięcy ludzi, którzy nowe miasta i dzielnice zaludnią.

Nowa dzielnica Krakowa

„Nowe Miasto” - to ambitna wizja zbudowania na południowych obrzeżach Krakowa nowoczesnej nowej dzielnicy, pełniącej wiele funkcji. „Koncepcja urzeczywistnia strategię rozwoju miasta Krakowa do 2030 r. i zapisy studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego dla miasta Krakowa, uchwalonych przez radę miasta w 2018 r., które wyznaczyły teren Rybitw i Płaszowa do przeobrażeń, rozwoju i stworzenia nowej multifunkcyjnej dzielnicy. (…) W przyszłości w tym miejscu będzie można znaleźć pracę, mieszkać, korzystać z rozrywki, ale i terenów zielonych, ogólnodostępnych przestrzeni publicznych, w tym dwóch placów miejskich” – tłumaczy Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta Krakowa ds. zrównoważonego rozwoju.

Nowa dzielnica Krakowa

Zobacz projekt nowego miasta

Władze Krakowa opracowały koncepcję projektu planu miejscowego dla obszaru „Nowe Miasto”, w którym w przyszłości może zamieszkać i pracować nawet 100 tysięcy osób. Wraz z nowymi budynkami projektowane są tu także tereny zielone, ale i system komunikacji (oparty na transporcie publicznym). W projekcie uwzględniono nowe wymagania związane z ideą zrównoważonego rozwoju, a także z wyzwaniami, jakie wiążą się ze zmianami klimatycznymi (planuje się np. retencjonowanie wody w przypadku nawalnych deszczy). Nowa dzielnica ma być jednocześnie przyjazna środowisku, jak i inwestorom. Na terenie „Nowego Miasta” ma być dopuszczona zabudowa wysoka, której w Krakowie dotąd raczej nie budowano. W planie nowej dzielnicy znajdują się zapisy o możliwości zbudowania tu ponad 20 budynków o wysokości 90 metrów i czterech wysokich na 150 metrów.


„Wydział Planowania Przestrzennego UMK opracował koncepcję planu. Jesteśmy po opiniach wewnętrznych naszych wydziałów i jednostek. Obecnie trwa kolejny etap procedury planistycznej – uzgadniane są zapisy dokumentu z organami zewnętrznymi. W następnej kolejności, jeszcze jesienią tego roku, wyłożymy plan do publicznego wglądu” – zapowiada zastępca prezydenta Krakowa. Wtedy plan „Nowego Miasta” będzie mógł wejść na kolejny etap projektowania.

 

Źródło: krakow.pl, bip.krakow.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Przestrzeń Mijeska, Przestrzeń Publiczna, Architektura Krajobrazu

Nowe biura dla Warszawy
Nowe biura dla Warszawy

Duńska pracownia Arrow Architects i polska Grupa 5 Architekci wspólnie stworzyły projekt kompleksu b ...

Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.
Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.

Zapraszamy na webinarium firmy Bauder, podczas którego zostanie przedstawione zastosowanie hydroizol ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera