Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Drewniany dom dla potrzebujących

 

Czas czytania: ~2 min


Środowiskowy Dom Samopomocy stanie przy ulicy Izabelli na warszawskim Żoliborzu. Obiekt, za powstanie którego odpowiada Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy ma być przeznaczony dla 30 osób z chorobami psychicznymi oraz 30 z niepełnosprawnością intelektualną i chorobami sprzężonymi. Ponadto w kompleksie znajdzie się także m.in. ośrodek wsparcia dziennego dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną oraz dwa mieszkania chronione.

 

Na konkurs architektoniczny na projekt obiektu wpłynęło pięć propozycji. Oceniło je jury pod przewodnictwem Doroty Bagińskiej, architektki i członkini SARP; jej zastępcą w sądzie konkursowym był Wojciech Wagner, dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy. W jury zasiedli również: Andrzej Jurkiewicz i Piotr Czarnecki - członkowie SARP, Tomasz Pactwa – dyrektor Biura Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu m.st. Warszawy, Monika Kurowska i Donata Rapacka – radne Dzielnicy Żoliborz oraz Alicja Tyc-Żardecka – naczelnik w Urzędzie Dzielnicy Żoliborz. Wśród wymogów, jakie stawiali architektom organizatorzy konkursu znalazł się ten o nieprzekraczalnej wysokości budynków (maksymalnie 4 kondygnacje, w tym jedna podziemna), o zaplanowaniu na terenie inwestycji także placu rekreacyjnego, rehabilitacyjnego, placu zabaw, miejsc postojowych oraz małej architektury, a także zaplanowanie zieleni, w tym m.in. ogródków warzywnych. Każde miejsce w nowym obiekcie miało też być, rzecz jasna, dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Czy zaprojektowana z myślą o osobach z niepełnosprawnościami budowla powtórzy sukces np. hali Cracovia w Krakowie?

 

Poznaj najlepsze projekty w konkursie

Pierwszą nagrodę w konkursie otrzymała pracownia EMA STUDIO sp. z o.o. z Warszawy (ocena 80 punktów na 100 możliwych) za koncepcję czterech energooszczędnych, drewnianych, kameralnych budynków połączonych łącznikami i zatopionych w zieleni. Zwycięski zespół tak zaprojektował cztery bryły budynków, aby każdy z nich odpowiadał innej funkcji, dzięki czemu  każda część zespołu, dom wsparcia dziennego dla dzieci z niepełnosprawnością, Środowiskowy Dom Samopomocy i zespół mieszkań chronionych będą mogły funkcjonować samodzielnie. W projekcie na zewnątrz znalazła się też przestrzeń ze stołami, miejscami do siedzenia i miejscem na grilla, plac do gry w koszykówkę oraz leżaki, hamaki i alejki spacerowe. „Autorzy zwycięskiego projektu zadbali, aby komponował się on z architekturą Żoliborza, a swoją koncepcją nawiązywał do krajobrazu Sadów Żoliborskich. Niewątpliwym atutem tego rozwiązania jest  zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej o blisko 86 proc. w stosunku do zapisów wymaganych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego” – podkreślał Paweł Michalec, burmistrz Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.

Drugą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt Środowiskowego Domu Samopomocy na Żoliborzu otrzymała praca konkursowa pracowni MISA Marcin Szulc z Warszawy, trzecia nagroda trafiła także do pracowni z Warszawy – do biura Agnieszka Starzyk Studio Architektury sp. z o.o.

 

Źródło: um.warszawa.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

Nowe trendy w budownictwie. Nowoczesna stolarka Schüco z PVC-U. Webinarium Schüco
Nowe trendy w budownictwie. Nowoczesna stolarka Schüco z PVC-U. Webinarium Schüco

Zapraszamy na webinarium firmy Schüco poświęcone nowoczesnej stolarce z PVC-U. Podczas szkolenia zo ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera