Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zmarł Stanisław Deńko

 

Czas czytania: ~2 min


29 listopada 2021 roku w wieku 78 lat zmarł ceniony krakowski architekt, Stanisław Deńko. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, przez całe zawodowe życie godził pracę projektową z działalnością publiczną i edukacyjną, miał na koncie wiele lat pracy dla Urzędu Miasta Krakowa i dla macierzystej uczelni.

 

Odszedł Stanisław Deńko

Stanisław Deńko

Odszedł ważny architekt

W 2016 roku Stanisław Deńko otrzymał Honorową Nagrodę SARP, najważniejszy laur, jaki w Polsce może za całokształt twórczości dostać architekt. Przyznające nagrodę SARP podkreśliło, że Stanisław Deńko uhonorowany nią został „za wieloletnią wybitną twórczość w dziedzinie sztuki architektury oraz charyzmatyczną działalność na polu dydaktyki”. Warto dodać, że Deko był wykładowcą nie tylko w Krakowie, uczył również w College of Architecture na University of Tennessee w Knoxville.

Odszedł Stanisław Deńko

Alma Tower fot. Marcin Czechowicz

Odszedł Stanisław Deńko

Biurowiec Krakowski Park Technologiczny fot. Wojciech Kryński

Od chwili obronienia dyplomu w 1967 roku do roku 2000 pracował w Instytucie Urbanistyki i Planowania Przestrzennego Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej kierowanym przez prof. Witolda Cęckiewicza; z tym samym architektem zaprojektował jedno ze swoich ważniejszych dzieł, polską ambasadę  w New Delhi. Stanisław Deńko był wykładowcą, ale działał także w SARP (był m.in. wiceprezesem krakowskiego oddziału) i w Małopolskiej Okręgowej Izbie Architektów (był m.in. zastępcą przewodniczącego Rady MPOIA). W latach 1995-99 Stanisław Deńko był Architektem Miasta Krakowa (uprzednio wygrawszy konkurs na to stanowisko).

Odszedł Stanisław Deńko

Cricoteka fot. Inigo Bujedo Aguirre

Odszedł Stanisław Deńko

Dom w Burowie fot. Wojciech Kryński

Poznaj dorobek Stanisława Deńki

W 1981 roku jako starszy wykładowca Politechniki Krakowskiej objął funkcję kierownika Akademickiej Pracowni Architektury (APA) w ramach spółdzielni „Żaczek” przy Politechnice Krakowskiej, która była jedną z pierwszych w kraju quasi-samodzielnych pracowni architektonicznych. W 1993 roku Deńko założył autorską pracownię „Wizja” Sp. z o.o., w ramach której realizuje swoje najważniejsze projekty. Są wśród nich: rozbudowa Terminalu Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach (we współpracy z biurem architektonicznym APA – Czech, Duliński, Wróbel), supermarket Auchan w Sosnowcu, Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W roku 2006 „Wizja” Sp. z o.o nawiązuje współpracę z biurem nsMoonStudio i w ramach powstałego w ten sposób IQ Konsorcjum realizuje w Krakowie m.in. zespół zabudowy mieszkaniowo-usługowej Angel City przy ul. Pawiej, budynek biurowy dla siedziby KPT w Czyżynach, budynek biurowy Alma Tower czy wreszcie Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA.

Odszedł Stanisław Deńko

Terminal II fot. Wojciech Kryński

Odszedł Stanisław Deńko

Willa Miejska fot. Stanisław Deńko

Środowisko utraciło wspaniałego Kolegę, skromnego i życzliwego, szanującego innych, niezwykle prawego  Człowieka, aktywnego w działaniach na rzecz polskiej architektury, animatora wielu przedsięwzięć służących podnoszeniu jakości środowiska zbudowanego, wychowawcę wielu pokoleń architektów” – napisano we wspomnieniu przygotowanym przez SARP po śmierci krakowskiego architekta.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Słynny Architekt

Hanza Tower - wielofunkcyjna wieża
Hanza Tower - wielofunkcyjna wieża

24 piętra mieszkalne, cztery biurowe, trzy konferencyjne, dwie handlowo-usługowe, a pod ziemią trzy ...

E-konferencja: Fasady i prefabrykacja
E-konferencja: Fasady i prefabrykacja

Fasady to elementy budynków, które są widoczne z zewnątrz i stanowią jego pierwszą i najważniejszą w ...

Zgłoś realizację do Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022
Zgłoś realizację do Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022

Grupa Sztuka Architektury zaprasza do udziału w XV edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL, któreg ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera