Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Z domu przedszkole. Projekt Archas Design

 

Czas czytania: ~2 min


Linie proste, prostopadłościenne bryły oraz trzy kolory - żółty, niebieski oraz czerwony. To główne elementy stylistyczne obecne w sztuce, wzornictwie i architekturze spod znaku holenderskiego nurtu De Stijl. To także elementy, po które sięgnęli architekci z pracowni Archas Design projektując przedszkole w Bielsku-Białej. Autorzy bielskiej realizacji przyznają się, rzecz jasna, do inspiracji holenderskim nurtem De Stijl, który uważa się za jeden z tych, które przyczyniły się do rozwoju modernizmu.

 

Przedszkole w Bielsku-Białej
Przedszkole w Bielsku-Białej

Projekt budynku dla najmłodszych

Chciałoby się powiedzieć, że najmłodsi użytkownicy architektury mają w ostatnich latach wiele szczęścia: to dla nich budowane są żłobki, przedszkola i szkoły, które nie tylko doskonale spełniają swoją funkcję, ale są też ciekawymi realizacjami architektonicznymi, zdobywają nagrody, wzbudzają zainteresowanie. Do grona nowo powstałych obiektów dla dzieci dołączyło niedawno przedszkole przy ulicy Zygmunta III Wazy w Bielsku-Białej. To realizacja o tyle nietypowa, że powstała w wyniku przebudowy na nowe cele domu jednorodzinnego. Za tym projektem stoi pracownia Archas Design.

Przedszkole w Bielsku-Białej
Przedszkole w Bielsku-Białej

Dom jednorodzinny, którego bryłę architekci z Archas Design postanowili wykorzystać do przebudowy był wzniesiony w stylu kanadyjskim, a więc umożliwiał dalszą rozbudową z zastosowaniem technologii drewnianej konstrukcji szkieletowej. „Jej wytrzymałość zapewniły wykorzystane materiały, m.in. klejone drewno i metalowe stelaże” – dodają architekci. Sporym wyzwaniem było dopasowanie nowej bryły do otoczenia (a to było specyficzne: z jednej strony bloki, z drugiej domy jednorodzinne). Architekci postawili na prostotę. Jednak projektując dla najmłodszych nie chodziło o zbudowanie szarej kostki – dlatego sięgnięto po inspirację estetyką spod znaku De Stijl, w której proste bryły łączone są z kolorystycznym „pazurem”.

Przedszkole w Bielsku-Białej
Przedszkole w Bielsku-Białej

Bryła częściowo zdematerializowana

Budynek przedszkola położony jest na dość duży terenie, na którym zaaranżowano wiele zieleni oraz plac zabaw. Sale dla dzieci – a jest ich pięć, dla 50 maluchów – mają duże okna, przez które do wnętrza dostaje się wiele światła. Przedszkole spod kreski Archas Design zostało założone na planie litery „L”. Budynek ma niejako dwa oblicza: od ulicy ma nowoczesny wyraz, płaski dach, prostą, czytelną elewację. Od strony dziedzińca obniża się, nakryty jest bardziej „swojskim” dachem spadzistym, zbliża się formą i skalą do skali dziecka. Drewniane elewacje oraz kolorowe ramy okienne – to nie jedyne ważne elementy tej bryły. Nie mniej istotna jest obita polerowaną blachą ostatnia kondygnacja budynku. Jej połyskująca, ale i odbijająca niebo powierzchnia dematerializuje tę część bryły. „Rozwiązanie to pozwoliło na optyczne pomniejszenie kubatury od strony ulicy, gdzie przecież musieliśmy skomponować go z kontekstem wysokiej zabudowy, jednocześnie nie dominując skalą bezpośredniego sąsiedztwa o niższej intensywności. Kamuflaż ostatniej kondygnacji pozwolił nam na wpisanie przedszkola w oba te konteksty” - tłumaczy architekt Maciej Zuber, szef biura Archas Design.

 

Zobacz galerię zdjęć przedszkola

Przedszkole - metryczka projektu budynku

Lokalizacja: Bielsko-Biała, ul. Zygmunta III Wazy

Inwestor: Radek Legal
Projektanci: Archas Design

Powierzchnia działki: 10 arów
Powierzchnia budynku: 300 m2

Realizacja: 2021

Oddanie do użytku 2022

Zdjęcia: fot. Piotr Giźlar/Archas Design
Źródło: archas.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera