Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Urban Sequoia – projekt budynku pochłaniającego dwutlenek węgla

 

Czas czytania: ~2 min


W pierwszej połowie listopada 2021 roku miała miejsce konferencja klimatyczna ONZ w Glasgow (COP26). Podczas spotkania światowych przywódców został przedstawiony nowatorski projekt amerykańskiego biura architektonicznego Skidmore, Owings & Merill (SOM) noszący nazwę Urban Sequoia. Koncepcja zakłada stworzenie ekologicznego środowiska miejskiego w postaci „lasu” budynków, które pochłaniają dwutlenek węgla i produkują biomateriały.

 

Projekt wieżowca Urban Sequoia

Źródło zdjęcia: SOM

Urban Sequoia

Źródło zdjęcia: SOM

Strategie zrównoważonego budownictwa w projekcie Urban Sequoia

Według statystyk sektor budowlany wytwarza aż 40 procent globalnej emisji CO2. Projekt Urban Sequoia mógłby znacząco wpłynąć na zatrzymanie niekorzystnych zmian klimatycznych. Jak twierdzą partnerzy SOM, Chris Cooper i Ken Jackson, nowatorski pomysł można byłoby zastosować w każdym mieście na świecie, odpowiednio go dostosowując. W projekcie przewidziano skorzystanie ze strategii zrównoważonego budownictwa oraz najnowocześniejszych technologii. Koncepcja zakłada minimalizację potrzebnych materiałów budowlanych oraz zastąpienie ich produktami pochłaniającymi dwutlenek węgla. Tworzywa, o jakich mowa, to biocegła, drewno, beton konopny oraz biobeton. Dzięki zastosowaniu biomateriałów emisja dwutlenku węgla byłaby zredukowana o połowę w porównaniu z adekwatnym budynkiem zbudowanym z betonu i stali.

Urban Sequoia

Źródło zdjęcia: SOM

Urban Sequoia

Źródło zdjęcia: SOM

Miejski las pochłaniający olbrzymie ilości dwutlenku węgla

Drapacz chmur zaprojektowany przez SOM miałby wychwytywać aż do 1000 ton CO2 w ciągu roku (do przetworzenia podobnej ilości dwutlenku węgla potrzeba 48 500 drzew). Z wyliczeń architektów wynika, że po upływie 60 lat Urban Sequoia jest w stanie wchłonąć do 400 procent więcej CO2 niż jego ilość wyemitowana podczas budowy drapaczy chmur. Obliczono również, że „las” budynków byłby w stanie pochłonąć nawet 300 ton dwutlenku węgla na kilometr kwadratowy. Co ciekawe, przewidziane w projekcie algi oraz biomasa tworzące elewację budynku stałyby się źródłem biopaliwa wykorzystywanego do zasilania samochodów i systemów grzewczych. Pobrany z powietrza dwutlenek węgla wraz z biomasą posłużyłby do produkcji biomateriałów przeznaczonych do budowy rur, chodników oraz dróg.

Na razie autorzy nowatorskiej koncepcji nie zdradzili szczegółów technicznych ani nie podali daty wprowadzenia projektu w życie. Innowacyjny koncept jest poniekąd zbieżny z wizją przyszłości przedstawioną w tegorocznym konkursie Redesign the World.

 

Źródło: SOM


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Wieżowca, Obiekty Zagraniczne, Ekologia

Hanza Tower - wielofunkcyjna wieża
Hanza Tower - wielofunkcyjna wieża

24 piętra mieszkalne, cztery biurowe, trzy konferencyjne, dwie handlowo-usługowe, a pod ziemią trzy ...

E-konferencja: Fasady i prefabrykacja
E-konferencja: Fasady i prefabrykacja

Fasady to elementy budynków, które są widoczne z zewnątrz i stanowią jego pierwszą i najważniejszą w ...

Zgłoś realizację do Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022
Zgłoś realizację do Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022

Grupa Sztuka Architektury zaprasza do udziału w XV edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL, któreg ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera