Muzeum Guggenheima - kontrowersje związane z budową - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Frank Gehry projektuje kolejne Muzeum Guggenheima

 

Czas czytania: ~2 min


Projekt filii Muzeum Guggenheima, która ma powstać w Abu Dhabi zaprezentowano światu w 2006 roku. Wtedy projekt był szeroko komentowany, w końcu stał za nim Frank Gehry, „ojciec” innego budynku dla tego samego muzeum, w Bilbao, które do dziś uważne jest za ważny krok w rozwoju współczesnej architektury.

 

Projekt Muzeum Guggenheima

Projekt muzeum wiele razy przekładany

Muzeum Guggenheima w Abu Dhabi nie ma jednak tyle szczęścia, co to w Hiszpanii, bo jego realizacja była już wielokrotnie przekładana. Pierwsza koncepcja zakładała, że muzeum zostanie oddane do użytku w 2012 roku. Później, m.in. z powodów finansowych, realizację przełożono na rok 2017. Kiedy i tego terminu nie udało się utrzymać, w 2019 roku ogłoszono, że z powodu pandemii projekt nieco się wydłuży, zapewne do roku 2023. Pod koniec września 2021 roku, 15 lat po opublikowaniu projektu, pojawił się nowy termin: na dziś oficjalny komunikat inwestora mówi o tym, że gmach projektu Franka Gehry’ego zostanie oddany do użytku w 2026 roku.

 

Muzeum Guggenheima w Abu Dhabi projektu Franka Gehry’ego ma powstać na sztucznej wyspie Saadiyat, zbudowanej specjalnie na potrzeby placówek kultury. Od 2017 roku stoi już na niej Louvre Abu Dhabi, efektowny gmach muzealny projektu Jeana Nouvela, a planowanych jest jeszcze kilka kolejnych obiektów. W sumie inwestycje realizowane na wyspie Saadiyat mają pochłonąć 6 miliardów dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat.

Projekt Muzeum Guggenheima

Kontrowersje związane z budową

Ta gigantyczna inwestycja wzbudza jednak na świecie bardzo dużo protestów, podobnych do tych, które związane były z budową stadionów na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Katarze. Zarówno w tym kraju, jak i w Emiratach Arabskich najdroższe i najbardziej spektakularne budowle powstają rękami sprowadzanych z biednych regionów robotników, którym nie jest tam zapewniane nawet elementarne bezpieczeństwo - są fatalnie opłacani, chorują i giną na budowach. Protesty obrońców praw człowieka także przyczyniły się do opóźnienia prac nad budową Muzeum Guggenheima projektu Franka Gehry’ego. Czy kolejne podejście do realizacji tego przedsięwzięcia okaże się nie tylko skuteczne, ale i uczciwsze?

 

Foto: abudhabiculture.ae, guggenheim.org


Podepnij swój artykuł

tagi

Muzeum, Architektura Zagraniczna, Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku

Muzeum Fotografii w Krakowie i jego siedziby
Muzeum Fotografii w Krakowie i jego siedziby

Muzeum Fotografii w Krakowie – MuFo – to jedyna tego typu placówka w Polsce. Została założona w 1986 ...

Światło dzienne w architekturze
Światło dzienne w architekturze

Światło dzienne to jeden z naturalnych żywiołów architektury, którego umiejętne wykorzystanie ma wpł ...

Naturalny materiał łączący tradycję i nowoczesność. Tytan-cynk w architekturze. Webinarium VMZINC®
Naturalny materiał łączący tradycję i nowoczesność. Tytan-cynk w architekturze. Webinarium VMZINC®

Zapraszamy na webinar firmy VMZINC®, który poświęcony będzie szerokiemu zastosowaniu blachy tytanowo ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera