Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowatorski projekt drewnianych domów modułowych od BXB studio

 

Czas czytania: ~2 min


BXB studio prowadzone przez Bogusława Barnasia przedstawiło nowatorski projekt drewnianych domów modułowych. Nowoczesna technologia obejmuje budowę obiektów mieszkalnych złożonych z wyprodukowanych w fabryce kubików, które następnie transportowane są na docelowe miejsce i zmontowane w funkcjonalne oraz ergonomiczne przestrzenie do życia. Prezentowany projekt zakłada proekologiczne rozwiązanie architektoniczne i użycie materiałów przyjaznych dla środowiska. Obecnie realizowane są pierwsze domki drewniane na terenie Polski i Niemiec.

 

Projekt domu modułowego
Projekt domu modułowego

Domy przypominające konstrukcje z klocków Lego

Przedstawiony system opiera się na produkcji poszczególnych modułów w fabryce. W ściśle określonych warunkach tworzy się kilka rodzajów kubików, które następnie transportowane są do miejsca docelowego. Za pomocą dźwigu samojezdnego poszczególne moduły ustawiane są na prefabrykowanych, wkręconych w grunt fundamentach. Technologia charakteryzuje się prostotą, funkcjonalnością oraz skróconym czasem realizacji inwestycji. Proces budowy domów modułowych przypomina tworzenie konstrukcji z klocków Lego.

Projekt domu modułowego
Projekt domu modułowego

Pięć wariantów drewnianych domów

Każdy z modułów ma 2,5 m i 3,1 m szerokości oraz maksymalnie do 12 m długości. Wielkość elementów umożliwia przewiezienie ich ciągnikiem siodłowym z naczepą bez potrzeby uzyskiwania specjalnych pozwoleń. Istnieją trzy rodzaje modułów: podstawowy, (który osiąga kształt sześcianu), moduł poddasza użytkowego oraz moduł poddasza nieużytkowego. Na tę chwilę pracownia stworzyła pięć różnych wariantów, wśród których można wyróżnić:

- dwumodułowy dom parterowy,

- dwumodułowy dom parterowy z przesunięciem,

- pięciomodułowy dom z poddaszem użytkowym,

- czteromodułowy dom parterowy,

- dziesięciomodułowy dom z poddaszem użytkowym.

Każdy z wariantów dostępny jest w różnych opcjach kolorystycznych. Rozkład pomieszczeń charakteryzuje się wysoką funkcjonalnością i efektywnym wykorzystaniem przestrzeni.

 

Zobacz galerię zdjęć domków

W trosce o środowisko

Istotnym aspektem projektu domów modułowych od BXB Studio jest troska o środowisko. Technologia zakłada wykorzystanie drewnianej konstrukcji z uwagi na potencjał, jaki ma drewno w roli materiału budowlanego. Energooszczędny surowiec nie tylko zapewnia niski ślad węglowy, ale także magazynuje CO2, przyczyniając się do poprawy jakości powietrza. Konstrukcja domów modułowych zapewnia stabilność, wytrzymałość i trwałość, ponieważ opiera się na skorzystaniu z drewna klejonego krzyżowo CLT (ang. Cross laminated timber) oraz zastosowaniu drewna konstrukcyjnego KVH (niem. Konstruktionsvollholz). Warto zwrócić uwagę na inne projekty autorstwa Studia BXB Bogusława Barnasia, chociażby na Małopolską Chatę Podcieniową, która została okrzyknięta mianem najpiękniejszego domu świata.

 

Źródło: BXB studio


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Domu

Lektury na Światowy Dzień Architektury
Lektury na Światowy Dzień Architektury

Ostatnia dekada w Polsce miłośnikom architektury mija zapewne pod znakiem zakupów: bardzo dynamiczni ...

Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły
Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły

Przemysłowa historia terenu, na którym swoją siedzibę wzniosła firma NT Industry sięga początku XIX ...

Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio
Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio

W czerwcu 2021 roku pracownia Mirosława Nizio podpisała umowę z Muzeum Podlaskim w Białymstoku na pr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera