Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


City of Telosa – utopijne miasto na pustyni

 

Czas czytania: ~2 min


Wiele w ostatnich latach powstało takich projektów wielkich metropolii budowanych na pustyni, zasilanych energią z odnawialnych źródeł, oferujących milionom ludzi bezpieczne i wygodne miejsca do życia i do pracy. W Emiratach Arabskich, Katarze, Arabii Saudyjskiej takie miasta projektowali najbardziej znani architekci świata, jak do tej pory żadne z tych miast nie powstało w swojej pełnej wersji, wszystkie więc wciąż trwają w formie utopijnej koncepcji.

 

City of Telosa - miasto przyszłości w USA

Projekt miasta przyszłości

Teraz swój pomysł na podobną metropolię wzniesioną na surowym kamieniu przedstawił światu amerykański miliarder Marc Lore, szef giga-sieci handlowej Walmart. Projekt architektoniczny miasta na pustyni narysował dla niego Bjarke Ingels. City of Telosa miałoby wyrosnąć na pustyni w zachodniej części USA, u stóp Appalachów, w miejscu do tej pory nienadającym się do zasiedlenia.

City of Telosa - miasto przyszłości w USA
City of Telosa - miasto przyszłości w USA

Marc Lore i Bjarke Ingels chcą, aby City of Telosa w 2050 roku było miejscem do życia dla 5 milionów ludzi, przy czym cała metropolia ma być zaprojektowana zgodnie z modna obecnie ideą miasta 15-minutowego, czyli miejsca, w którym każdy większość życiowych spraw jest w stanie załatwić w bliskiej odległości od domu. Miasto ma być także samowystarczalne energetycznie, a także mieć własne źródła wody. Budynki mają być wyposażone m.in. w panele słoneczne, ale i w zbiorniki na wodę.

 

Pierwszym krokiem w tej inwestycji ma być opracowanie dogodnego systemu komunikacji nie tylko w obrębie City of Telosa, ale i w regionie – miasto ma oferować transport do innych części USA bez konieczności używania prywatnego auta (samochody będą zakazane w City of Telosa).  

City of Telosa - miasto przyszłości w USA
City of Telosa - miasto przyszłości w USA

Nowa metropolia na pustyni

Wyposażenie miasta w liczne źródła odnawialnej energii, ekologiczny transport czy system odzyskiwania wody – to nie koniec futurystycznych wizji, jakie kreśli w City of Telosa inwestor. Miasto ma być także innowacyjne pod względem organizacji społecznej – wszystkie decyzje mają tu podejmować za pomocą referendów i głosowań sami mieszkańcy. W City of Telosa nie będzie władz czy decyzyjnych urzędników, ale wspólnota równych sobie obywateli, którzy sami mają decydować o swoim otoczeniu. Budowa City of Telosa ma pochłonąć 400 miliardów dolarów, a pierwsi mieszkańcy mają się tam wprowadzić już w 2030 roku.


Źródło: cityoftelosa.com


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Przestrzeń Publiczna, Architektura Zagraniczna

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera