Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Pawilon hiszpański jak sztuczny las

 

Czas czytania: ~2 min


Wystawa EXPO 2020 po raz pierwszy jest zorganizowana w kraju arabskim. Została przełożona o rok ze względu na pandemię, jednak już teraz można ją podziwiać w Dubaju do 31 marca 2022. Hasło przewodnie to „Łącząc umysły, tworzymy przyszłość”. Pośród wystaw z wielu krajów na szczególną uwagę zasługuje pawilon hiszpański, którego punktem charakterystycznym jest trójwymiarowy sztuczny las produkujący tlen.

 

Hiszpański pawilon na EXPO 2020 w Dubaju
Hiszpański pawilon na EXPO 2020 w Dubaju

Połączenie sztuki i nowoczesnych technologii udowadnia, że rozwój nauki i świadomości może przyczynić się do zrównoważonego rozwoju i dbałości o planetę. Nie bez powodu zatem głównym mottem hiszpańskiej części wystawy stało się hasło „Inteligencja dla życia”. Pierwsza część pawilonu przedstawia historię i kulturę Hiszpanii, w której znaczący ślad odcisnęli Arabowie podczas niemal 800-letniej obecności na Półwyspie Iberyjskim. Nawiązano również do znaczenia hiszpańskich podbojów kolonialnych i języka hiszpańskiego jako jednego z najczęściej używanych na świecie.

Hiszpański pawilon na EXPO 2020 w Dubaju
Hiszpański pawilon na EXPO 2020 w Dubaju

„Bosque de la inteligencia”, czyli „drzewo inteligencji”

Główną atrakcję pawilonu stanowi trójwymiarowy sztuczny las stworzony z bioplastiku, który zdolny jest do pochłaniania gazów cieplarnianych. Tworzywa użyte w instalacji są biodegradowalne i wielokrotnego użytku. Sztuczny las jest zdolny do produkcji pożywienia i tlenu, dzięki włączeniu w projekt wysokobiałkowych alg - spiruliny i chlorelli. Na specjalną uwagę zasługuje interaktywność projektu. Zwiedzający mają możliwość udzielenia odpowiedzi na 30 pytań związanych z ekologią, korzystając z interaktywnych ekranów lub za pomocą aplikacji na telefon. Wynik ankiety przedstawia niebieska lub czerwona kropla zasilająca „drzewo inteligencji”. Ogólny rezultat wszystkich zwiedzających jest odzwierciedlony w kondycji drzewa, które może stać się zielone i kwitnące lub zmienić w uschnięte i pozbawione liści. 

 

Zobacz galerię zdjęć pawilonu

Onionlab Design i External References to pochodzące z Barcelony pracownie zajmujące się tworzeniem projektów audiowizualnych, które w kolaboracji z Accion Cultural Espanola, zajęły się przygotowaniem hiszpańskiej części wystawy. Budynek pawilonu został zaprojektowany przez biuro architektoniczne Amann, Canovas & Maruri.

 

Źródło: materiały prasowe


Podepnij swój artykuł

tagi

Realizacja Architektoniczna, Architektura Zagraniczna, Obiekty Zagraniczne, Realizacje Zagraniczne

Nowe wcielenie białej kostki
Nowe wcielenie białej kostki

Historia miasta zapisana jest w jego architekturze i ci, którzy współcześnie w tę przestrzeń chcą wp ...

 Dom 7w1 – dekonstrukcja współczesnej stodoły
Dom 7w1 – dekonstrukcja współczesnej stodoły

W willowej dzielnicy Słupska wzdłuż dawnego koryta rzeki Słupi powstał Dom 7w1 projektu pracowni Arc ...

Światło w architekturze. II edycja
Światło w architekturze. II edycja

Światło w architekturze ma znaczący wpływ na wizualną percepcję budynku, nastrój i zadowolenie użytk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera