Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Projekt domu w górach od Z3Z Architekci

 

Czas czytania: ~2 min


Każdy, kto marzy o zaprojektowaniu wymarzonego domu w górach powinien zwrócić uwagę na projekt przygotowany przez studio Z3Z Architekci. Głównym założeniem projektantów było stworzenie budynku mieszkalnego, z którego będzie rozciągał się widok na malownicze pasmo górskie Beskidu Śląskiego. Podłużna działka położona w Ustroniu otoczona jest sąsiednimi zabudowaniami, co również miało wpływ na założenia projektowe. Celem projektu było stworzenie domu jednorodzinnego w tradycyjnej formie przy jednoczesnym wykorzystaniu materiałów budowlanych występujących lokalnie.

 

Dom w Ustroniu
Dom w Ustroniu

Dom z dwuspadowym dachem

Budynek zorientowany jest na stronę południową skąd rozpościera się widok na Wisłę wijącą się wokół górskich pasm Beskidu Śląskiego. Z pozostałych trzech stron otoczony jest sąsiednimi zabudowaniami. Aby wzmocnić poczucie komfortu i prywatności, dom od północy, wschodu i zachodu jest zamknięty i surowy. Pozostawiono jedynie kilka wąskich okien doświetlających wnętrze. Budynek składa się z dwóch równoległych brył o różnej długości, połączonych ze sobą za pomocą przeszklonego łącznika. Na szczególną uwagę zasługują przysadziste mury stworzone z okazałych kamieni oraz ściany kolankowe piętra i pokrycie dachowe z łupka naturalnego. Od strony południowej cofnięcie ściany powoduje stworzenie zadaszonej i zacienionej przestrzeni tworzącej taras. Rozległe przeszklenie daje nieustanny widok na malowniczy krajobraz górski. Dopełnieniem projektu są krużganki z grafitowej płyty włókno- cementowej.

Dom w Ustroniu
Dom w Ustroniu

Wnętrze górskiego domu w Ustroniu

Dom w Ustroniu sprawia niezwykłe wrażenie również od wewnątrz. Wejście znajdujące się od strony północnej prowadzi do szerokiego holu, gdzie od progu widoczny jest górski pejzaż. Przestrzeń dzienna oddzielona jest ażurowymi schodami, a w dwupoziomowym salonie uwagę przykuwa 8-metrowy kamienny kominek. W części parterowej umiejscowiono także pomieszczenia techniczne, garaż oraz gabinet z wyjściem na taras. Na poziomie pierwszym znajduje się przestronna antresola pełniąca funkcję domowej biblioteczki. Przez przeszklony łącznik można znaleźć się w sypialni o dużej powierzchni, a górską panoramę można oglądać przez kunsztowną lukarnę. Warto zapoznać się z innymi projektami budynków w górach np. Dom Baby Jagi czy nowoczesna chata w Czechach.

 

Zobacz galerię zdjęć projektu domu

Dom w Ustroniu – metryczka projektu domu

Typ projektu: architektura mieszkaniowa

Projekt: Z3Z Architekci

Zespół projektowy: Natalia Morytko, Mateusz Zajkowski

Lokalizacja: Ustroń

Powierzchnia: 351 m2

Projekt: 2021

Status: w trakcie realizacji

Źródło: z3zarchitekci.pl

 


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Domu

Amfiteatr im. I.J. Paderewskiego w Koszalinie - przebudowa z szacunkiem
Amfiteatr im. I.J. Paderewskiego w Koszalinie - przebudowa z szacunkiem

Amfiteatr im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koszalinie został wybudowany w 1973 roku według projektu ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

Żółty krokodyl. Niezwykłe przedszkole KIDO w Aleksandrowie Łódzkim – prezentacja online i wywiad z architektami
Żółty krokodyl. Niezwykłe przedszkole KIDO w Aleksandrowie Łódzkim – prezentacja online i wywiad z architektami

Żółty krokodyl – to właśnie widzą w tej bryle dzieci. Dorośli dostrzegają w pilastym dachu echo fabr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera