Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Osiedle Bolko - metamorfoza poprzemysłowego terenu Bytomia

 

Czas czytania: ~2 min


Osiedle Bolko – to projekt pracowni Medusa Group, której współtwórca, Przemo Łukasik jest zarazem autorem jednego z najbardziej znanych polskich domów jednorodzinnych, powstałego w wyniku adaptacji dawnej kopalnianej lampiarni budynku Bolko Loft. Zbieżność nazw obu projektów nie jest przypadkowa. Osiedle Bolko powstanie bardzo niedaleko ulicy Kruszcowej, przy której od 2004 roku stoi Bolko Loft. „Wierzymy, że zaprojektowana przez nas przestrzeń będzie kołem zamachowym dla metamorfozy poprzemysłowego terenu w sąsiedztwie szybu Bolko” – mówią o swoim mieszkaniowym projekcie Przemo Łukasik i Łukasz Zagała z Medusa Group.

 

Projekt osiedla Bolko w Bytomiu

Mieszkania z industrialnym klimatem

Osiedle Bolko będzie się składało z dwóch budynków wielorodzinnych, które w sumie pomieszczą 48 lokali mieszkalnych. Każdy z domów będzie miał trzy kondygnacje naziemne; na parterach znajdą się nieco mniejsze, za to posiadające ogródki mieszkania, wyżej powstaną lokale o większym metrażu. „Nowe osiedle, które zaprojektowaliśmy zaoferuje świetne warunki na start dla młodych ludzi” – mówi Przemo Łukasik. To nie jest pierwszy mieszkaniowy projekt biura Medusa Group. Architekci mają już na koncie swego czasu bardzo kontrowersyjny projekt osiedla Pierwsza Dzielnica w Katowicach, zaprojektowali także osiedla m.in. w Krakowie czy w Tychach.

Projekt osiedla Bolko w Bytomiu

Osiedle Bolko w Bytomiu zaprojektowane przez pracownię Medusa Group ma mieć surowy charakter, pasujący zarówno do poprzemysłowego charakteru okolicy, jak i wciąż modnej stylistyki loftu. Architekci podkreślają, że pewna chropowatość, pozorny brak wykończenia ma budować klimat i charakter tej budowli. Dodają także, że od dawna już w swoich projektach stosują zasadę racjonalności i oszczędności środków, na przykład elementy konstrukcyjne wykorzystując jednocześnie jako elementy wykończenia wnętrz. Tak ma być także na bytomskim osiedlu, które ma mieć wyrazisty, industrialny charakter.

Projekt osiedla Bolko w Bytomiu

Szare domy

Szare budynki z betonowych bloczków mogą nasuwać skojarzenia z kompozycjami z prostych, geometrycznych klocków; każdy z segmentów ma z jednej strony posiadać głębokie, dwukondygnacyjne wcięcia, tworzące światłocieniowe wrażenia na elewacji; przeciwległa elewacja każdego z budynków ma być prostsza, przebita pionowymi otworami oraz wąskimi przejściami prowadzącymi po schodach na drugą stronę domu. Szarość chropowatych elewacji przełamią detale kolorystyczne – fragmenty ścian będą tynkowane i malowane. Wspomniane dwukondygnacyjne wcięcia mają być w słonecznym żółtym kolorze.

Projekt osiedla Bolko w Bytomiu
Projekt osiedla Bolko w Bytomiu

Osiedle Bolko - metryczka projektu architektonicznego

Lokalizacja: Bytom, ul. Północna / Witczaka

Inwestor: Renner Sp. z o.o

Projekt architektoniczny: Medusa Group

Architekci: Przemo Łukasik, Łukasz Zagała

Współpraca autorska: Joanna Kułaczkowska, Jarosław Przybyłka, Tymoteusz Sapa

Powierzchnia użytkowa mieszkań: 3 194,62 m2

Projekt: 2019-2020
Planowana realizacja: 2022

Źródło: osiedle-bolko.pl, medusagroup.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Osiedla, Osiedle Mieszkaniowe, Architektura Mieszkaniowa, Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku, Budynek Mieszkalny, Hot

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera