Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Parc de La Villette w Paryżu w kontekście filozofii chôry - wykład architektoniczny

 

Czas czytania: ~2 min


Galeria Sztuki Wozownia zaprasza na wykład architektoniczny pt. Parc de La Villette w Paryżu w kontekście filozofii chôry, który organizowany jest w ramach cyklu Architektura w Wozowni. Tematem spotkania będą filozoficzne dyskusje, jakie towarzyszyły projektowaniu parku w paryskiej dzielnicy La Villette. Spotkanie online, które poprowadzi dr hab. Cezary Wąs odbędzie się 25 stycznia 2022 o godz. 18:00. Transmisja na Facebooku i YouTube Galerii Sztuki Wozownia.

 

Architektura w Wozowni

Na owe teoretyczne założenia złożyły się teksty Bernarda Tschumiego, w których autor kwestionował tradycyjne sposoby tworzenia dzieła architektury. Kolejnym etapem włączenia filozofii w proces projektowania parku był cykl dyskusji Petera Eisenmana z Jacquesem Derridą. Ich głównym tematem był problem chôry, który podjęty został przez późniejszych komentatorów i wykorzystany do interpretacji parku.

 

Park był analizowany jako przestrzeń inwencji w zakresie tworzenia nowych zasad funkcjonowania wspólnoty i demokracji. Myślenie o przyszłości politycznej może jednak przekraczać horyzont zwykłych oczekiwań. Chociaż myśl filozoficzna zawsze złączona jest z problemami współczesności, a metafizyka niekiedy splata się z bieżącą polityką, to jednocześnie do obyczajów filozofii należy także przekraczanie horyzontów i myślenie o całkowitej inności i niemożliwości. Rozważania na temat Inności przesunęły dyskusję w stronę tradycji teologii apofatycznej i współczesnych rozważań na temat wiary i religii. Parc de La Villtette zyskał wówczas nowe postsekularne znaczenia, które umożliwiają przypisanie mu funkcji świątyni Inności (L’Autre) i Niemożliwości (Impossible).

 

Wykład poprowadzi dr hab. Cezary Wąs

Adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, kustosz w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Kierownik programów badawczych: „Polska architektura sakralna XX wieku” (1997–2000), „Architektura sakralna XX wieku na Pomorzu, Dolnym i Górnym Śląsku oraz Warmii i Mazurach” (1999–2000). Kierownik sekcji polskiej międzynarodowej wystawy i wydawnictwa „Raum und Religion. Europäische Positionen im Sakralbau” (w ramach projektu finansowanego przez Unię Europejską, 2004–2005). W latach 2009–2010 uczestnik programu badawczego i wydawnictwa „Europäische Errinerungsorte” (München 2012). Autor rozprawy doktorskiej „Pomniki publiczne we Wrocławiu lat 1786-1871” (1995) i monografii: „Architektura Jože Plečnika” (2004), „Antynomie współczesnej architektury sakralnej” (2008), „Leon Podsiadły” (2012), „Architektura a dekonstrukcja. Przypadek Petera Eisenmana i Bernarda Tschumiego” (2015) oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych dotyczących architektury współczesnej w czasopismach „Sacrum et Decorum”, „Techne”, „Sobótka”, „Architectus”, „Czasopismo Techniczne – Architektura”. Zastępca redaktora naczelnego „Quart” – kwartalnika naukowego Instytutu Historii Sztuki we Wrocławiu.

 

Więcej informacji o wykładzie architektonicznym znajdziesz na stronie organizatora.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wykład Architektoniczny, Wykład Dla Architektów, Wykład Dla Studentów Architektury

Architektura dla kultury ludowej
Architektura dla kultury ludowej

Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego w Sieradzu – to nowa placówka kultury, powołana przez samorzą ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera