Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Osiedle z drewna – wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~2 min


Spółka Polskie Domy Drewniane została powołana do życia kilka lat temu przez polski rząd. Jej celem jest budowanie domów z materiału, który jest w ostatnich czasach uważany za nie tylko naturalny, ale i najbardziej ekologiczny, czyli z drewna. Właśnie rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt takiej właśnie zabudowy wielorodzinnej. Pierwsza inwestycja spółki Polskie Domy Drewniane ma powstać w Środzie Śląskiej.

 

Projekt osiedla z drewna

Nowoczesna architektura drewniana

Osiedla z drewna – to temat coraz częściej pojawiający się w debacie architektonicznej na całym świecie. W obliczu katastrofy klimatycznej branża budowana wiąże z drewnem spore nadzieje – uważa się, że ten materiał jest bardziej ekologiczny, bardziej przyjazny środowisku niż inne. Choć wśród komentatorów zdania co do tego są podzielone, z drewna projektuje się już dziś nie tylko domy jednorodzinne (dom cedrowy), ale i obiekty użyteczności publicznej (hotel z drewna), a nawet wieżowce (wieżowiec z drewna).

Projekt osiedla z drewna

Konkurs architektoniczny na projekt osiedla z drewna zorganizowała spółka Polskie Domy Drewniane pod honorowym patronatem Ministra Klimatu i Środowiska. Jego celem było wyłonienie najlepszej koncepcji na zespół zabudowy wielorodzinnej (nawet na 1000 mieszkań), który miałby powstać w Środzie Śląskiej. „Będzie to pierwsze tak duże osiedle w Polsce wybudowane w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego” – podkreślają organizatorzy konkursu. W skład oceniającej nadesłane projekty komisji konkursowej pod przewodnictwem prof. Zbigniewa Myczkowskiego z Politechniki Krakowskiej wchodzili: prof. Tomasz Kowalczyk z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Joanna Zdanowska z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Bartosz Sokoliński z Agencji Rozwoju Przemysłu, Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu PDD oraz Jolanta Zawadzka, architekt PDD. Chęć udziały w konkursie architektonicznym na osiedle z drewna wyraziły 24 pracownie architektoniczne, ostatecznie dziewięć z nich przysłało swoje prace. Do drugiego etapu komisja konkursowa wybrała 5 najlepszych pracowni. Oprócz walorów architektonicznych wizji osiedla, ważnym kryterium wyboru firm było ich doświadczenie w budownictwie wielorodzinnym i w technologii drewnianej oraz wcześniejsza realizacja projektów zapewniających redukcję emisji gazów cieplarnianych.

Projekt osiedla z drewna

Poznaj laureatów konkursu architektonicznego

Pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt osiedla z drewna otrzymała pracownia Chmielewski + Partners. Jak można przeczytać w uzasadnieniu werdyktu, projekt tej istniejącej od 2005 roku pracowni architektonicznej „spełniał wszystkie założenia konkursowe, oddawał ideę nowoczesnego, zrównoważonego i ekologicznego osiedla oraz w optymalny sposób wykorzystywał przewagę technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego. Dodatkowo, cechował się integracją środowiska naturalnego z zabudową tkanki miejskiej, tworząc rekreacyjny bulwar nad okresowym ciekiem wodnym oraz zielone kwartały”. Wybrane w drodze konkursu, pierwsze w Polsce tak duże osiedle mieszkaniowe z drewna będzie nosiło nazwę Miasteczko Winna Góra i ma powstać na ponad 16-hektarowym terenie w rejonie ulic Sikorskiego oraz Winogronowej w Środzie Śląskiej. Ma pomieścić nawet 1000 mieszkań.

 

Źródło: pddsa.com.pl/konkurs


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Osiedla

Nowe biura dla Warszawy
Nowe biura dla Warszawy

Duńska pracownia Arrow Architects i polska Grupa 5 Architekci wspólnie stworzyły projekt kompleksu b ...

Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.
Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.

Zapraszamy na webinarium firmy Bauder, podczas którego zostanie przedstawione zastosowanie hydroizol ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera