Zrewitalizowana miejska przestrzeń - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Miejski plac dla każdego

 

Czas czytania: ~3 min


Dokonana przez pracownię neostudio przemiana Rynku Nowego Miasta w Wieleniu stanowi pierwszą część społeczno-przestrzennej rewitalizacji miasta, która ma ożywić tę część miasta, a w przyszłości wprowadzić także funkcje towarzyszące do okolicznych budynków i stworzyć atrakcyjne miejsca dla mieszkańców i przyjezdnych. „Ideą powstania tych miejsc jest zadanie łączenia ludzi, idei i mentalności” – mówią twórcy tego przedsięwzięcia.

 

Rynek Nowego Miasta w Wieluniu
Rynek Nowego Miasta w Wieluniu

Laureat konkursu architektonicznego

Przebudowa i modernizacja Rynku w Wieleniu otrzymała nagrodę publiczności w rozstrzygniętym niedawno konkursie NAWW Nagroda Architektoniczna Województwa Wielkopolskiego. Ten plebiscyt, mający na celu wybranie najciekawszych realizacji architektonicznych w regionie przyniósł w tym roku ciekawe wyniki. Grand Prix NAWW trafiło bowiem do pracowni PL.architekci za projekt przebudowy dworca w Wolsztynie. Ten obiekt oraz wybrany teraz przez publiczność Rynek w Wieleniu pokazują, że zarówno eksperci, jak i użytkownicy doceniają i wysoko oceniają projekty o mniejszej skali i nie koniecznie spektakularne, za to bardzo poprawiające jakość życia mieszkańców.

Rynek Nowego Miasta w Wieluniu

Rynek w Wieleniu w swojej nowej wersji oferuje użytkownikom kilka funkcji. Powstało tu bowiem wygodne targowisko miejskie z zadaszonymi stanowiskami do handlu, a także położony obok teren płyty Rynku, na której można organizować wydarzenia plenerowe. Przy okazji przebudowy poprawiono także system komunikacji Rynku z bulwarami nad Notecią, nad którą w następnym etapie inwestycji ma także powstać atrakcyjna przestrzeń publiczna. „Ogromne znaczenie miało kontynuowanie gospodarczych, społecznych i kulturowych wpływów targowiska – miejsca na lokalną społeczność, gdyż w miejscu tym owa społeczność zbiera się już od połowy XVII wieku” -  podkreślają projektanci. Aranżując tę przestrzeń architekci starali się połączyć tu w jedną spójną całość funkcje handlowe z rekreacyjnymi, spacerowymi, stworzyć miejsca spotkań, festiwali, festynów. Celem było „stworzenie punktu łączącego różne punkty na mapie miasta”.

Rynek Nowego Miasta w Wieluniu

Zrewitalizowana miejska przestrzeń

Stąd pomysł na podzielenie płyty rynku na trzy części. Pierwszą stanowi rozległy plac z gładką posadzką, dostosowany do organizowania tu otwartych, plenerowych wydarzeń. Jego elementem charakterystycznym jest zaznaczenie w posadzce śladów fundamentów spalonego w 1977 roku ewangelickiego kościoła. Drugą część tej przestrzeni stanowi centralny plac z targowiskiem miejskim. Tu niezwykle ważnym zadaniem było wpisanie tego miejsca w zastaną przestrzeń pomiędzy 100-letnimi lipami. Przy okazji budowy placu udało się nie wyciąć ani jednego z rosnących tu drzew. W asfaltowej posadzce pojawiły się gry dla dzieci, w tym miejscu także zbudowano modułowe wiaty, które przez dwa dni w tygodniu służą sprzedawcom. Trzecia część placu – to przestrzeń dookoła budynku mieszkalnego, który historycznie dzieli rynek na części oraz południową część, w której znajduje się główny wjazd. Tu udało się wykreować kameralną przestrzeń spotkań w cieniu drzew, pod fontanną. To miejsce architekci uzupełnili o zieleń, m.in. wysokie trawy czy bluszcze.  

Rynek Nowego Miasta w Wieluniu

Rynek Nowego Miasta - metryczka projektu przestrzeni

Lokalizacja: Wieleń

Inwestor: Gmina Wieleń

Projekt: Neostudio Architekci

Autorzy: Bartosz Jarosz, Paweł Świerkowski

Współpraca autorska: Adrianna Fiącek, Weronika Kurdziałek, Sandra Bogucka, Tomasz Sołtysiak
Wykonawca: P.P.H.U. Almar Sp. z o.o. Sp. k. Krzyż Wielkopolski

Powierzchnia terenu opracowania: 11 286,70 m2

Powierzchnia zabudowy: 1 121 m2

Kubatura budynków: 229 m3

Projekt: 2017-2018

Realizacja: 2020
Źródło: neostudioweb.eu, wielen.pl, naww.pl, facebook.com/SARP.Poznan


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Plac Miejski, Przestrzeń Publiczna, Przestrzeń Miejska, Realizacja Architektoniczna, Hot

Miejski plac dla każdego
Miejski plac dla każdego

Dokonana przez pracownię neostudio przemiana Rynku Nowego Miasta w Wieleniu stanowi pierwszą część s ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu
Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu

Zwycięzcą konkursu Salon Architektury 2021 była Kaplica Ostatniego Pożegnania, projekt Jakuba Turbas ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Krajobraz
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera