Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Niezwykły dom w górach

 

Czas czytania: ~3 min


Niezwykły dom w górach, nazwany Domem Baby Jagi, zaprojektowali Wojciech Gajewski, Łukasz Gniewek i Bartłomiej Popiela z pracowni Pole Architekci.

 

oATmxZwXU38TgfxFVojzKUshAxA5E3uMIiL1pm9on4vnOc4hntBk0vzYjTfP_dom-baby-jagi07.jpg

Niezwykły dom w górach, nazwany Domem Baby Jagi, zaprojektowali Wojciech Gajewski, Łukasz Gniewek i Bartłomiej Popiela z pracowni Pole Architekci. Zlokalizowany jest w małej wiosce Rzepiska, położonej w pobliżu najbardziej znanych polskich kurortów wypoczynkowo-rekreacyjnych: Zakopanego i Białki Tatrzańskiej. Choć lokalizacja miała wpływ na kształt budynku, dom powstał jako prototyp systemowego domu rekreacyjnego. A więc takiego, który potencjalny użytkownik mógłby łatwo ustawić w dowolnie wybranym miejscu.

UaEhjYIIVzc7Vr2P7pimZN7SGmdUFcxs3YIc7HJtPkLtJAYAOrK2PFWB872B_dom-baby-jagi10.jpg
51okbG6onoLUljcNg54uArnQI1vrcpPPHZfmYvmwj0xdpgjtZVuoUD3OqlKe_dom-baby-jagi09.jpg

Niezwykły dom w górach ma niewielki metraż, prostą konstrukcję, klarowną formę. Wojciech Gajewski, Łukasz Gniewek i Bartłomiej Popiela słusznie uznali, że w przypadku takiego obiektu jego urok tkwi w bezpretensjonalnej prostocie. I mieli chyba rację, bo ich projekt cieszy się dużym zainteresowaniem. Tak samo zresztą, jak powstały niedawno projekt mobilnego domku letniskowego Light House projektu biura Marek+Sikora Architektura. Wiele pozytywnych recenzji zebrała także rozbudowa doskonale każdemu Polakowi znanego domku letniskowego typu „brda”. Coraz więcej z nas docenia walory lekkich, prostych budynków, które łatwo można posadowić w malowniczej okolicy.

Gex6kFU4UKQrWwOV1l7zufGM4Y7pgNMm07tUs00goiZFsCa5xf84I63F7vLh_dom-baby-jagi08.jpg
jHLsaDn7R9ULoFttcKWha8sXcZgWIKotQRUWojdoIhvpzhQGLNSzWeQVkocF_dom-baby-jagi06.jpg

Niezwykły dom w górach projektu biura Pole Architekci został zaprojektowany tak, aby nie tylko był mimo niewielkiego metrażu wygodny, ale też by pozwalał mieszkańcom pozostawać w kontakcie z otoczeniem, z naturą dookoła. Dom ma podstawę o powierzchni 25 m2, w najwyższym miejscu sięga zaś pięciu metrów. W całości został wykonany z drewna. „Surowe deski, którymi wykończone są elewację i dach, nawiązują do górskiego szałasu” - mówią architekci. Nie znaczy to jednak, że dom ma staromodny kształt. Dzięki nietypowej formie dachu (kalenica została poprowadzona po przekątnej domu), a także dzięki szklanej fasadzie budynek ma nowoczesną formę, nie pozostawiającą wątpliwości, że powstał w XXI wieku.

dSfEzrFIoaMJrfn4MnavivQuwp6nv19Bys7XLbwxtRBiItsKn8HPZ9IWJI5t_dom-baby-jagi05.jpg
YUiBMsTb0xchOPKfhkwpe8EOyZuSi2ER4RaOPBEoR9jWoEBxDnjTWbfiwqCh_dom-baby-jagi04.jpg

Niezwykły dom w górach wyposażono w drewniane wrota. Dzięki nim pod nieobecność lokatorów budynek jest całkowicie zamknięty – a więc bezpieczny, zaś w czasie ich pobytu wrota odsłaniają szklaną fasadę, która otwiera całe wnętrze domu na otoczenie. („Wrota mogą zmieniać stopień otwarcia w zależności od potrzeb użytkownika. Poprzez otwarcie do kąta 90 stopni, drzwi chronią także taras przed wiatrem i chłodem” – zaznaczają w autorskim opisie architekci). Co ważne – mimo niewielkich rozmiarów i prostej konstrukcji dom można użytkować przez cały rok. Jest tu otwarty salon z kominkiem, jest kuchnia i łazienka, a także sypialnia na antresoli. Dom Baby Jagi stanął w wyjątkowo malowniczym miejscu – na tatrzańskim zboczu, pod lasem, tak, że po otwarciu wrót przez szklaną fasadę roztacza się widok na góry. Ale jak zapewniają projektanci, dzięki modułowej konstrukcji budynek jest łatwy i szybki w montażu – na przygotowanej uprzednio działce można go postawić w zaledwie kilka dni. Tym samym każdy może swój Domek Baby Jagi postawić tam, gdzie zechce.

3YGo4tXeT6u7QRwh3BeNS75XSXwDFRbloZaYqy7quELlc3Zl99gIJ8gzGFFE_dom-baby-jagi03.jpg
AX3SmMEELrjMtABFlcGFeZErGDh6bEumCD4gsM5snFf3KEFlYeIYX5w6Ssh8_dom-baby-jagi02.jpg
uyu7I3Phb0jATCAmfLZn7PiXFItLfAMDBhrm3AnMcY5KdBZ1FzjbFyjPf3Jm_dom-baby-jagi01.jpg

Dom Baby Jagi – chatka rekreacyjna
Lokalizacja: Rzepiska
Inwestor: Jaga Brzosko
Projektanci: Pole Architekci, Wojciech Gajewski, Łukasz Gniewek, Bartłomiej Popiela
Projekt: 2015
Powierzchnia: 35 m2
Status: zrealizowany
Zdjęcia: Wojciech Bulas, Tomasz Ustupski, dzięki uprzejmości pracowni Pole Architekci, polearchitekci.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Osiedle z plisowanych segmentów
Osiedle z plisowanych segmentów

Budowa Południowej Obwodnicy Warszawy wraz z mostem łączącym dwa brzegi Wisły na południowych obrzeż ...

Projekt Jurajskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałpolska
Projekt Jurajskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałpolska

Pod koniec lipca 2022 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na projekt Jurajskiego Cent ...

Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.
Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.

Warszawa z roku na rok wzbogaca się o nowe kwartały zabudowy. Choć stolica jest dziś już dość gęsto ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera