Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Osiedle z drewna – wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~2 min


Spółka Polskie Domy Drewniane została powołana do życia kilka lat temu przez polski rząd. Jej celem jest budowanie domów z materiału, który jest w ostatnich czasach uważany za nie tylko naturalny, ale i najbardziej ekologiczny, czyli z drewna. Właśnie rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt takiej właśnie zabudowy wielorodzinnej. Pierwsza inwestycja spółki Polskie Domy Drewniane ma powstać w Środzie Śląskiej.

 

Projekt osiedla z drewna

Nowoczesna architektura drewniana

Osiedla z drewna – to temat coraz częściej pojawiający się w debacie architektonicznej na całym świecie. W obliczu katastrofy klimatycznej branża budowana wiąże z drewnem spore nadzieje – uważa się, że ten materiał jest bardziej ekologiczny, bardziej przyjazny środowisku niż inne. Choć wśród komentatorów zdania co do tego są podzielone, z drewna projektuje się już dziś nie tylko domy jednorodzinne (dom cedrowy), ale i obiekty użyteczności publicznej (hotel z drewna), a nawet wieżowce (wieżowiec z drewna).

Projekt osiedla z drewna

Konkurs architektoniczny na projekt osiedla z drewna zorganizowała spółka Polskie Domy Drewniane pod honorowym patronatem Ministra Klimatu i Środowiska. Jego celem było wyłonienie najlepszej koncepcji na zespół zabudowy wielorodzinnej (nawet na 1000 mieszkań), który miałby powstać w Środzie Śląskiej. „Będzie to pierwsze tak duże osiedle w Polsce wybudowane w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego” – podkreślają organizatorzy konkursu. W skład oceniającej nadesłane projekty komisji konkursowej pod przewodnictwem prof. Zbigniewa Myczkowskiego z Politechniki Krakowskiej wchodzili: prof. Tomasz Kowalczyk z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Joanna Zdanowska z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Bartosz Sokoliński z Agencji Rozwoju Przemysłu, Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu PDD oraz Jolanta Zawadzka, architekt PDD. Chęć udziały w konkursie architektonicznym na osiedle z drewna wyraziły 24 pracownie architektoniczne, ostatecznie dziewięć z nich przysłało swoje prace. Do drugiego etapu komisja konkursowa wybrała 5 najlepszych pracowni. Oprócz walorów architektonicznych wizji osiedla, ważnym kryterium wyboru firm było ich doświadczenie w budownictwie wielorodzinnym i w technologii drewnianej oraz wcześniejsza realizacja projektów zapewniających redukcję emisji gazów cieplarnianych.

Projekt osiedla z drewna

Poznaj laureatów konkursu architektonicznego

Pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt osiedla z drewna otrzymała pracownia Chmielewski + Partners. Jak można przeczytać w uzasadnieniu werdyktu, projekt tej istniejącej od 2005 roku pracowni architektonicznej „spełniał wszystkie założenia konkursowe, oddawał ideę nowoczesnego, zrównoważonego i ekologicznego osiedla oraz w optymalny sposób wykorzystywał przewagę technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego. Dodatkowo, cechował się integracją środowiska naturalnego z zabudową tkanki miejskiej, tworząc rekreacyjny bulwar nad okresowym ciekiem wodnym oraz zielone kwartały”. Wybrane w drodze konkursu, pierwsze w Polsce tak duże osiedle mieszkaniowe z drewna będzie nosiło nazwę Miasteczko Winna Góra i ma powstać na ponad 16-hektarowym terenie w rejonie ulic Sikorskiego oraz Winogronowej w Środzie Śląskiej. Ma pomieścić nawet 1000 mieszkań.

 

Źródło: pddsa.com.pl/konkurs


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Osiedla

Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec
Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec

25 kwietnia 2024 roku poznaliśmy laureata najważniejszego na naszym kontynencie plebiscytu na najpię ...

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze
Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konfere ...

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera