Nowa funkcja zabytku - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Młyny Rothera znów olśniewają

 

Czas czytania: ~2 min


Młyny Rothera – to wartościowy i ciekawy zabytek poprzemysłowy, znajdujący się w samym centrum Bydgoszczy. Przez lata zaniedbany, czekał na swoją kolej do remontu i adaptacji do nowych celów. Przez ostatnie trzy lata nad przebudową, rozbudową, modernizacją i zmianą sposobu użytkowania cennych obiektów wchodzących w skład tego zespołu pracowała firma Budimex. Prace objęły Młyn Rothera, Spichlerz Zbożowy i Spichlerz Mączny oraz Łazienki.

 

Młyny Rothera
Młyny Rothera

Efektowna przemiana zabytku

Młyny Rothera, które od kilku miesięcy zachwycają odrestaurowanymi przestrzeniami zamieniono na zlecenie władz miasta w wielofunkcyjny obiekt usługowy – ma tu powstać Park Kulturowy z placówkami edukacyjnymi, kulturalnymi i rozrywkowymi, z miejscami spotkań, kawiarniami, plenerowym kinem czy miejscem na koncerty. Młyny Rothera, położone w najpiękniejszej i najbardziej lubianej okolicy miasta, obok niegdyś obsypanej nagrodami przystani (Marina w Bydgoszczy) czy planowanej do rozbudowy siedziby Opera Nova mają się stać, jak to określają inwestorzy, „Salonem” miasta.

Młyny Rothera
Młyny Rothera

Prace nad przebudową, rozbudową oraz zmianą sposobu użytkowania Młynów Rothera w Bydgoszczy objęły szereg działań o bardzo różnym charakterze. Ze względu na to, że część tych poprzemysłowych zabudowań wykonana jest z drewna prace remontowe i modernizacyjne tak samo musiały dotyczyć elementów murowanych, stalowych, jak drewnianych. Duże znaczenie miało położenie obiektów nad wodą, co wiązało się ze skonstruowaniem m.in. izolacji przeciwwodnej. Wiele uwagi poświęcono także min. dostępności obiektów (np. zbudowano windy), ale także atrakcyjności przestrzeni na zewnątrz, w tym spektakularnym tarasom, które w ciepłych miesiącach mają tętnić życiem.

Młyny Rothera
Młyny Rothera

Nowa funkcja zabytku

Historia Młynów Rothera sięga lat 40. XIX wieku. To wtedy powstały pierwsze zabudowania, zaprojektowane przez Fryderyka Wulffa, zarządcę Bydgoskich Zakładów Młynarskich, mistrza budowy młynów. Doskonale zlokalizowane Wyspie Młyńskiej, pomiędzy rzeką Brdą i Młynówką, pozwalały na wygodny transport zboża drogą wodną. W latach 90. XX wieku jednak, w obliczu zmian w dziedzinie przemysłu, transportu i rozwoju miast, Młyny Rothera zakończyły swoją pierwotną działalność. W 2013 roku obiekt przeszedł w ręce władz miasta i teraz, poddany renowacji, będzie sukcesywnie zagospodarowywany i oddawany w użytkowanie mieszkańcom. „To piękna inwestycja, a odnowiona z pewnością stanie się wizytówką miasta i miejscem, które i mieszkańcy, i przyjezdni z chęcią będą odwiedzać” – mówi Artur Popko, Prezes Zarządu Budimex SA., firmy odpowiedzianej za przemianę Młynów Rothera. Wydaje się nawet już dziś, kiedy pomieszczenia odnowionych budynków są jeszcze puste, widać walory tego wyjątkowego zabytku.

 

Zobacz galerię zdjęć obiektu

Młyny Rothera - metryczka projektu budynku

(przebudowa, rozbudowa i zmiana sposobu użytkowania Młynu Rothera, Spichrza Zbożowego i Spichrza Mącznego oraz Łazienek na potrzeby wielofunkcyjnego obiektu usługowego)

Lokalizacja: Bydgoszcz, ul. Mennica 10
Inwestor: Miasto Bydgoszcz
Wykonawca: Budimex

Powierzchnia całkowita zespół Młyna Rothera: 14 752,15 m2

Kubatura budynku zespół Młyna Rothera: 53 930,63 m3

Powierzchnia całkowita rozbudowywanych tarasów, schodów, niecki fontanny: 3 415,60 m2

Powierzchnia użytkowa: 12 844,84 m2

Projekt: 2018
Realizacja: 2021

Wartość inwestycji: 77,6 mln zł netto

Źródło: m.budimex.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Przebudowa Zabytku, Zabytek, Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku

Miejski plac dla każdego
Miejski plac dla każdego

Dokonana przez pracownię neostudio przemiana Rynku Nowego Miasta w Wieleniu stanowi pierwszą część s ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu
Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu

Zwycięzcą konkursu Salon Architektury 2021 była Kaplica Ostatniego Pożegnania, projekt Jakuba Turbas ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera