Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zielona wizja dla Warszawy

 

Czas czytania: ~3 min


„Zależy nam na tym, by Nowe Centrum Warszawy było eleganckie, spójne, a przy tym przyjazne, bezpieczne, zielone i pełne życia, odpowiadające na potrzeby i styl życia warszawianek i warszawiaków. Nowe Centrum Warszawy ma być żywe, pełne usług zlokalizowanych w parterach budynków, sklepów, kawiarni czy restauracji z ogródkami. Lepsza jakość centrum to też zdrowie nas wszystkich: czyste powietrze, cień latem, dużo zieleni” – mówił o wielkiej wizji przemiany centrum stolicy prezydent Rafał Trzaskowski. Konkurs na projekt zagospodarowania przestrzeni publicznej w rejonie ulic Złotej i Zgoda jest częścią tej koncepcji.

 

Projekt pod nazwą Nowe Centrum Warszawy jest ogromnym przedsięwzięciem, który ma szansę odmienić jakość życia w śródmieściu stolicy, a podobnych planów podejmują się także władze innych miast, np. Mysłowic, Izabelina, Myszkowa.

 

Projekty nadesłane na konkurs na nową koncepcję przestrzeni ulic Zgoda i Złotej w Warszawie oceniało jury w składzie: Marlena Happach, Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego; Wojciech Wagner, Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego; Jan Maciej, Chmielewski Towarzystwo Urbanistów Polskich; Tamás Dombi, Biuro Zarządzania Ruchem Drogowym; Sławomir Gzell, Sędzia SARP; Elżbieta Jóźwik, Dzielnica Śródmieście - Urząd m.st. Warszawy; Stanisław Kosewski, Sędzia Społeczny – Rada Osiedla Centrum; Michał Krasucki, Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków; Michał Olszewski, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy; Łukasz Puchalski, Zarząd Dróg Miejskich; Anna Stasiewicz, Zarząd Terenów Publicznych; Michał Tatjewski, Sędzia SARP; Monika Wróbel, Architekt. Zarząd Dróg Miejskich zaprosi teraz autorów najlepszej pracy do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. Zwycięzcy na podstawie pracy konkursowej przygotują dokumentację projektową. Odpowiadać też będą za nadzory. Rozpoczęcie inwestycji jest planowane wstępnie na 2023 rok. 

 

Kto zaprojektuje Nowe Centrum Warszawy?

Pierwszą nagrodę w konkursie na projekt zagospodarowania przestrzeni publicznej w rejonie ulic Złotej i Zgoda w ramach programu Nowe Centrum Warszawy otrzymała pracownia RS Architektura Krajobrazu Dorota Rudawa z Konstancina-Jeziornej. Jak podkreślili przedstawiciele sądu konkursowego, zwycięska praca była spójna stylistycznie w całym zakresie opracowania. „Autorzy zaproponowali właściwy podział na strefy, które mimo przypisanych im różnych funkcji łączą się czytelnie w jednolitą, powiązaną przestrzennie całość. Trafne rozwiązania przestrzenne uzupełnia starannie dopracowany detal. Sąd konkursowy docenił konsekwentne wykorzystanie zieleni wysokiej jako spajającego elementu kształtowania przestrzeni publicznych, z jednoczesną dbałością o piętrowość kompozycji roślinnej i podkreśleniem osi ulic oraz placów, w szczególności ulicy Zgoda. Uwagę zwraca przemyślany sposób letniego i zimowego funkcjonowania  przestrzeni publicznych, np. możliwość używania lustra wody zimą. Pracę wyróżniają najlepiej zaprojektowane obszary z zakresu studialnego konkursu. Na uznanie zasłużyły w szczególności koncepcje zagospodarowania ciągów ulic Moniuszki, Jasnej oraz Pasażu Wiecha”.

Druga nagroda w konkursie na nowe wcielenie obecnie zdegradowanej przestrzeni okolic ulic Złotej i Zgoda trafiła do pracowni Jaz+Architekci Żmijewski Jaworski z Warszawy. Tę pracę doceniono m.in. za podkreślenie rangi osi Pałacu Kultury i Nauki w  kompozycji przestrzeni, za nawiązanie do śródmiejskiego, wielofunkcyjnego i gwarnego charakteru terenu, za wyraźny podział na cztery główne przestrzenie publiczne o zróżnicowanych funkcjach i charakterze oraz podkreślenie indywidualnych cech tych przestrzeni.

Projekt Nowego Centrum Warszawy

II nagroda: Jaz+Architekci Żmijewski Jaworski z Warszawy

W konkursie przyznano dwie równorzędne trzecie nagrody. Jedna przypadła zespołowi w składzie: Patryk Gwiazda, Dawid Jarosz i Przemysław Tymoszuk z Warszawy m.in. za bogaty i przemyślany program funkcjonalny, zastosowanie kwitnących gatunków drzew oraz propozycję wprowadzenia sztuki w przestrzeń publiczną druga – pracowni Juvenes-Projekt z Warszawy m.in. za pomysł patio z drzewami o koronach widocznych z poziomu chodnika prowadzących do tunelu zaadaptowanego na klub muzyczny lub galerię sztuki oraz osi wodnej poprowadzonej pod Domem pod Orłami oraz wyeksponowanie przedwojennego przebiegu ulic z zastosowaniem historycznego bruku i przewidzenie użycia materiałów, które mogą zostać odkryte podczas budowy.

Projekt Nowego Centrum Warszawy

III nagroda równorzędna: Patryk Gwiazda, Dawid Jarosz i Przemysław Tymoszuk z Warszawy

Projekt Nowego Centrum Warszawy

III nagroda równorzędna: Juvenes-Projekt z Warszawy

Wyróżnienie w konkursie otrzymała pracownia S&P Architektura Krajobrazu z Otmuchowa. Doceniono ją m.in. za ciekawe rozwiązanie połączenia przestrzeni ul. Złotej z przestrzenią po tunelu, w tym zastosowanie kurtyny wodnej.

Projekt Nowego Centrum Warszawy

Wyróżnienie: S&P Architektura Krajobrazu z Otmuchowa

Źródło: architektura.um.warszawa.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Przestrzeń Publiczna, Przestrzeń Miejska, Projekt Architektoniczny, Wyniki Konkursu Architektonicznego

Hanza Tower - wielofunkcyjna wieża
Hanza Tower - wielofunkcyjna wieża

24 piętra mieszkalne, cztery biurowe, trzy konferencyjne, dwie handlowo-usługowe, a pod ziemią trzy ...

E-konferencja: Fasady i prefabrykacja
E-konferencja: Fasady i prefabrykacja

Fasady to elementy budynków, które są widoczne z zewnątrz i stanowią jego pierwszą i najważniejszą w ...

Zgłoś realizację do Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022
Zgłoś realizację do Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022

Grupa Sztuka Architektury zaprasza do udziału w XV edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL, któreg ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera