Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom kultury w Katowicach od Blank Architekci

 

Czas czytania: ~2 min


Bryła w pełni dopasowana do potrzeb mieszkańców, w tym także tych z niepełnosprawnościami, bogate wyposażenie w liczne przestrzenie użytkowe, ale także forma wpisująca nowy obiekt w parkowe sąsiedztwo – to wymagania, jakie stawiali sobie twórcy projektu miejskiego domu kultury, który ma powstać na osiedlu Witosa w Katowicach.

 

Projekt domu kultury w Katowicach
Projekt domu kultury w Katowicach

Projekt budynku dla mieszkańców

Dokumentację projektową nowego domu kultury w Katowicach wykonała pracownia Blank Architekci. Podstawą do stworzenia koncepcji funkcjonalno-użytkowej budowli, jaka ma stanąć w rejonie ulic Kwiatkowskiego i Grabskiego były głosy samych mieszkańców okolicy, którzy staną się głównymi użytkownikami tego obiektu. Gdy powstanie, miejski dom kultury na Osiedlu Witosa dołączy do grona wzniesionych w ostatnich latach podobnego typu placówek m.in. Dom Kultury w Szczecinie, Dom kultury Kadr w Warszawie  czy Dom Kultury i Urząd Gminy Lubrza.

Projekt domu kultury w Katowicach
Projekt domu kultury w Katowicach
Projekt domu kultury w Katowicach

Dom kultury w Katowicach od Blank Architekci pomieści wytłumioną akustycznie salę wielofunkcyjną z widownią dla 200 osób, sale: baletową, taneczno-ruchową, dwie sale zajęciowe – np. do nauki gry na instrumentach, salę do organizacji spotkań, pracownię plastyczną z pomieszczeniem magazynowym, pracownię ceramiczną z piecem do wypalania ceramiki, pokój dla matki z dzieckiem. Budowli ma towarzyszyć także specjalnie zaprojektowana przestrzeń na zewnątrz, w tym scena plenerowa z nagłośnieniem oświetleniem, miejscami do siedzenia. To mieszkańcy podkreślili potrzebę takiej przestrzeni, przystosowanej m.in. do organizowania plenerowych pokazów filmowych. 

Projekt domu kultury w Katowicach

Prosta bryła dla kultury

Dla pomieszczenia tych funkcji Blank Architekci zaproponowali prostą bryłę złożoną z dwóch przenikających się części. Ich elewacje mają ze sobą kontrastować – jedna ma mieć jasne i gładkie ściany, drugą architekci chcą obłożyć ciemnymi, ażurowymi żyletkami, na których mogłyby rosnąć pnące rośliny. Dom kultury w Katowicach od Blank Architekci ma mieć formę bliższą idei „opakowania” na ludzkie działania. Prosta, klarowna bryła ma tu być tłem dla organizowanych w budynku i wokół niego imprez i wydarzeń. Wokół budynku planowane jest stworzenie nie tylko parku, ale i ogrodów społecznych, ścieżek pieszo-rowerowych, ścieżek edukacyjnych o charakterze przyrodniczo-historycznym, montaż urządzeń fitness, elementów małej architektury – wszystko po to, aby obiekt był atrakcyjny dla naprawdę wszystkich mieszkańców, nie tylko tych korzystających z oferty domu kultury.

 

Źródło: katowice.eu


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera