Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard

 

Czas czytania: ~2 min


Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda to doskonałe wprowadzenie do zagadnień wykorzystania we współczesnym projektowaniu architektonicznym odkryć współczesnych neuronauk oraz psychologii. Zapraszamy na premierę książki połączoną z dyskusją, w której wezmą udział red. nacz. Grupy Sztuka Architektury Krzysztof Sołoducha, Natalia Olszewska, teoretyk i praktyk w zakresie zastosowania neuronauk i danych naukowych w projektowaniu architektonicznym, Katarzyna Makaruk, tłumaczka książki oraz Igor Kaźmierczak z pracowni S3NS Architektura. Transmisja live na kanale YouTube, FB i LinkedIn odbędzie się 10 grudnia 2021 o godz. 11:00.

 

Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego

Oddajemy do Państwa rąk książkę, która wprawdzie nie może się poszczycić pełną aktualnością – jej pierwsze wydanie ukazało się w 2015 roku, ale kompensują to na pewno lekkość z jaką autor prowadzi nas po meandrach trudnej dziedziny jaką jest nauka o umyśle w jej specyficznym zastosowaniu do architektury oraz żywy język, którym się posługuje. Po zakończeniu redakcyjnej pracy nad tą pozycją, pomijając ogrom szczegółowych problemów i zagadnień w niej poruszonych, nasuwają się dwie refleksje.

 

Po pierwsze zawarte w tytule słowo serce pokazuje, jak ważną rolę w kreowaniu przyjaznej przestrzeni odgrywają emocje. Ich rola w systemie poznawczym człowieka w tej chwili jest bardzo doceniana. Liczne eksperymenty i badania potwierdzają, jak bardzo emocje związane są z racjonalnością oraz jak wielką rolę odgrywają w procesie odbioru architektury przez użytkownika.

 

Po drugie – co jeszcze ważniejsze - ciekawe wydają się szczególnie refleksje, które można napotkać pod koniec książki. Wskazano tam na pewną sprzeczność oraz napięcie pomiędzy próbami wykorzystania do projektowania architektury takich osiągnięć współczesnej nauki, jak sztuczna inteligencja, informatyka czy teoria umysłu, a artystycznym charakterem zawodu architekta, któremu przysługuje twórcza wolność. Projektanci architektury z pewną obawą o swój status patrzą na próby obiektywizacji ich pracy oraz ograniczenie swobody decyzji - szczególnie w zakresie formy. To napięcie hamuje też budowę narzędzi wspomagających projektowanie, które nakierowane są zmaksymalizowanie przez projektanta roli potrzeb i oczekiwań użytkownika już na bardzo wczesnym etapie powstawania projektu.

 

Wydając książkę pt. „Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego” mamy nadzieję na odmitologizowanie tego problemu. Sztuczna inteligencja, informatyka, nauki o umyśle, neuroestetyka powinny wspomagać pracę projektanta w imię zadowolenia klienta, a nie zastępować go w procesie projektowym. Powinniśmy więc szukać mostów, a nie je burzyć. 

 

Zapraszamy na nasz kanał YouTube, Facebook i LinkedIn. Oglądaj na żywo!

 

Kup książkę architektoniczną w naszej księgarni KSA24 Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Książka Architektoniczna, Książka Dla Architektów, Książka Dla Studentów Architektury, Książka O Architekturze, Wydarzenia Dla Architektów, Wydarzenie Architektoniczne

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Webinaria dla architektów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera