Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom kultury w Katowicach od Blank Architekci

 

Czas czytania: ~2 min


Bryła w pełni dopasowana do potrzeb mieszkańców, w tym także tych z niepełnosprawnościami, bogate wyposażenie w liczne przestrzenie użytkowe, ale także forma wpisująca nowy obiekt w parkowe sąsiedztwo – to wymagania, jakie stawiali sobie twórcy projektu miejskiego domu kultury, który ma powstać na osiedlu Witosa w Katowicach.

 

Projekt domu kultury w Katowicach
Projekt domu kultury w Katowicach

Projekt budynku dla mieszkańców

Dokumentację projektową nowego domu kultury w Katowicach wykonała pracownia Blank Architekci. Podstawą do stworzenia koncepcji funkcjonalno-użytkowej budowli, jaka ma stanąć w rejonie ulic Kwiatkowskiego i Grabskiego były głosy samych mieszkańców okolicy, którzy staną się głównymi użytkownikami tego obiektu. Gdy powstanie, miejski dom kultury na Osiedlu Witosa dołączy do grona wzniesionych w ostatnich latach podobnego typu placówek m.in. Dom Kultury w Szczecinie, Dom kultury Kadr w Warszawie  czy Dom Kultury i Urząd Gminy Lubrza.

Projekt domu kultury w Katowicach
Projekt domu kultury w Katowicach
Projekt domu kultury w Katowicach

Dom kultury w Katowicach od Blank Architekci pomieści wytłumioną akustycznie salę wielofunkcyjną z widownią dla 200 osób, sale: baletową, taneczno-ruchową, dwie sale zajęciowe – np. do nauki gry na instrumentach, salę do organizacji spotkań, pracownię plastyczną z pomieszczeniem magazynowym, pracownię ceramiczną z piecem do wypalania ceramiki, pokój dla matki z dzieckiem. Budowli ma towarzyszyć także specjalnie zaprojektowana przestrzeń na zewnątrz, w tym scena plenerowa z nagłośnieniem oświetleniem, miejscami do siedzenia. To mieszkańcy podkreślili potrzebę takiej przestrzeni, przystosowanej m.in. do organizowania plenerowych pokazów filmowych. 

Projekt domu kultury w Katowicach

Prosta bryła dla kultury

Dla pomieszczenia tych funkcji Blank Architekci zaproponowali prostą bryłę złożoną z dwóch przenikających się części. Ich elewacje mają ze sobą kontrastować – jedna ma mieć jasne i gładkie ściany, drugą architekci chcą obłożyć ciemnymi, ażurowymi żyletkami, na których mogłyby rosnąć pnące rośliny. Dom kultury w Katowicach od Blank Architekci ma mieć formę bliższą idei „opakowania” na ludzkie działania. Prosta, klarowna bryła ma tu być tłem dla organizowanych w budynku i wokół niego imprez i wydarzeń. Wokół budynku planowane jest stworzenie nie tylko parku, ale i ogrodów społecznych, ścieżek pieszo-rowerowych, ścieżek edukacyjnych o charakterze przyrodniczo-historycznym, montaż urządzeń fitness, elementów małej architektury – wszystko po to, aby obiekt był atrakcyjny dla naprawdę wszystkich mieszkańców, nie tylko tych korzystających z oferty domu kultury.

 

Źródło: katowice.eu


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku

Najmłodszy polski zabytek
Najmłodszy polski zabytek

Jak do tej pory zwykle ważnym kryterium, powodującym wpisanie jakiejś budowli do rejestru zabytków b ...

Światło w architekturze. II edycja
Światło w architekturze. II edycja

Światło w architekturze ma znaczący wpływ na wizualną percepcję budynku, nastrój i zadowolenie użytk ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera