Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Drewniany dom dla potrzebujących

 

Czas czytania: ~2 min


Środowiskowy Dom Samopomocy stanie przy ulicy Izabelli na warszawskim Żoliborzu. Obiekt, za powstanie którego odpowiada Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy ma być przeznaczony dla 30 osób z chorobami psychicznymi oraz 30 z niepełnosprawnością intelektualną i chorobami sprzężonymi. Ponadto w kompleksie znajdzie się także m.in. ośrodek wsparcia dziennego dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną oraz dwa mieszkania chronione.

 

Na konkurs architektoniczny na projekt obiektu wpłynęło pięć propozycji. Oceniło je jury pod przewodnictwem Doroty Bagińskiej, architektki i członkini SARP; jej zastępcą w sądzie konkursowym był Wojciech Wagner, dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy. W jury zasiedli również: Andrzej Jurkiewicz i Piotr Czarnecki - członkowie SARP, Tomasz Pactwa – dyrektor Biura Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu m.st. Warszawy, Monika Kurowska i Donata Rapacka – radne Dzielnicy Żoliborz oraz Alicja Tyc-Żardecka – naczelnik w Urzędzie Dzielnicy Żoliborz. Wśród wymogów, jakie stawiali architektom organizatorzy konkursu znalazł się ten o nieprzekraczalnej wysokości budynków (maksymalnie 4 kondygnacje, w tym jedna podziemna), o zaplanowaniu na terenie inwestycji także placu rekreacyjnego, rehabilitacyjnego, placu zabaw, miejsc postojowych oraz małej architektury, a także zaplanowanie zieleni, w tym m.in. ogródków warzywnych. Każde miejsce w nowym obiekcie miało też być, rzecz jasna, dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Czy zaprojektowana z myślą o osobach z niepełnosprawnościami budowla powtórzy sukces np. hali Cracovia w Krakowie?

 

Poznaj najlepsze projekty w konkursie

Pierwszą nagrodę w konkursie otrzymała pracownia EMA STUDIO sp. z o.o. z Warszawy (ocena 80 punktów na 100 możliwych) za koncepcję czterech energooszczędnych, drewnianych, kameralnych budynków połączonych łącznikami i zatopionych w zieleni. Zwycięski zespół tak zaprojektował cztery bryły budynków, aby każdy z nich odpowiadał innej funkcji, dzięki czemu  każda część zespołu, dom wsparcia dziennego dla dzieci z niepełnosprawnością, Środowiskowy Dom Samopomocy i zespół mieszkań chronionych będą mogły funkcjonować samodzielnie. W projekcie na zewnątrz znalazła się też przestrzeń ze stołami, miejscami do siedzenia i miejscem na grilla, plac do gry w koszykówkę oraz leżaki, hamaki i alejki spacerowe. „Autorzy zwycięskiego projektu zadbali, aby komponował się on z architekturą Żoliborza, a swoją koncepcją nawiązywał do krajobrazu Sadów Żoliborskich. Niewątpliwym atutem tego rozwiązania jest  zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej o blisko 86 proc. w stosunku do zapisów wymaganych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego” – podkreślał Paweł Michalec, burmistrz Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.

Drugą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt Środowiskowego Domu Samopomocy na Żoliborzu otrzymała praca konkursowa pracowni MISA Marcin Szulc z Warszawy, trzecia nagroda trafiła także do pracowni z Warszawy – do biura Agnieszka Starzyk Studio Architektury sp. z o.o.

 

Źródło: um.warszawa.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny

Proekologiczne przedszkole w Regułach
Proekologiczne przedszkole w Regułach

Pełny program dydaktyczny z uwzględnieniem wyrównywania dysfunkcji i dostępność dla osób z ogranicze ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera