Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Sumayya Vally wśród 100 bohaterów przyszłości

 

Czas czytania: ~2 min


Listę 100 najbardziej wpływowych postaci świata, którą co roku ogłasza magazyn „Time” zna wiele osób na świecie. Mniej wie, że obok tego zestawienia to samo czasopismo przygotowuje też drugą listę o nazwie „TIME100 Next”, na której pojawiają się osoby uznane przez redakcję za najważniejszych innowatorów, którzy wprowadzają nasz świat w przyszłość.

 

Sumayya Vally wśród 100 bohaterów przyszłości magazynu Time

Rzeźba na targi Frieze 2021 w Londynie

Architektoniczne wyróżnienie

Na liście „2021 TIME100 Next” znalazła się Sumayya Vally, południowoafrykańska architektka, o której z miesiąca na miesiąc jest na świecie głośniej. Magazyn „Time” uznał ją na postać, która odegra rolę w kształtowaniu przyszłości świata, za jedną z tych osób, których działania będą miały wpływ na to, jak będziemy żyć za jakiś czas. Sumayya Vally była w tym roku odpowiedzialna za projekt pawilonu letniego Galerii Serpentine w Londynie i już ta jej niewielka realizacja wzbudziła sporo debat i zainteresowania. Nie tylko dlatego, że Sumayya Vally była najmłodszą w dziejach osobą, która ten pawilon zaprojektowała.

 

Sumayya Vally wychowała się w Johannesburgu, tam też skończyła studia. Jak sama mówi, dorastanie w tej południowoafrykańskiej metropolii wywarło kolosalny wpływ na jej poglądy na architekturę i na to, jak postanowiła pracować i projektować. „Uświadomiłam sobie, że musimy zmienić kanon”, mówi Sumayya Vally, która zakładając swoją pracownię Counterspace postanowiła nie projektować tradycyjnych budynków, ale proponować raczej interdyscyplinarną debatę o projektowaniu.

Sumayya Vally wśród 100 bohaterów przyszłości magazynu Time

Pawilon Serpentine Gallery, Londyn

Sumayya Vally wśród 100 bohaterów przyszłości magazynu Time

Pawilon Serpentine Gallery, Londyn

Nadzieja architektury?

Sumayya Vally i jej biuro Counterspace – to pracownia, która działa na pograniu performansu, rzeźby, architektury i urbanistyki, łącząc te dyscypliny z akademickimi badaniami, ale i działaniami społecznymi oraz edukacyjnymi. Wszystko po to, by jak mówi  Sumayya Vally, „mieszać spekulatywne historie, przyszłość, archeologię i języki projektowania”, by wkraczać na „zapomniane lub pomijane terytoria”.

 

Sumayya Vally mówi, że podczas studiów mówiono jej, że wszystko już zostało zaprojektowane i dziś można tylko czerpać z tego, co już istnieje. Architektka pokazuje światu, że to nieprawda nawet na tak podstawowym poziomie, jak geografia: sama pochodząc z Południowej Afryki wie najlepiej, jak bardzo jej kontynent jest pomijany, nie uwzględniany w światowej debacie o przestrzeni, architekturze, urbanistyce. To dlatego Sumayya Vally swoja pracownię Counterspace prowadzi właśnie w Johannesburgu.

 

Źródło: time.com, counterspace-studio.com/


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura Zagraniczna

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera