Tak będzie wyglądać miasto przyszłości? - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


City of Telosa – utopijne miasto na pustyni

 

Czas czytania: ~2 min


Wiele w ostatnich latach powstało takich projektów wielkich metropolii budowanych na pustyni, zasilanych energią z odnawialnych źródeł, oferujących milionom ludzi bezpieczne i wygodne miejsca do życia i do pracy. W Emiratach Arabskich, Katarze, Arabii Saudyjskiej takie miasta projektowali najbardziej znani architekci świata, jak do tej pory żadne z tych miast nie powstało w swojej pełnej wersji, wszystkie więc wciąż trwają w formie utopijnej koncepcji.

 

City of Telosa - miasto przyszłości w USA

Projekt miasta przyszłości

Teraz swój pomysł na podobną metropolię wzniesioną na surowym kamieniu przedstawił światu amerykański miliarder Marc Lore, szef giga-sieci handlowej Walmart. Projekt architektoniczny miasta na pustyni narysował dla niego Bjarke Ingels. City of Telosa miałoby wyrosnąć na pustyni w zachodniej części USA, u stóp Appalachów, w miejscu do tej pory nienadającym się do zasiedlenia.

City of Telosa - miasto przyszłości w USA
City of Telosa - miasto przyszłości w USA

Marc Lore i Bjarke Ingels chcą, aby City of Telosa w 2050 roku było miejscem do życia dla 5 milionów ludzi, przy czym cała metropolia ma być zaprojektowana zgodnie z modna obecnie ideą miasta 15-minutowego, czyli miejsca, w którym każdy większość życiowych spraw jest w stanie załatwić w bliskiej odległości od domu. Miasto ma być także samowystarczalne energetycznie, a także mieć własne źródła wody. Budynki mają być wyposażone m.in. w panele słoneczne, ale i w zbiorniki na wodę.

 

Pierwszym krokiem w tej inwestycji ma być opracowanie dogodnego systemu komunikacji nie tylko w obrębie City of Telosa, ale i w regionie – miasto ma oferować transport do innych części USA bez konieczności używania prywatnego auta (samochody będą zakazane w City of Telosa).  

City of Telosa - miasto przyszłości w USA
City of Telosa - miasto przyszłości w USA

Nowa metropolia na pustyni

Wyposażenie miasta w liczne źródła odnawialnej energii, ekologiczny transport czy system odzyskiwania wody – to nie koniec futurystycznych wizji, jakie kreśli w City of Telosa inwestor. Miasto ma być także innowacyjne pod względem organizacji społecznej – wszystkie decyzje mają tu podejmować za pomocą referendów i głosowań sami mieszkańcy. W City of Telosa nie będzie władz czy decyzyjnych urzędników, ale wspólnota równych sobie obywateli, którzy sami mają decydować o swoim otoczeniu. Budowa City of Telosa ma pochłonąć 400 miliardów dolarów, a pierwsi mieszkańcy mają się tam wprowadzić już w 2030 roku.


Źródło: cityoftelosa.com


Podepnij swój artykuł

tagi

Przestrzeń Publiczna, Architektura Zagraniczna

NOMUS – stoczniowy zabytek dla sztuki współczesnej
NOMUS – stoczniowy zabytek dla sztuki współczesnej

22 października 2021 rozpoczął się trzydniowy cykl wydarzeń związanych z otwarciem nowego oddziału M ...

Światło dzienne w architekturze
Światło dzienne w architekturze

Światło dzienne to jeden z naturalnych żywiołów architektury, którego umiejętne wykorzystanie ma wpł ...

Naturalny materiał łączący tradycję i nowoczesność. Tytan-cynk w architekturze. Webinarium VMZINC®
Naturalny materiał łączący tradycję i nowoczesność. Tytan-cynk w architekturze. Webinarium VMZINC®

Zapraszamy na webinar firmy VMZINC®, który poświęcony będzie szerokiemu zastosowaniu blachy tytanowo ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera