Poznaj dorobek Stanisława Deńki - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zmarł Stanisław Deńko

 

Czas czytania: ~2 min


29 listopada 2021 roku w wieku 78 lat zmarł ceniony krakowski architekt, Stanisław Deńko. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, przez całe zawodowe życie godził pracę projektową z działalnością publiczną i edukacyjną, miał na koncie wiele lat pracy dla Urzędu Miasta Krakowa i dla macierzystej uczelni.

 

Odszedł Stanisław Deńko

Stanisław Deńko

Odszedł ważny architekt

W 2016 roku Stanisław Deńko otrzymał Honorową Nagrodę SARP, najważniejszy laur, jaki w Polsce może za całokształt twórczości dostać architekt. Przyznające nagrodę SARP podkreśliło, że Stanisław Deńko uhonorowany nią został „za wieloletnią wybitną twórczość w dziedzinie sztuki architektury oraz charyzmatyczną działalność na polu dydaktyki”. Warto dodać, że Deko był wykładowcą nie tylko w Krakowie, uczył również w College of Architecture na University of Tennessee w Knoxville.

Odszedł Stanisław Deńko

Alma Tower fot. Marcin Czechowicz

Odszedł Stanisław Deńko

Biurowiec Krakowski Park Technologiczny fot. Wojciech Kryński

Od chwili obronienia dyplomu w 1967 roku do roku 2000 pracował w Instytucie Urbanistyki i Planowania Przestrzennego Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej kierowanym przez prof. Witolda Cęckiewicza; z tym samym architektem zaprojektował jedno ze swoich ważniejszych dzieł, polską ambasadę  w New Delhi. Stanisław Deńko był wykładowcą, ale działał także w SARP (był m.in. wiceprezesem krakowskiego oddziału) i w Małopolskiej Okręgowej Izbie Architektów (był m.in. zastępcą przewodniczącego Rady MPOIA). W latach 1995-99 Stanisław Deńko był Architektem Miasta Krakowa (uprzednio wygrawszy konkurs na to stanowisko).

Odszedł Stanisław Deńko

Cricoteka fot. Inigo Bujedo Aguirre

Odszedł Stanisław Deńko

Dom w Burowie fot. Wojciech Kryński

Poznaj dorobek Stanisława Deńki

W 1981 roku jako starszy wykładowca Politechniki Krakowskiej objął funkcję kierownika Akademickiej Pracowni Architektury (APA) w ramach spółdzielni „Żaczek” przy Politechnice Krakowskiej, która była jedną z pierwszych w kraju quasi-samodzielnych pracowni architektonicznych. W 1993 roku Deńko założył autorską pracownię „Wizja” Sp. z o.o., w ramach której realizuje swoje najważniejsze projekty. Są wśród nich: rozbudowa Terminalu Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach (we współpracy z biurem architektonicznym APA – Czech, Duliński, Wróbel), supermarket Auchan w Sosnowcu, Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W roku 2006 „Wizja” Sp. z o.o nawiązuje współpracę z biurem nsMoonStudio i w ramach powstałego w ten sposób IQ Konsorcjum realizuje w Krakowie m.in. zespół zabudowy mieszkaniowo-usługowej Angel City przy ul. Pawiej, budynek biurowy dla siedziby KPT w Czyżynach, budynek biurowy Alma Tower czy wreszcie Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA.

Odszedł Stanisław Deńko

Terminal II fot. Wojciech Kryński

Odszedł Stanisław Deńko

Willa Miejska fot. Stanisław Deńko

Środowisko utraciło wspaniałego Kolegę, skromnego i życzliwego, szanującego innych, niezwykle prawego  Człowieka, aktywnego w działaniach na rzecz polskiej architektury, animatora wielu przedsięwzięć służących podnoszeniu jakości środowiska zbudowanego, wychowawcę wielu pokoleń architektów” – napisano we wspomnieniu przygotowanym przez SARP po śmierci krakowskiego architekta.


Podepnij swój artykuł

tagi

Słynny Architekt

In/Out House - dom otoczony betonowym murem
In/Out House - dom otoczony betonowym murem

W Krakowie zrealizowano interesujący projekt, którego cechą charakterystyczną jest betonowy mur okal ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu
Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu

Zwycięzcą konkursu Salon Architektury 2021 była Kaplica Ostatniego Pożegnania, projekt Jakuba Turbas ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera