Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Międzynarodowe Biennale Architektury 2021 w Krakowie

 

Czas czytania: ~3 min


Miasto Kraków oraz SARP Kraków zapraszają do udziału w wyjątkowym wydarzeniu, którym są Międzynarodowe Biennale Architektury 2021 w Krakowie. Impreza odbędzie się 26 i 27 października 2021 roku w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „RE-USE”. Tegoroczny program opiera się na czterech ścieżkach tematycznych skupionych wokół ważnych tematów i obszarów Krakowa podlegających dynamicznym przekształceniom.

 

Międzynarodowe Biennale Architektury Kraków 2021

Kondycja świata w ciągu ostatnich kilku dekad ulega głębokiej przemianie. Podział środowiska na naturalne i przekształcone zaczyna wykazywać galopujące zmniejszanie się rezerw tego pierwszego i dojmująco uciążliwy rozrost drugiego. Eksploatacja naturalnych zasobów przekroczyła wydolność w skali globalnej na tyle, że nie ma już wątpliwości co do perspektywy ich rychłego wyczerpania. Poszukiwanie nowych źródeł i redukcja zapotrzebowania stają się głównymi wytycznymi przemodelowania większości dziedzin życia człowieka.

 

Wszystkie aspekty takiej zmiany dotykają architektury w jej wszelkich przejawach. Jednym ze sposobów osiągnięcia nowych jakości, przy jednoczesnym zahamowaniu destrukcyjnych konsekwencji, jest wdrożenie szerokich działań dla ich ponownego, najlepiej wielokrotnego użycia. Powszechny w historii naszej cywilizacji liniowy przepływ materii-energii: ze źródła do „śmietnika”, koniecznie zmienić trzeba w cykl zamknięty – recykling. Zamiast budować wyłącznie „nowe”, trzeba koniecznie nauczyć się „stare” używać na nowo, używać ponownie i wielokrotnie – REUŻYWAĆ.

 

Program Międzynarodowego Biennale Architektury Kraków 2021

1. ŻYCIE OBIEKTÓW, DZIELNIC, MIAST

Panel współorganizowany przez Małopolską Okręgową Izbę Architektów RP, a jego kuratorem jest Piotr Chuchacz.

 

Chcemy pomówić z naszymi Gośćmi — specjalistami i autorytetami różnych dziedzin — o życiu obiektów, dzielnic i miast.

 

2. ALEJE TRZECH WIESZCZÓW: WCZORAJ, DZIŚ, JUTRO

Panel współorganizowany przez Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej, a jego kuratorką jest Marta A. Urbańska.

 

Planowany panel dyskusyjny, z udziałem architektów, urbanistów i innych zainteresowanych stron, w tym aktywistów miejskich, będzie dotyczył status quo i prób rewitalizacji założeń podobnych do Alei, i oczywiście ich samych.

 

3. DZIEDZICTWO PRZEMYSŁOWE NOWEJ HUTY

Panel dyskusyjny, który poprowadzi Marcin Brataniec, będzie próbą wskazania możliwości racjonalnego zachowania i ponownego wykorzystania przemysłowego dziedzictwa Nowej Huty.

 

4. Z PRZESZŁOŚCI DO PRZYSZŁOŚCI.
WARSZTATY URBANISTYCZNE DLA DZIELNICY WESOŁA

Warsztaty pt. Z przeszłości do przyszłości dotyczą krakowskiej dzielnicy Wesoła i współorganizowane przez miesięcznik „Architektura & Biznes”. Kuratorką warsztatów i panelu jest redaktorka naczelna A&B, Małgorzata Tomczak.

 

Wezmą w nich udział trzy grupy uczestników, w skład których wejdą architekci, miejscy radni, urbaniści, studenci projektowania, socjologowie, aktywiści. Warsztaty zakończy debata z udziałem zaproszonych ekspertów. Nadrzędną ideą warsztatów jest wskazanie potencjału przestrzenno-funkcjonalno-komunikacyjnego Wesołej, aby nowo powstająca dzielnica odpowiedziała na potrzeby mieszkańców miasta i stała się otwartą, przyjazną przestrzenią w samym centrum.

 

WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE — II Krakowska Archi-Gra Miejska

Odbywająca się w ramach Biennale 2021 Krakowska Archi-Gra Miejska jest drugą edycją wydarzenia mającego na celu popularyzację mniej znanej architektury Krakowa. Gra Miejska to zabawa, w której drużyny rywalizują między sobą podczas spacerów łączących elementy podchodów, gier komputerowych i happeningów. Tegoroczna edycja odbędzie się 23 października (sobota) na terenie Nowej Huty. Zawodnicy otrzymają szereg zadań dotyczących historii i architektury tej niesamowitej dzielnicy Krakowa. Oprócz swojej edukacyjnej funkcji, Archi-Gra jest okazją do integracji środowiska młodych architektów i dobrej zabawy.

 

Więcej informacji o Międzynarodowym Biennale Architektury Kraków 2021 znajdziesz na stronie organizatora.

Podepnij swój artykuł

tagi

Wydarzenia Dla Architektów, Wydarzenie Architektoniczne

Nowe biura dla Warszawy
Nowe biura dla Warszawy

Duńska pracownia Arrow Architects i polska Grupa 5 Architekci wspólnie stworzyły projekt kompleksu b ...

Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.
Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.

Zapraszamy na webinarium firmy Bauder, podczas którego zostanie przedstawione zastosowanie hydroizol ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera