Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Sołacz - spacer architektoniczny

 

Czas czytania: ~1 min


To już kolejny spacer architektoniczny organizowany w ramach cyklu Zbudowane przez SARP Poznań. Tym razem tematem przewodnim będzie Sołacz w Poznaniu. Spacer odbędzie się 9 października o godz. 14.00, poprowadzi go prof. Piotr Korduba. Obowiązują zapisy.

 

Sołacz w Poznaniu

Sołacz od początku był projektowany jako dzielnica willowa i taką pozostał. Początki osiedla są związane bezpośrednio z postacią Eliasa Barucha, żydowskiego bankiera, żyjącego w Poznaniu pod koniec XIX wieku. Mistrzowski plan Sołacza nakreślił z rozmachem Joseph Stübben, twórca planów urbanistycznych Wiednia, Madrytu, Brukseli, Helsinek i Kolonii. W poznańskiej dzielnicy udało mu się w znakomity sposób urzeczywistnić ideę ekskluzywnego miasta-ogrodu. Łącząc z naturalną lekkością wszechobecną zieleń oraz sieć krótkich ulic i placów, stworzył idealne miejsce do spacerów i wypoczynku. Surowe przepisy budowlane nakazywały utrzymanie willowego charakteru dzielnicy. Każdy dom miał ginąć w zieleni, stąd na każdej parceli miało pozostać od 55 do 70% niezabudowanej przestrzeni z przeznaczeniem na ogród. Można było wznosić wyłącznie domy pojedyncze i bliźniaki.

 

Sercem dzielnicy jest malowniczy Park Sołacki zaprojektowany w stylu romantycznych ogrodów angielskich przez dyrektora Ogrodów Miejskich w Poznaniu Hermanna Kube. Na uwagę zasługuje bogaty drzewostan oraz dwa stawy powstałe przez spiętrzenia strumienia Bogdanki. Park urządzono w krajobrazowym stylu angielskim. Sprowadzono i posadzono w nim około 3 tysiące drzew i 12 tysięcy krzewów o znacznym zróżnicowaniu gatunkowym. Spiętrzone wody Bogdanki utworzyły w parku Stawy Sołackie o nieregularnych brzegach, z przewężeniem pośrodku imitującym istnienie dwóch niezależnych zbiorników wodnych (większego i mniejszego). W parku znajduje się szereg mostów i mostków w większości drewnianych oraz wodospad.

 

Więcej informacji o spacerze architektonicznym znajdziesz na stronie organizatora.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Spacer Architektoniczny

Architektura dla kultury ludowej
Architektura dla kultury ludowej

Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego w Sieradzu – to nowa placówka kultury, powołana przez samorzą ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera