Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Biurowiec na wąskiej działce w Krakowie – prezentacja online i wywiad

 

Czas czytania: ~2 min


Wąski budynek biurowo-usługowy przy ul. Krasickiego w Krakowie to doskonały przykład tego, jak wpisać obiekt w zabytkową zabudowę, w pełni wykorzystać trudną, trapezową działkę oraz spełnić wymogi inwestorów i Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Zapraszamy na wywiad z autorem tej realizacji Jarosławem Wilkiem z pracowni CAVU Architekci oraz prezentację biurowca w ramach cyklu Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL. Porozmawiamy o obiekcie, innych ciekawych projektach pracowni i planach na przyszłość. Widzimy się 1 grudnia 2021 o godz. 11:00. Transmisja na kanale YouTube, FB i LinkedIn.

 

Biurowiec na wąskiej działce w Krakowie

W tym projekcie przeszkód było wiele. Jednym była nieduża działka o nietypowym kształcie nieregularnego trapezu z wyznaczoną w planie miejscowym nieprzekraczalną linię zabudowy, ograniczającą możliwości kształtowania bryły. Działka, na której miał stanąć budynek położona jest ponadto na terenie wpisanym do rejestru zabytków przez co wymagane było uzgodnienie projektu z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Krakowie oraz uzyskanie decyzji o pozwoleniu konserwatorskim. Ale na tym nie koniec. Obiekt znajduje się zarazem w obszarze terenu górniczego „Mateczny I” dlatego wymagane było uzgodnienie z Wyższym Urzędem Górniczym i Uzdrowiskiem „Mateczny” , a na deser: uzgodnienie z Małopolskim Wojewódzkim Komendantem Straży Pożarnej ze względu na brak przepisowego dojazdu pożarowego. Nową bryłę należało także dopasować do sąsiedniej zabudowy, a także zadbać o to, by ani budowa, ani istnienie nowego obiektu nie wpłynęło negatywnie na posadowienie sąsiednich budynków. Od kiedy działka została przeznaczona pod zabudowę zmienił się także aż trzy razy jej właściciel, plany i założenia projektowe zmieniały się więc także z powodu zmian inwestora.

 

Jednak jak patrzymy na efekt końcowy to można stwierdzić, że utrudnienia wpłynęły na ten obiekt pozytywnie. Architekci sięgnęli po cegłę, bo ten materiał najlepiej korespondował z sąsiednią zabudową. Dzięki zastosowaniu kilku pozornie drobnych rozwiązań budynek otrzymał wyjątkowy i oryginalny wygląd. Zyskał na lekkości dzięki przeszkleniu parteru, cofnięcie w głąb strefy wejściowej podkreśliło je i uwidoczniło w bryle. Niezwykle ważnym elementem charakteru obiektu są okna – duże, poprzesuwane względem siebie (ich układ powtarza się co drugą kondygnację), w oryginalny sposób pojawiające się również na zaokrąglonych narożach budynku. Pięciokondygnacyjny biurowiec z garażem podziemnym ma elastyczne w kształtowaniu wnętrza,  może być więc dopasowany do potrzeb różnych najemców.

 

Zapraszamy na nasz kanał YouTube, Facebook i LinkedIn. Oglądaj na żywo!

 

PARTNER

 

Partnerzy wspierający

 

Patroni medialni

 

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Biurowiec, Budynek Biurowy, Prezentacja Online, Webinarium Architektoniczne, Webinarium Dla Architektów, Dla Studentów Architektury

Nowa inwestycja na Politechnice Opolskiej
Nowa inwestycja na Politechnice Opolskiej

Na początku maja 2024 Politechnika Opolska podpisała umowę na wykonanie nowoczesnego kompleksu Newto ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze
Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konfere ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Webinaria dla architektów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera