Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Pałac Hatzfeldów ma być odbudowany

 

Czas czytania: ~2 min


W listopadzie 2021 roku w mediach pojawiła się informacja o tym, że wrocławski magistrat sprzedał pozostałości Pałacu Hatzfeldów wraz z pawilonem, w którym do niedawna działała galeria BWA Wrocław. Cena wywoławcza za nieruchomość przy ul. Wita Stwosza 32 wynosiła 37,8 mln zł. Do przetargu stanęły trzy firmy, z których komisja przetargowa wybrała ofertę Rafin sp. z.o.o. Za budynek zapłaciła ona 37,9 mln zł.

 

Projekt Pałacu Hatzfeldów

Stan obecny

Projekt Pałacu Hatzfeldów

Odbudowa zabytku

We Wrocławiu realizowanych jest bardzo wiele projektów, związanych z zachowanymi reliktami architektury historycznej, modernizuje się tu zabytki, przebudowuje obiekty sprzed wieków. Wśród przykładów można wymienić Centrum Aktywności Lokalnej, Concordia Design czy jedną ze staromiejskich kamienic.

Projekt Pałacu Hatzfeldów

Nowy właściciel pozostałości Pałacu Hatzfeldów chce rozebrać pochodzący z lat 60. pawilon i budowli przywrócić jej pierwotny wygląd. To zadanie karkołomne, kontrowersyjne i ryzykowne, szczególnie jeśli spojrzeć na efekty podobnych przedsięwzięć (np. Zamek Przemysła w Poznaniu). Pałac Hatzfeldów powstał w XVIII wieku i był jednym wyżej cenionych budynków w mieście; wśród projektujących tę bryłę architektów znalazł się Carl Gotthard Langhans, uważany za jednego z najzdolniejszych architektów projektujących w stylu klasycystycznym. Z cennej bryły w wyniku wojennych zniszczeń ocalało jednak niewiele, w tym fragmenty wnętrz, murów, schodów, a przede wszystkim ozdobny portyk.

Projekt Pałacu Hatzfeldów

Projekt hotelu w pałacu

I właśnie w oparciu o te zachowane relikty pracownia GREG Architekci przygotowała projekt „odbudowy” XVIII-wiecznego pałacu. W projektowanym obiekcie ma się znaleźć pięciogwiazdkowy hotel. Pozostałości Pałacu Hatzfeldów wpisane są do rejestru zabytków, wszystkie prace związane z tym obiektem będą więc wymagały współpracy z urzędem konserwatorskim. Wizja rekonstrukcji historycznej bryły Pałacu Hatzfeldów spotkała się z przychylną opinią komisji przetargowej, która zauważyła, że „poprzez planowane odtworzenie kubatury dawnego obiektu wraz z przywróceniem zasadniczych cech dawnego Pałacu, nowa kubatura obiektu w umiejętny sposób wkomponuje się w zastaną tkankę zabytkową podnosząc rangę tego miejsca poprzez odbudowę, rekonstrukcję Pałacu Hatzfeldów”.

 

Projekt Pałacu Hatzfeldów

Nowy właściciel Pałacu Hatzfeldów zapewnia, że prace budowlane przy tej nieruchomości rozpoczną się zapewne na przełomie 2023 i 2024 roku; obiekt ma być gotowy w 2026 roku. Spółka w odrębnej informacji prasowej, za pośrednictwem mediów oficjalnie poinformuje i przestawi pełną koncepcję architektoniczną projektu.

Projekt Pałacu Hatzfeldów
Projekt Pałacu Hatzfeldów

Przebudowa Pałacu Hatzfeldów - metrzyczka projektu architektonicznego

Lokalizacja: Wrocław, ul. Wita Stwosza

Inwestor: Rafin

Projekt architektoniczny: GREG Architekci

Projekt: 2021
Źródło: rafin-developer.pl, .wroclaw.pl

 


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Przebudowa Zabytku, Zabytek, Projekt Architektoniczny

Budynek jak czarno-biała układanka
Budynek jak czarno-biała układanka

Nowa Manufaktura to budynek mieszkalny, który powstał u zbiegu ulic Kościuszki i Pułaskiego we Wrocł ...

E-konferencja: Fasady i prefabrykacja
E-konferencja: Fasady i prefabrykacja

Fasady to elementy budynków, które są widoczne z zewnątrz i stanowią jego pierwszą i najważniejszą w ...

Zgłoś realizację do Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022
Zgłoś realizację do Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022

Grupa Sztuka Architektury zaprasza do udziału w XV edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL, któreg ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera