Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zielona wizja dla Warszawy

 

Czas czytania: ~ 3 min


„Zależy nam na tym, by Nowe Centrum Warszawy było eleganckie, spójne, a przy tym przyjazne, bezpieczne, zielone i pełne życia, odpowiadające na potrzeby i styl życia warszawianek i warszawiaków. Nowe Centrum Warszawy ma być żywe, pełne usług zlokalizowanych w parterach budynków, sklepów, kawiarni czy restauracji z ogródkami. Lepsza jakość centrum to też zdrowie nas wszystkich: czyste powietrze, cień latem, dużo zieleni” – mówił o wielkiej wizji przemiany centrum stolicy prezydent Rafał Trzaskowski. Konkurs na projekt zagospodarowania przestrzeni publicznej w rejonie ulic Złotej i Zgoda jest częścią tej koncepcji.

 

Projekt pod nazwą Nowe Centrum Warszawy jest ogromnym przedsięwzięciem, który ma szansę odmienić jakość życia w śródmieściu stolicy, a podobnych planów podejmują się także władze innych miast, np. Mysłowic, Izabelina, Myszkowa.

 

Projekty nadesłane na konkurs na nową koncepcję przestrzeni ulic Zgoda i Złotej w Warszawie oceniało jury w składzie: Marlena Happach, Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego; Wojciech Wagner, Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego; Jan Maciej, Chmielewski Towarzystwo Urbanistów Polskich; Tamás Dombi, Biuro Zarządzania Ruchem Drogowym; Sławomir Gzell, Sędzia SARP; Elżbieta Jóźwik, Dzielnica Śródmieście - Urząd m.st. Warszawy; Stanisław Kosewski, Sędzia Społeczny – Rada Osiedla Centrum; Michał Krasucki, Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków; Michał Olszewski, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy; Łukasz Puchalski, Zarząd Dróg Miejskich; Anna Stasiewicz, Zarząd Terenów Publicznych; Michał Tatjewski, Sędzia SARP; Monika Wróbel, Architekt. Zarząd Dróg Miejskich zaprosi teraz autorów najlepszej pracy do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. Zwycięzcy na podstawie pracy konkursowej przygotują dokumentację projektową. Odpowiadać też będą za nadzory. Rozpoczęcie inwestycji jest planowane wstępnie na 2023 rok. 

 

Kto zaprojektuje Nowe Centrum Warszawy?

Pierwszą nagrodę w konkursie na projekt zagospodarowania przestrzeni publicznej w rejonie ulic Złotej i Zgoda w ramach programu Nowe Centrum Warszawy otrzymała pracownia RS Architektura Krajobrazu Dorota Rudawa z Konstancina-Jeziornej. Jak podkreślili przedstawiciele sądu konkursowego, zwycięska praca była spójna stylistycznie w całym zakresie opracowania. „Autorzy zaproponowali właściwy podział na strefy, które mimo przypisanych im różnych funkcji łączą się czytelnie w jednolitą, powiązaną przestrzennie całość. Trafne rozwiązania przestrzenne uzupełnia starannie dopracowany detal. Sąd konkursowy docenił konsekwentne wykorzystanie zieleni wysokiej jako spajającego elementu kształtowania przestrzeni publicznych, z jednoczesną dbałością o piętrowość kompozycji roślinnej i podkreśleniem osi ulic oraz placów, w szczególności ulicy Zgoda. Uwagę zwraca przemyślany sposób letniego i zimowego funkcjonowania  przestrzeni publicznych, np. możliwość używania lustra wody zimą. Pracę wyróżniają najlepiej zaprojektowane obszary z zakresu studialnego konkursu. Na uznanie zasłużyły w szczególności koncepcje zagospodarowania ciągów ulic Moniuszki, Jasnej oraz Pasażu Wiecha”.

Druga nagroda w konkursie na nowe wcielenie obecnie zdegradowanej przestrzeni okolic ulic Złotej i Zgoda trafiła do pracowni Jaz+Architekci Żmijewski Jaworski z Warszawy. Tę pracę doceniono m.in. za podkreślenie rangi osi Pałacu Kultury i Nauki w  kompozycji przestrzeni, za nawiązanie do śródmiejskiego, wielofunkcyjnego i gwarnego charakteru terenu, za wyraźny podział na cztery główne przestrzenie publiczne o zróżnicowanych funkcjach i charakterze oraz podkreślenie indywidualnych cech tych przestrzeni.

Projekt Nowego Centrum Warszawy

II nagroda: Jaz+Architekci Żmijewski Jaworski z Warszawy

W konkursie przyznano dwie równorzędne trzecie nagrody. Jedna przypadła zespołowi w składzie: Patryk Gwiazda, Dawid Jarosz i Przemysław Tymoszuk z Warszawy m.in. za bogaty i przemyślany program funkcjonalny, zastosowanie kwitnących gatunków drzew oraz propozycję wprowadzenia sztuki w przestrzeń publiczną druga – pracowni Juvenes-Projekt z Warszawy m.in. za pomysł patio z drzewami o koronach widocznych z poziomu chodnika prowadzących do tunelu zaadaptowanego na klub muzyczny lub galerię sztuki oraz osi wodnej poprowadzonej pod Domem pod Orłami oraz wyeksponowanie przedwojennego przebiegu ulic z zastosowaniem historycznego bruku i przewidzenie użycia materiałów, które mogą zostać odkryte podczas budowy.

Projekt Nowego Centrum Warszawy

III nagroda równorzędna: Patryk Gwiazda, Dawid Jarosz i Przemysław Tymoszuk z Warszawy

Projekt Nowego Centrum Warszawy

III nagroda równorzędna: Juvenes-Projekt z Warszawy

Wyróżnienie w konkursie otrzymała pracownia S&P Architektura Krajobrazu z Otmuchowa. Doceniono ją m.in. za ciekawe rozwiązanie połączenia przestrzeni ul. Złotej z przestrzenią po tunelu, w tym zastosowanie kurtyny wodnej.

Projekt Nowego Centrum Warszawy

Wyróżnienie: S&P Architektura Krajobrazu z Otmuchowa

Źródło: architektura.um.warszawa.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Przestrzeń Publiczna , Przestrzeń Miejska , Projekt Architektoniczny , Wyniki Konkursu Architektonicznego

Antonio Gaudi będzie świętym?
Antonio Gaudi będzie świętym?

Kilka dni temu papież Franciszek zaaprobował dekret o heroiczności cnót hiszpańskiego architekta Ant ...

Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024

Znamy wyniki głosowania internautów w ramach siedemnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. ...

Ceglane dworce odzyskują blask
Ceglane dworce odzyskują blask

Na chwilę przed wielkanocnymi podróżami świątecznymi prezentujemy kolejne dwa budynki dworcowe, któr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera