Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Pandemia powoduje opóźnienia w wydawaniu decyzji w sprawach budowlanych

 

Czas czytania: ~2 min


Od ponad 10 lat Polski Związek Firm Deweloperskich ogłasza Ranking Miast dotyczący czasu załatwiania formalności budowlanych. Wskutek pandemii praca urzędników została znacznie spowolniona. Jak wynika z raportu, rok 2020 wypadł najgorzej na przestrzeni ostatnich lat.

 

Warunki zabudowy - jak długo się czeka?

Prawo budowlane przewiduje, że wydanie decyzji w sprawie warunków zabudowy powinno nastąpić w ciągu 60 dni od daty złożenia wniosku. W przypadku skomplikowanych spraw jest to termin dwóch miesięcy. Tymczasem w przypadku budownictwa wielorodzinnego jedynie 3% decyzji zostało ogłoszonych według przewidzianych w ustawie ram czasowych. 37% wniosków zostało rozpatrzonych w terminie od 60 do 180 dni, jedna trzecia warunków zabudowy (32%) została wydana w czasie od 6 do 12 miesięcy, natomiast aż 17% decyzji zostało ogłoszonych po okresie dłuższym niż rok. Sprawa wygląda podobnie w przypadku warunków zabudowy w kontekście biurowców. Jedynie 8% decyzji wydano w terminie. 41% rozstrzygnięć zostało przekazanych w czasie od 61 dni do 6 miesięcy. Do jednej trzeciej wniosków (32%) odniesiono się w terminie nieprzekraczającym roku, natomiast aż 20% decyzji wydano w okresie dłuższym niż 365 dni.

 

Pozwolenia na budowę - jak długo się czeka?

Na rozpatrzenie wniosku w sprawie pozwolenia na budowę urzędy mają 65 dni od daty złożenia dokumentów. Statystyki z roku 2020 przedstawiają się jednak dużo gorzej niż w latach poprzednich. Jedynie 28% wniosków w sprawie budownictwa wielorodzinnego wydano w ustawowym terminie, co jest o połowę gorszym wynikiem w stosunku do roku 2019. Nieco ponad połowę decyzji ogłoszono w czasie od 66 do 180 dni. Z kolei 15% rozpatrzeń zostało wydanych w okresie od 6 miesięcy do roku. 7% decyzji wydano po czasie oczekiwania dłuższym niż rok. Co do pozwoleń na budowę biurowców, tylko jedną trzecią wniosków rozpatrzono w terminie. Ponad połowę decyzji wydano w terminie od 66 do 180 dni. Od pół roku do roku trzeba było czekać na 13% rozpatrzeń, natomiast 7% z nich zostało przedstawionych po czasie dłuższym niż rok.

 

Przejście na hybrydowy system pracy i konieczność dezynfekcji dokumentów spowodowały zastój w pracy urzędów. Na wydłużenie czasu oczekiwania na decyzje wpływ ma również fakt, że wielu urzędników bierze dni wolne od pracy na rzecz opieki nad dziećmi. Postępująca cyfryzacja jest nadal na niewystarczającym poziomie, gdyż wszystkich formalności nie sposób dopełnić przez internet. Do wielu wniosków, takich jak pozwolenie na budowę, trzeba dołączyć projekt budowlany, natomiast zgodnie z przepisami nie można wysłać go w formie cyfrowej. Pandemia spowodowała również wstrzymanie kontroli przez powiatowe inspektoraty nadzoru budowlanego i urzędy dozoru technicznego, co znacznie wydłuża czas budowy.

 

Źródło: prawo.pl

 


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Prawo

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Prawo
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera