Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Centrum Mysłowic się zmieni – wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~2 min


Konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej części centrum Mysłowic organizowało Miasto Mysłowice działające poprzez Miejski Zarząd Gospodarki Komunalnej w Mysłowicach, zaś jego organizatorem wykonawczym było Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Katowice. Sąd konkursowy spośród nadesłanych prac wybrał laureatów drugiej nagrody, przyznał także trzy wyróżnienia równorzędne. W konkursie nie przyznano pierwszej nagrody.

 

Konkurs architektoniczny na projekt części centrum Mysłowic był dwuetapowy, a jego celem – jak można było się dowiedzieć z regulaminu – było nie tylko znalezienie najciekawszych rozwiązań przestrzennych dla poszczególnych fragmentów ujętego w opracowaniu terenu, ale i najlepszej koncepcji dla fragmentu centrum miasta, która stanie się przedmiotem realizacji polityki przestrzennej na przestrzeni 20-30 lat. Konkursów architektonicznych, w których władze samorządowe poszukują rozwiązań urbanistycznych dla większych obszarów centrów miast odbywa się w Polsce coraz więcej; niedawno opisywaliśmy wyniki takich prac m.in. dla Warszawy (Nowa Chmielna), Izabelina (Centrum Izabelina), Poznania (Plac Wolności) czy Złotoryi (Plac Reymonta).

 

Jury konkursu architektonicznego na projekt modernizacji części centrum Mysłowic drugą nagrodę zdecydowało się przyznać pracy, nadesłanej przez zespół w składzie: Andrzej Jaworski, Julian Żmijewski, Anna Kotowska, Martyna Kędrzyńska, Marianna Waśniewska, Joanna Bokuniewicz, Emma Zawadzka, Urszula Michalska, Zuzanna Trzcińska, Karolina Hajkowicz. Nagrodę przyznano za prawidłowe powiązania komunikacyjne, w tym połączenie śródmieścia z Przemszą i koleją, powiązanie głównych elementów sieci urbanistycznej, naziemne przejście przez ul. Krakowską. Wśród zalet projektu wymieniono dobrą granulację tkanki urbanistycznej i domknięcie kwartałów zabudowy dużą ilość stref pieszych i uspokojenie ruchu, a także rozwinięcie koncepcji kształtowania zieleni. Sąd konkursowy zwrócił także uwagę za uwzględnienie w projekcie silnego wątku ideowego związanego z tożsamością miasta opartego na muzyce.

Pierwsze wyróżnienie równorzędne przyznano pracy stworzonej przez zespół w składzie: Paweł Skóra, Marta Hirsz, Dorota Skóra. Wyróżnienie przyznano za rozwiązania urbanistyczne nawiązujące do historycznego układu zabudowy i ciekawą koncepcję ekofarmy.

Drugie wyróżnienie równorzędne otrzymał zespół w składzie: Grzegorz Pronobis, Sylwia Widzisz-Pronobis, Barbara Nawrocka, Dominika Wilczyńska, Karolina Stachura, Anna Kurianowicz, Jan Nagiel za projekt ciekawy ze względu na m.in. proekologiczne rozwiązania wykorzystujące wodę deszczową oraz powiązanie ekologii z urbanistyką.

Trzecie wyróżnienie równorzędne przyznano pracy zespołu w składzie: Agata Gorczowska, Joanna Błyszczak, Jakub Dębski, Michał Kopczyński, Michał Chrapek. Wyróżnienie przyznano za śmiałość rozwiązań projektowych i propozycję rozwiązania zieleni.

Źródło: sarp.katowice.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny, Przestrzeń Publiczna

Mała architektura dla Krakowa
Mała architektura dla Krakowa

Od 1 lipca 2022 roku obowiązuje w Krakowie tzw. uchwała krajobrazowa, według której pojawiające się ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

Żółty krokodyl. Niezwykłe przedszkole KIDO w Aleksandrowie Łódzkim – prezentacja online i wywiad z architektami
Żółty krokodyl. Niezwykłe przedszkole KIDO w Aleksandrowie Łódzkim – prezentacja online i wywiad z architektami

Żółty krokodyl – to właśnie widzą w tej bryle dzieci. Dorośli dostrzegają w pilastym dachu echo fabr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera