Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jak wziąć kredyt na budowę domu w 2022 roku?

 

Czas czytania: ~3 min


Kupno lub budowa domu to decyzja wymagająca nie tylko przemyślenia, ale także finansowania. Większość osób wybiera do tego celu kredyt hipoteczny. Jak dostać kredyt hipoteczny w 2022 roku? Sprawdź jakie kroki po kolei musisz pokonać, żeby uzyskać pozytywną decyzję kredytową i zrealizować wymarzoną inwestycję.

 

Kredyt mieszkaniowy

Kredyt mieszkaniowy krok po kroku

Kredyt hipoteczny można uzyskać zarówno na kupno domu w stanie deweloperskim, kupno domu z rynku wtórnego, jak i budowę domu. Z perspektywy kredytobiorcy najłatwiejszy do uzyskania jest kredyt na dom z rynku wtórnego. Wartość nieruchomości jest łatwa do oszacowania, a sam budynek jest już wykończony i remont nie zawsze jest konieczny. Jednak wiele osób chce zbudować dom zgodnie ze swoim pomysłem, bądź wykończyć go tak, jak sobie wymarzyli i nie jest dla nich najlepszą opcją remont generalny używanego budynku. W przypadku kredytu na budowę domu bankowi bardzo zależy na dokładnej wycenie inwestycji i od tego często uzależniana jest decyzja kredytowa, jednak możliwość zaliczenia działki budowlanej jako wkład własny pozwala na zmniejszenie wkładu własnego z 20% do 10%.

 

W każdym przypadku górna granica okresu spłaty kredytu to 35 lat, natomiast dolna wynosi 5-10 lat. Jednak najczęściej górny limit wiekowy spłaty kredytu na dom wynosi 70 – 75 lat (tyle maksymalnie możemy mieć w momencie spłaty zobowiązania). Jeśli chodzi o wysokość kredytu hipotecznego, to górna granica wynosi 90% wartości nieruchomości. Rzeczona wartość nieruchomości oraz sytuacja finansowa i historia kredytowa mogą obniżyć ten próg.

 

Jak zweryfikować zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa to podstawowy element ubiegania się o kredyt hipoteczny. Najłatwiejszym sposobem na jej sprawdzenie jest skorzystanie z internetowego kalkulatora. Oczywiście bank bez sprawdzenia twojej zdolności kredytowej nie wyda pozytywnej decyzji kredytowej.

 

Kredyt na dom z rynku wtórnego czy na budowę nowego domu?

Następnym krokiem powinien być wybór nieruchomości. W przypadku domu z rynku wtórnego czy domu w stanie deweloperskim wystarczy pokazać ogłoszenie, bądź podpisaną umowę przedwstępną. W przypadku budowy domu wymagany będzie jego szczegółowy projekt – im bardziej szczegółowy, tym większa szansa na otrzymanie pozytywnej decyzji.

 

Wybór najkorzystniejszej oferty

Następnym krokiem jest wybór kredytodawcy. W zależności od banku całkowity koszt kredytu może różnić się od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych. Warto przeanalizować jak najwięcej ofert, by wybrać tę najlepszą. Przydatny w poszukiwaniach będzie ranking na stronie https://www.czerwona-skarbonka.pl/kredyt-na-budowe-domu-poradnik/, gdzie znajdziesz też więcej informacji o tym jaki kredyt na dom, może być dla Ciebie odpowiedni.

 

Kredyt hipoteczny na dom i niezbędne dokumenty

Oprócz podstawowych dokumentów osobistych takich jak, dowód osobisty oraz drugi dokument ze zdjęciem bank by złożyć wniosek o kredyt na dom, wymaga także dokumentów finansowych, przykładowo zaświadczenia o zarobkach i zatrudnieniu. Bardzo ważna jest także wszelka dokumentacja nieruchomości.

 

Umowa przedwstępna

Po spełnieniu pierwszego etapu formalności następuje podpisanie umowy przedwstępnej między bankiem (kredytodawcą) a potencjalnym kredytobiorcą.

 

Wniosek o kredyt

Po podpisaniu umowy przedwstępnej następuje złożenie wniosku o kredyt. Wniosek zostaje przekazany do analityków w celu analizy i realizacji.

 

Decyzja kredytowa

Po zakończonej analizie wniosku kredytowego potencjalnemu kredytobiorcy zostaje przekazana decyzja kredytowa. Jeśli jest pozytywna – można kontynuować drogę do kredytu mieszkaniowego, jeśli jest negatywna, to kredyt nie zostanie przyznany.

 

Podpisanie umowy kredytowej

Umowę kredytową podpisują strony – kredytobiorca oraz przedstawiciel kredytodawcy. Znajdą się tam informacje takie jak minimalnym wkład własny, oprocentowanie kredytu, całkowita kwota kredytu, okres kredytowania czy ubezpieczenie nieruchomości.

 

Uruchomienie kredytu

Jeśli wszystkie poprzednie etapy zakończyły się pozytywnie, to kredyt zostaje uruchomiony. W przypadku domu z rynku wtórnego czy w stanie deweloperskim pieniądze zostaną przekazane sprzedającemu zgodnie z umową. W przypadku budowy domu pieniądze najczęściej przekazywane są transzami, po ukończonych etapach budowy.

 

Artykuł sponsorowany


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Mieszkanie

Gdański Pachołek
Gdański Pachołek

11 września 2023 roku zakończył się remont wieży widokowej „Pachołek” w Gdańsku. Powstała ona w 1975 ...

Ostatnie 2 tygodnie na zgłoszenia w konkursie „Kolory, które budzą wnętrza”
Ostatnie 2 tygodnie na zgłoszenia w konkursie „Kolory, które budzą wnętrza”

Trwa konkurs marki Cerames pt. Kolory, które budzą wnętrza. Zapraszamy wszystkich architektów, proje ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera