Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Doświetlanie budynków dzięki wykorzystaniu okien do dachów płaskich

 

Czas czytania: ~3 min


Dach płaski ma wiele zalet, które dodatkowo można jeszcze uwypuklić dzięki zastosowaniu okien VELUX do dachów płaskich. Pozwalają one doświetlić głębokie trakty obiektu naturalnym światłem, podwyższyć komfort użytkowania i zadbać o bilans energetyczny budynku.

 

Chęć uzyskania w obiekcie maksymalnej, pełnowartościowej powierzchni użytkowej sprawia często, że inwestorzy i architekci decydują się na zastosowanie w nim płaskiego dachu. Nie jest to już w tej chwili rozwiązanie ryzykowne pod względem hydroizolacyjnym. Jakość współczesnych materiałów pokryciowych sprawia, że nawet w naszym klimacie taki dach jest szczelny i trwały.

 

Kłopot sprawia jednak często doświetlenie niektórych, położonych z dala od fasady, elementów powierzchni użytkowej, jak ciągi komunikacyjne, klatki schodowe czy też łazienki. Tutaj w sukurs przychodzi współczesna technologia okien do dachów płaskich, która pozwala na doświetlenie dowolnego fragmentu powierzchni użytkowej budynku oknem do dachu płaskiego. Okna na dachy płaskie sprawdzają się przy tym zarówno w budynkach mieszkalnych jak i użyteczności publicznej. Nie tylko nowych, ale i modernizowanych.

 

Nowoczesne rozwiązania do dachów płaskich pozwalają doświetlić pomieszczenia naturalnym światłem, które zmniejsza potrzebę wykorzystania światła sztucznego. Jednocześnie okna charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi. Dzięki nim można więc zyskać nie tylko oświetloną światłem dziennym, komfortową przestrzeń użytkową, ale jednocześnie zadbać o bilans energetyczny budynku. Niektóre z nich mogą przy tym być efektownym elementem dekoracyjnym.

Okna Velux

Płaski dach - wiele rozwiązań VELUX

Okna do płaskich dachów VELUX dostępne są w dziewięciu rozmiarach w szerokości od 60 do 150 cm. Można je stosować na dachach o kącie nachylenia od 0 do 15°.Rozwiązania VELUX dostępne są w pięciu systemach otwierania - okna nieotwierane, otwierane elektrycznie, okno wyłazowe i okno oddymiające, a także okno otwierane ręcznie.

Okna Velux

Ich główne elementy konstrukcyjne - skrzydło i ramę - wykonane są z trwałego PCV, a profil ramy został dodatkowo wypełniony wysoko izolującym polistyrenem. Dzięki temu mają one bardzo dobre parametry izolacyjne U od 0,72 (W/m2K) - zgodne z normą EN 1873. Okna do płaskich dachów VELUX charakteryzują się też izolacyjnością akustyczną do 37dB.

 

Okna do płaskich dachów VELUX składają się z dwóch elementów: okna i osłony zewnętrznej, dostępnej w trzech wariantach: kopuła (przezroczysta lub matowa) dostępna w wersji akrylowej lub poliwęglanowej oraz moduł szklany płaski i moduł szklany sferyczny. Rodzaj elementu zewnętrznego decyduje o jego odporności na zjawiska atmosferyczne i ewentualne zarysowania, a także o łatwości utrzymania w czystości i stopniu przepuszczalności światła dziennego do wnętrza.

 

Bardzo innowacyjnym rozwiązaniem dedykowanym do płaskich dachów jest sferyczny moduł szklany. Jego odporne na zarysowania, zakrzywione szkło łatwo odprowadza wodę, a liście i inne zanieczyszczenia, które zbierają się na szybie po prostu się z niego zsuwają. Wyjątkowe wzornictwo sprawia, że idealnie sprawdzi się na zielonych dachach oraz w miejscach, gdzie będzie widoczny z górnych kondygnacji.

Okna Velux

Okna do płaskiego dachu warto wyposażyć w markizę lub roletę wewnętrzną napędzaną elektrycznie bądź przez baterię słoneczną. Pozwoli to na utrzymanie optymalnego klimatu wewnątrz budynku oraz regulację ilości światła dziennego we wnętrzach.

 

Okna VELUX do płaskiego dachu wyposażone w elektryczny system sterowania mogą być sterowane za pomocą klawiatury naściennej lub z aplikacji w telefonie — jeśli okno jest zintegrowane z systemem VELUX ACTIVE. Dodatkowo okna elektryczne posiadają czujnik deszczu, dzięki któremu automatycznie zamkną się, kiedy tylko spadną na nie pierwsze krople.

Okna Velux

 

Materiały: Velux


Podepnij swój artykuł

tagi

Dach, Technologie, Okna

Najmłodszy polski zabytek
Najmłodszy polski zabytek

Jak do tej pory zwykle ważnym kryterium, powodującym wpisanie jakiejś budowli do rejestru zabytków b ...

Światło w architekturze. II edycja
Światło w architekturze. II edycja

Światło w architekturze ma znaczący wpływ na wizualną percepcję budynku, nastrój i zadowolenie użytk ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera