Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Herzog & de Meuron przebudowują młyn

 

Czas czytania: ~2 min


Historia Museum Küppersmühle (MKM) w Duisburgu zaczęła się w 1999 roku, kiedy to zabytkowy, ceglany młyn, znajdujący się w dokach niemieckiego miasta został zamieniony w przestrzeń wystawienniczą. Za tą przemianą stał szwajcarski duet Herzog & de Meuron, który wkrótce miał zyskać światowy rozgłos za sprawą bardzo podobnej w charakterze realizacji – ukończonej rok później przebudowie elektrowni w galerię Tate Modern.

 

Museum Küppersmühle (MKM) w Duisburgu

Muzeum projektu Herzog & de Meuron

 

O ile 1999 roku  Herzog & de Meuron w Duisburgu dokonali tylko niezbędnej zmiany wnętrza – z zewnątrz zabytkowy młyn zachował swój industrialny charakter, o tyle kilkanaście lat później ci sami architekci podjęli się zaprojektowania nowego skrzydła muzeum. Tu już celem było wzniesienie całkiem nowej budowli, dostawionej do charakterystycznego zabytku ery przemysłowej.

 

Jak mówią sami architekci z duetu  Herzog & de Meuron ich pomysł na nową bryłę – to połączenie stylistyki industrialnej z formą charakterystyczną dla współczesnych obiektów kultury. Nowe skrzydło muzeum zbudowano z cegły, zwieńczono też dachem, mogącym nasuwać skojarzenia z fabryką. Nowa bryła ma niezwykle prostą, surową formę, a jej fasada została przebita tylko kilkoma wąskimi, pionowymi oknami.

 

Nowe skrzydło Museum Küppersmühle w Duisburgu projektu pracowni Herzog & de Meuron zostało otwarte 25 września 2021 roku. Powiększyło powierzchnię wystawienniczą placówki o 2500 m2, a w przestrzeń dawnych doków wprowadziło nowoczesną architekturę. Przy okazji budowy nowego skrzydła zaadaptowano także betonowe silosy, które jako część młyna przy jego aranżacji na muzeum w latach 90. nie zostały zagospodarowane.

Museum Küppersmühle (MKM) w Duisburgu

Ceglana architektura współczesna

 

O ile z zewnątrz nowa bryła pracowni Herzog & de Meuron prezentuje formy bardzo stonowane i eleganckie, wnętrze nowego skrzydła jest nieco bardziej efektowne. Sale wystawowe mają, rzecz jasna; formę prostych, białych przestrzeni, ale klatka schodowa, którą można pomiędzy nimi się przemieszczać otrzymała miedziany kolor, zimne, betonowe ściany oraz organiczny, jakby płynny kształt. Warto dodać, że wraz z rozbudową muzeum obok nowego skrzydła powstał także skwer, na terenie którego zasadzono 35 drzew.

 

Fot: Herzog & de Meuron

Museum Küppersmühle w Duisburgu

Podepnij swój artykuł

tagi

Milestone Wrocław Fabryczna - akademik nowej generacji
Milestone Wrocław Fabryczna - akademik nowej generacji

373 pokoi, a w nich 512 łóżek ma się pomieścić w akademiku, jaki powstanie przy ulicy Fabrycznej we ...

Nowoczesna nadbudowa
Nowoczesna nadbudowa

Nadbudowa kamienicy przy ulicy Kościuszki 22 w Krakowie ma połączyć w sobie „dwa odmienne charaktery ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera